Med britanskimi umetniki, ki so podpisali odprto pismo, so bili tudi Jess Glynne, zasedba Mumford and Sons, Sam Smith in Zayn Malik (na fotografiji). Foto: Reuters
Med britanskimi umetniki, ki so podpisali odprto pismo, so bili tudi Jess Glynne, zasedba Mumford and Sons, Sam Smith in Zayn Malik (na fotografiji). Foto: Reuters

Na začetku aprila so bili Jess Glynne, zasedba Mumford and Sons, Sam Smith in Zayn Malik med britanskimi umetniki, ki so podpisali mednarodno odprto pismo, v katerem pozivajo k večji zaščiti pred "plenilsko uporabo umetne inteligence za krajo glasov in podob umetnikov". Vsestrankarska parlamentarna skupina za glasbo je zdaj pozvala vlado, naj uredi uporabo umetne inteligence v glasbi.

Vključevati mora "posebno osebnostno pravico do zaščite ustvarjalcev in umetnikov pred zlorabo in lažno odobritvijo", so poslanci zapisali v poročilu, objavljenem v sredo. Takšen zakon bi moral vključevati tudi druge ukrepe za zaščito glasbenikov pred tveganjem, da bi umetna inteligenca postala "uničevalec preživetja ustvarjalcev", so zapisali.

"Politiki se morajo spopasti z nevarnostjo, ki bi jo neomejen razvoj umetne inteligence lahko predstavljal za glasbenike in glasbena podjetja v Združenem kraljestvu," pa je ob tem dejal predsednik medstrankarske skupine, laburistični poslanec Kevin Brennan. Številni se strinjajo, da je po drugi strani moč umetne inteligence lahko tudi dobra stran, Brennan je dodal, da lahko glasbenikom pomaga pri inovacijah in navdihovanju ustvarjalnosti.

"Zanemarjamo potrebo po oblikovanju politik, ki bodo izkoristile prednosti umetne inteligence in pomagale preprečiti grožnje, ki jih predstavlja umetna inteligenca," je še povedal in dodal, da je lahko umetna inteligenca odličen služabnik, a po drugi strani grozen gospodar, poroča BBC.

Umetnike v ZDA ščiti Elvisov zakon. Foto: AP
Umetnike v ZDA ščiti Elvisov zakon. Foto: AP

Elvisov zakon v ZDA

Poročilo britanskih poslancev je izpostavilo nova pooblastila v državi Tennessee v ZDA, ki je pred kratkim sprejela t. i. Elvisov zakon za prepoved uporabe umetne inteligence za posnemanje glasov umetnikov brez njihovega izrecnega dovoljenja.

Poslanci so zato prepričani, da ta primer poziva tudi Britance k proaktivnosti: "Združeno kraljestvo bi moralo uvesti osebnostno pravico do zaščite individualnosti ustvarjalcev, in ne zaostajati za našimi mednarodnimi konkurenti."

Združeno kraljestvo že ima obstoječo zaščito, vključno s "pravicami do posredovanja", ki posameznikom preprečujejo lažno predstavljanje za druge osebe, ko ponujajo blago ali storitve. Kljub obstoječim predpisom so poslanci opozorili na to, da je "še treba videti, ali bo takšna zakonodaja učinkovita proti 'deepfake' ponaredkom". Dodali so: "Nedvoumna zakonodaja, ki ščiti ustvarjalce in umetnike pred poneverbo in lažno odobritvijo, bi zagotovila jasnost in gotovost za vse vpletene, vključno s ponudniki tehnologije." V zakonodajo bi bilo treba po mnenju pobudnikov vključiti tudi pravico glasbenikov, da preprečijo uporabo umetne inteligence pri preobrazbi njihovega dela, kot tudi jasno označevanje glasbe, narejene z umetno inteligenco, ustanovitev mednarodne delovne skupine in reforme avtorskih pravic.

Tiskovni predstavnik vlade se je na pozive poslancev že odzval: "Zavezani smo k pomoči umetnikom in ustvarjalnim industrijam pri sodelovanju s sektorjem umetne inteligence, da bi izkoristili priložnosti, ki jih ponuja ta tehnologija, in zagotovili, da bodo v naši glasbi še naprej uživali po vsem svetu. Zaupanje in preglednost sta ključnega pomena za ta skupni pristop. Tesno sodelujemo z zainteresiranimi stranmi, pravočasno bomo zagotovili nadaljnje posodobitve."