REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Proti cenzuri: Svetovno znani intelektualci zahtevajo od vlad, da naj končajo zatiranje svobode govora!

Proti cenzuri: Svetovno znani intelektualci zahtevajo od vlad, da naj končajo zatiranje svobode govora!Westministerska deklaracija: Matt Taibbi, Julian Assange in Jordan Peterson so se pridružili več kot 130 aktivistom in svetovno znanim osebnostim, ki zahtevajo konec spletne cenzure. VIr: Posnetek zaslona, X

Matt Taibbi, Julian Assange in Jordan Peterson so se pridružili več kot 130 aktivistom in svetovno znanim osebnostim, ki zahtevajo konec spletne cenzure.

Vlade, nevladne organizacije in podjetja družbenih medijev uporabljajo »dezinformacije« kot izgovor za zatiranje svobode govora in s tem kršijo Splošno deklaracijo OZN o človekovih pravicah, je opozorila skupina več kot 130 akademikov, aktivistov, novinarjev in zagovornikov svobode govora v odprtem pismu.

V sredo objavljeno »Westminstersko deklaracijo« so podpisali novinarji Matt Taibbi, Glen Greenwald in Julian Assange; psihologa Steven Pinker in Jordan Peterson ter igralca Tim Robbins in John Cleese, med več kot 100 drugimi znanimi osebnostmi.

Pismo je podpisal tudi slovenski filozof Slavoj Žižek, ki se je tokrat - za razliko od napačne presoje ob začetku spopadov med Ukrajino in Rusijo - začuda postavil na pravo stran.

In na odprtju frankfurtskega sejma knjig opozoril na kršitve pravic palestinskega ljudstva. Nakar ga je doletela salva kritik in poskusov utišanja.

»Prihajamo z levice, desnice in sredine, združuje nas naša zaveza univerzalnim človekovim pravicam in svobodi govora in vsi smo globoko zaskrbljeni zaradi poskusov označevanja zaščitenega govora kot 'dezinformacije', 'zavajanja' in drugih slabo opredeljenih definicij,« je zapisala skupina.

V pismu so obsodili prizadevanja vlad za omejevanje svobode govora, pri čemer so britanski zakon o varnosti na spletu in osnutka zakona o »sovražnem govoru« na Irskem in Škotskem označili za neposredno grožnjo svobodi izražanja.

Prav tako so podpisniki javnega pisma obtožili družbene medije zaradi filtriranja, označevanja in prepovedi zakonite vsebine na ukaz vlad ali nevladnih organizacij.

Obseg te oblike cenzure je bil razkrit z lansko objavo 'datotek o Twitterju', ki dokazujejo, da je platforma družbenih medijev (preden jo je kupil Elon Musk in preimenoval v 'X') sodelovala z Belo hišo pri odstranjevanju dejansko točnih in pravilnih informacij o covidu-19, se dogovarjala s FBI glede odstranjevanja vsebin, ki jo je agencija želela skriti, pomagala pri kampanjah ameriške vojske za vpliv na spletu in cenzurirala »protiukrajinske pripovedi« v imenu več ameriških obveščevalnih agencij.

RT - cenzura
Cenzura RT-ja je - za zdaj - obveljala v Evropski uniji. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V več primerih, poudarjenih v 'datotekah o Twitterju', vlade niso neposredno zahtevale od platform, da odstranijo vsebino.

Namesto tega so to vlogo odigrale nevladne organizacije in vladam podrejeni akademiki.

Leta 2021 je na primer skupina akademikov, ki so jo financirali CIA, Pentagon, ameriško zunanje ministrstvo in druge agencije ZDA, pritisnila na Twitter, naj uporabnikom prepove širjenje »resnične vsebine, ki bi lahko spodbujala obotavljanje glede cepiva«.

»Ne želimo, da naši otroci odraščajo v svetu, kjer bodo živeli v strahu, da povedo svoje mnenje,« so zapisali podpisniki javnega pisma.

»Želimo, da odraščajo v svetu, kjer je mogoče njihove ideje izražati, raziskati in o njih odprto razpravljati - v svetu, ki so si ga zamislili ustanovitelji naših demokracij, ko so vključili svobodo govora v naše zakone in ustave.«

Podpisniki javnega pisma so pozvali vlade in tehnološka podjetja, naj spoštujejo 19. člen Splošne deklaracije človekovih pravic, ki pravi, da ima »vsakdo pravico do svobode mnenja in izražanja; ta pravica vključuje svobodo izražanja mnenj brez vmešavanja ter iskanja, prejemanja in širjenja informacij in idej prek katerega koli medija in ne glede na meje.«

V zaključku so podpisniki pisma tudi pozvali širšo javnost, naj »iz temeljev zgradi vzdušje svobode govora z zavračanjem ozračja nestrpnosti, ki spodbuja samocenzuro

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek