REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nepozorna: Kosovo prepoveduje celo protivojne monodrame in obisk patriarha, slovenska predsednica pa še kar molči!

Nepozorna: Kosovo prepoveduje celo protivojne monodrame in obisk patriarha, slovenska predsednica pa še kar molči!Musar vs. Milutin? Vir: Posnetek zaslona, X

Članice Evropske unije, med drugim tudi Slovenija, vztrajno potiskajo srbsko entiteto Kosovo v različne mednarodne organizacije ter negujejo njeno »državnost.«

Da bo vstop Kosova v Svet Evrope zelo pomagal pri višanju standardov zaščite človekovih pravic na Kosovu in da si Kosovo članstvo v tej organizaciji res zasluži, je prepričana tudi slovenska predsednica. Kako si to predstavljajo na Kosovu pa lahko vidimo dan za dnem.

Ta teden so kosovske oblasti pričele s kaznovanjem zaradi uporabe dinarjev na Kosovu, torej nacionalne valute Srbije, v kateri številni zaposleni v javnih ustanovah na Kosovu ter upokojenci dobivajo svoje prihodke.

Odločitev o tem je kosovska stran kljub dialogu, ki poteka pod okriljem EU sprejele – enostransko.

Ob tem, da v kosovskih občinah večini Srbov s pomočjo kosovsko-albanskih specialcev še vedno nelegitimno vladajo iz Prištine instalirani Albanci, izvoljeni s pičlim številom glasov, pa Srbi na Kosovu ostajajo ne le brez zdravil in hrane, pač tudi brez kulturnih dobrin iz Srbije.

Nenad Jezdić: To je necivilizirano dejanje, antikulturno in antiteatralno.

Monodrame Nenada Jezdića »Knjiga o Milutinu« si namreč ne bo moglo ogledati občinstvo v Kosovski Mitrovici in Leposaviću.

Ekipi predstave v produkciji Zvezdara teatra so brez pojasnila prepovedali prehod administrativne meje s Kosovom in Metohijo.

»Milo rečeno – je to žalostno! Nesprejemljivo je, da se tako odloča, kdorkoli že odloča, ali se bo nekaj igralo ali ne. To napačno ravnanje kaže bistveno slabost in nemoč in samo izgleda in se zdi močno, in ta ukrep zoper eno samo gledališče. To je necivilizirano dejanje, antikulturno in antiteatralno,«  je bil ogorčen igralec Nenad Jezdić.

Jezdić v kultni monodrami. Vir: Posnetek zaslona, X

»Ne dovoliti Srbom ali komur koli, da bi prisostvovali predstavi in bili v stiku s svojo kulturno, duhovno in veličastno dediščino skozi predstavo Knjiga o Milutinu, je odraz strahu in panike. Na srečo je ta monodrama, na moje veliko veselje in ponos, protivojna drama. Vesel bi bil, če bi ji lahko prisluhnili tudi prebivalci albanskega prebivalstva na Kosovu, saj Milutin ne pripada nobeni ideologiji ali politiki, ampak postavlja le človeško in moralno dilemo, glede vseh naših nesporazumov in trpljenja, tako njegovega kot drugih ljudi s teh območij. 'Knjiga o Milutinu'  je gotovo nekaj najbolj zdravilnega, kar moramo danes vsi slišati, a v ozračju največje stigmatizacije mojega ljudstva, pred nekaj desetletji, me prepovedi in omejitve kulture sploh ne presenečajo. Vse skupaj skrajno - primitivno!«, je sklenil Jezdić.

Sedaj seveda čakamo, da bo spregovorila tudi slovenska predsednica, ista, ki je rekla, da ne bo tiho ob zaznanih nepravilnostih in ki tako rada ognjevito podpira Kosovo in pogosto kramlja s kosovsko predsednico.

Je potrebno dejstvo, da je prepovedovanje umetniških del necivilizirano še posebej utemeljevati?

Bodo kakšno o tem rekli tudi v Društvu slovenskih pisateljev in PEN-u?

Ali pa so jim bliže zgolj interesi in politikanski pogledi bošnjaških in albanskih umetnikov, glede na odprta pisma, ki jih podpisujejo?

Slovenski člani PEN-a so namreč v celoti kupili stereotipno in netočno razlago vzrokov napetosti na Balkanu in vojne v Ukrajini, ko so med drugim zapisali: »Že več let srbski nacionalisti, ki jim pomagata beograjski režim in del srbske pravoslavne cerkve, destabilizirajo regijo, predvsem Bosno in Hercegovino, Črno goro in Kosovo. Z rusko invazijo na Ukrajino se njihova agresivna retorika, ki zagovarja Veliko Srbijo, krepi po vsej nekdanji Jugoslaviji. Beograjski režim in režim v Banja Luki (entiteta Republika Srbska v Bosni in Hercegovini) ne skrivata svojih simpatij do ruskih imperialističnih apetitov, niti tega, da se spogledujeta s podporo, ki jo prejemata od kremeljskega režima.«

Prepoved monodrame na Kosovu pa lepo dokazuje, kdo v resnici ravna nekulturno in neti spore in spopade.

Ali pa morda za Kosovo, ki ima prijateljske odnose s Slovenijo veljajo pač drugačni standardi in slovenski politiki in pisatelji kosovske prijatelje in prijateljice, ki se obnašajo barbarsko in necivilizirano ne smejo niti opomniti na neprimernost njihovih postopkov?

Bo predsednica države z molkom podprla tudi prepovedi kulturnih predstav srbskih umetnikov?

Ali nam ni obljubila, da bo pozorna?

Vir: Posnetek zaslona

Medtem pa je Priština naredila še en podobno sporen korak in na Kosovu prepovedala obisk patriarha Srbske pravoslavne cerkve (SPC) Porfirija.

To je kritiziral celo tiskovni predstavnik EU.

Tiskovni predstavnik Evropske komisije Peter Stano je kritiziral odločitev Prištine, da patriarhu Porifiriju in sedmim škofom Srbske pravoslavne cerkve prepreči vstop na ozemlje Kosova in Metohije (KiM), in dejal, da je s takšno potezo vlada v Prištini kršila ureditve uradnih obiskov iz leta 2014 in zanemarila pomen, ki ga ima Srbska pravoslavna cerkev za državljane na KiM.

Stano je na novinarski konferenci v Bruslju poudaril, da je to v nasprotju z »osnovnimi načeli vsake večetnične in strpne demokratične družbe«.

Na vprašanje Tanjuga, kako komentira dejstvo, da je Priština patriarhu Porifiju in sedmim škofom preprečila vstop na Kosovo, je poudaril, da je bil obisk napovedan v skladu z ustreznimi dogovori dialoga in bi ga morali dovoliti. Ponovil je poziv Evropske unije k »polnemu in brezpogojnemu izvajanju vseh dogovorov in zavez iz dialoga, tudi na uradnih obiskih«.

In samo dan za tem so vandali na Kosovu oskrunili še eno srbsko pravoslavno cerkev in zapisali, da želijo na njenem mestu džamijo.

Kosovska vlada pa je za vse to kršenje človekovih pravic še nagrajena - tudi slovenski delegati v parlamentarni skupščini Sveta Evrope (SE) so namreč glasovali za sprejem Kosova v SE, podpira ga tudi predsednica Slovenije!

Le kaj drugega pričakovati od politikov države, v kateri na težave srbske manjšine na Kosovu nepozoren dopisnik nacionalne televizije iz Beograda oceni, da položaj Srbov na Kosovu danes pač zgolj - »ni prijeten«?

Glede na tesne stike slovenskega političnega vrha s kosovskimi politiki in njihovo vztrajno nerganje zaradi potez srbskih politikov bi bilo seveda pričakovano, da se bo o vsem tem oglasil tudi slovenski politični vrh.

Ob predsednici države morda še predsednik vlade ali zunanja ministrica.

To pa se (še) ni zgodilo.

A le kaj drugega pričakovati od politikov države, v kateri na težave srbske manjšine na Kosovu nepozoren dopisnik nacionalne televizije iz Beograda oceni, da položaj Srbov na Kosovu danes pač zgolj - »ni prijeten«?

Za Srbe v EU in tudi Sloveniji očitno še vedno veljajo povsem drugi kriteriji kot pa na primer za Albance ali Bošnjake.

Kar seveda ni niti najmanj načelno, predvsem pa je, zaradi spremenjenih geopolitičnih razmer, tudi vse bolj kratkovidno.

Slovenski politiki, povsem brez talenta za razumevanje sprememb svetu, pa le čakajo, da na take neprijetnosti vsi pozabijo.

Vendar mnogi v svetu in predvsem v Srbiji ne bodo pozabili - ne teh potez in tudi ne molka slovenskih politikov.

In to bo za Slovenijo vir novih, še veliko težjih neprijetnosti v prihodnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek