Zasebnost
Nasveti

Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Na Golte 9. junija prihaja prvi družinski dan s trail tekom Zelene Doline
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Na Golte 9. junija prihaja prvi družinski dan s trail tekom Zelene Doline

Prijave so odprte do 3. junija, prve prijavljene družine in prvih 200 tekačev čakajo posebna presenečenja

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
1. junija vabljeni na 28. maraton Junaki vinogradov
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta 1. junija vabljeni na 28. maraton Junaki vinogradov

Na 108-kilometrskem maratonu od Ljubljane do Brd pričakujejo do 900 rekreativnih kolesarjev; prvič bodo nagradili najhitrejšega kolesarja in kolesarko pri vzponu čez Sabotin.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Klet Brda v petek vabi na predstavitev strojev za vinograd
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Klet Brda v petek vabi na predstavitev strojev za vinograd

Kako delujejo moderni stroji za vinograde na terasah in na ravnem si boste lahko ogledali med 10. in 17. uro na štirih lokacijah v bližini Kleti Brda na Dobrovem v Brdih

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

Avtor
avtor
16.04.2024 09:54
Dopolnjeno: 16.04.2024 10:32
Čas branja: 5 min
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
»Za večino kmetij je najugodnejša in najenostavnejša obdavčitev po katastrskem dohodku. Obdavčitev po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih je smiselna takrat, kadar pri kmetovanju ne nastajajo visoki stroški z nabavo materiala in osnovnih sredstev, dejanski odhodki pa so majhni. Obdavčitev po dejanskih prihodkih in dejanskih odhodkih pa je smiselna takrat, ko se na kmetiji veliko investira in so dejanski odhodki veliki. V tem primeru je dobrodošla primerjava, ali je obdavčitev po katastrskem dohodku ugodnejša,« pravi Mateja Gorše Janežič, vodja službe za ekonomiko kmetijstva in davke na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije. Foto: Jure Makovec

Samo v kmetijstvu poznamo tri različne vrste obdavčitve – po katastrskem dohodku, po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih ali po dejanskih prihodkih in dejanskih stroških. Kakšne so razlike med temi vrstami obdavčitve in kako izbrati optimalno obdavčitev, je pred kratkim na Svetovalnici za kmete razložila Mateja Gorše Janežič, vodja službe za ekonomiko kmetijstva in davke na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije.

Po obdavčitvi prevladujejo pavšalisti

Katastrski dohodek pomeni pavšalno oceno tržnega dohodka od kmetijstva in gozdarstva ob povprečni intenzivnosti. Kmetom, ki so tako obdavčeni, pogovorno pravimo pavšalisti in takšnih kmetov je največ. Po katastrskem dohodku je lahko obdavčena samo osnovna kmetijska in osnovna gozdarska dejavnost. Sem sodi vsa pridelava poljščin na njivah, travinje, trajni nasadi (sadovnjak, vinograd, hmeljišče, špargljišče), živinoreja, vezana na večinoma lastno pridelavo krme, čebelarstvo, vezano na čebelje panje, ki so evidentirani v registru čebelnjakov. Sem sodijo tudi primarni pridelki iz lastnega gozda, proizvodnja vina in oljčnega olja iz lastnega grozdja in oljk. Po katastrskem dohodku so lahko obdavčene tudi posebne kulture.

»Kmetija je za osnovno kmetijsko in gozdarsko dejavnost avtomatično obdavčena po katastrskem dohodku. Lahko pa se prostovoljno odloči za obdavčitev na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov ali po dejanskih prihodkih in dejanskih odhodkih,« pravi Mateja Gorše Janežič.

Normiranci nimajo olajšav

Kmetom, ki so obdavčeni po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih, pravimo normiranci. »Kmetje na knjigah« pa pravimo tistim, ki vodijo knjigovodstvo in so obdavčeni po dejanskih prihodkih in dejanskih stroških. »Če je kmet obdavčen po katastrskem dohodku, so nekatere subvencije oproščene plačila dohodnine. Te ugodnosti pa pri normirancih in 'kmetih na knjigah' ni,« opozarja Mateja Gorše Janežič. Kmetija lahko vse svoje dejavnosti obdavči po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih. »Če kmetija ustvari do sto tisoč evrov prihodkov, se normirani odhodki upoštevajo v višini 80 odstotkov,« dodaja.

Normiranci morajo voditi poenostavljene evidence za davčne namene in jim ni treba voditi knjigovodstva. »Slabost te obdavčitve je, da normiranci nimajo pravice do olajšav. Tudi investicijske olajšave ne morejo uveljavljati. Tudi prispevki za socialno varnost normirancem ne znižujejo davne osnove,« opozarja Mateja Gorše Janežič.

Akontacija dohodnine je lahko mesečna ali trimesečna. Če presega 400 evrov, je mesečna, če znaša pod 400 evrov, pa je trimesečna. Po poteku petih let lahko kmet izstopi iz obdavčitve po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih.

Olajšave za »kmete na knjigah«

Največ administracije pa je pri tretji vrsti obdavčitve, torej po dejanskih prihodkih in dejanskih stroških. Davčna osnova tukaj so dejanski prihodki, ki so vsi prihodki od prodaje kmetijskih pridelkov in vse prejete subvencije. Med dejanske odhodke štejemo vse stroške materiala, storitev, amortizacije, najete delovne sile in zemljišč. Kmet mora za kmetijo voditi knjigovodstvo. Kmet ima pravico do uveljavljanja olajšav, tudi investicijske olajšave. Davčno osnovno mu znižujejo tudi prispevki za socialno varnost. Medletna akontacija dohodnine je po istem postopku kot pri normirancih. Dohodnina se odmerja po dohodninski lestvici.

»Tukaj v nasprotju s prejšnjima vrstama obdavčitve lahko davčno osnovo znižamo na račun zneskov davčnih izgub iz preteklih let. Davčna izguba pomeni, da so davčno priznani odhodki večji od davčno priznanih dohodkov,« pojasnjuje Mateja Gorše Janežič.

Tudi iz te oblike obdavčitve lahko kmet izstopi po poteku petih let, če bi se znova odločil za obdavčitev po katastrskem dohodku. Prehajanje iz obdavčitve po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih ter obdavčitve po dejanskih prihodkih in dejanskih stroških pa je mogoče tudi med leti.

Davčne oprostitve za pavšaliste

»V zakonu o dohodnini so navedene davčne oprostitve, ki veljajo za pavšaliste. Zemljišča, na katerih se zasadijo novi vinogradi, sadovnjaki ali hmeljišča, so prva tri leta oproščena dohodnine, a samo takrat, ko kmet odda vlogo za uveljavljanje davčne oprostitve. Takšno vlogo je treba oddati do 30. junija leta, za katero se dohodnina odmerja,« opozarja Mateja Gorše Janežič.

Oprostitev dohodnine v kmetijski dejavnosti, ki je obdavčena po katastrskem dohodku, velja tudi za dohodek od opravljanja storitev prek strojnih krožkov, pridelava čebeljih pridelkov za prvih 40 panjev, dohodek iz malega obsega prve stopnje pridelave, če ne presežene 3.500 evrov na leto.

Spomnimo, da se za izdelke malega obsega prve stopnje lastne predelave štejejo (ne)razkosane klavne živali, moka in drugi mlevski izdelki brez dodatkov, mlečni izdelki brez dodatkov (torej maslo, kisla in sladka smetana, kislo mleko, pinjenec, sirotka, jogurt, kefir, skuta in siri), kisano, sušeno, vloženo in drugače konzervirano sadje in zelenjava, sadni in vinski mošt, sadno vino, sadni in zelenjavni sok in sirup, sadni in vinski kis, jedilna olja razen oljčnega ter smola in oglje.

Olajšave za pavšaliste in "kmete na knjigah"

Kmetje, ki so obdavčeni po katastrskem dohodku ter po dejanskih prihodkih in dejanskih odhodkih, si lahko davčno osnovo znižajo z olajšavami. Uveljavljajo lahko investicijsko olajšavo za vlaganja v osnovno kmetijsko in gozdarsko dejavnost, za katero morajo najpozneje do 5. februarja tekočega leta oddati vlogo, da se upošteva za dohodnino iz preteklega leta. Olajšavo lahko uveljavljajo za nakup traktorja in traktorskih priključkov, gozdarske mehanizacije.

Olajšave pa ne morejo uveljavljati za nakup zemljišč, nakup ali gradnjo stavb, nakup preostalih vozil, ki niso kmetijski ali gozdarski stroji, licence in druga neopredmetena dolgoročna sredstva.

»Višina investicijske olajšave znaša 40 odstotkov investiranega zneska, vendar največ do višine 63 odstotkov davčne osnove,« dodaja Mateja Gorše Janežič. Če je znesek investiranja tako velik, da olajšava presega davčno osnovo, lahko neizkoriščen znesek olajšave znižuje davčno osnovo tudi v prihodnjih letih, če je bila vloga pravočasno oddana.

Kako izbrati najugodnejšo obdavčitev za kmetijo

Katera izmed treh oblik obdavčitve je za kmetijo najugodnejša, izračuna in pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci KGZS. »Na splošno je za večino kmetij še vedno najugodnejša in najenostavnejša obdavčitev po katastrskem dohodku. Ugotavljanje davčne osnove na podlagi normiranih odhodkov je smiselno takrat, kadar pri kmetovanju ne nastajajo visoki stroški z nabavo materiala in osnovnih sredstev, dejanski odhodki pa so majhni. Obdavčitev po dejanskih prihodkih in dejanskih odhodkih pa je smiselna takrat, ko se na kmetiji veliko investira in so dejanski odhodki veliki. V tem primeru je dobrodošla primerjava, ali je obdavčitev po katastrskem dohodku ugodnejša,« pravi Mateja Gorše Janežič.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Agro Podjetnik
Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote
Agrobiznis
AGROBIZNIS
Agro PodjetnikPetra Šubic Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote 1

Najbolj zaželene Tanjine sladke dobrote so ajdovčki in breskvice, med prazniki pa tudi medenjaki in potica, pridružil se jim bo tudi domač sladoled.

AGROBIZ
Novice
Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo
Agrobiznis
NoviceJana Petkovšek Štakul Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo

Ptujska območna enota KGZS opozarja na katastrofalne razmere v kmetijstvu

AGROBIZ
Agro HI-tech
Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije 2

To je robotska okopalna roka, ki jo razvijajo pri EIP-projektu Pospešeno okopavanje zelenjave Motika.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako nekdanja košarkarica Katja Temnik širi posel z zelišči
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako nekdanja košarkarica Katja Temnik širi posel z zelišči 1

Zasnovala je novo linijo kartuzijanskih zelišč Zajcklošter, za partnersko podjetje Serena pa prideluje in polni začimbe pod njihovo znamko Iz kamr'ce.

AGROBIZ
Agro izziv
Kaj je nočna mora sadjarjev
Agrobiznis
Agro izzivPetra Šubic Kaj je nočna mora sadjarjev

Sadjarstvo je najbolj ogroženo zaradi podnebnih sprememb, pomanjkanja delovne sile in evropske želje po korenitem zmanjšanju porabe fitofarmacevtskih sredstev.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Poglejte, kako lahko sadjarji nadomestijo glifosat
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Poglejte, kako lahko sadjarji nadomestijo glifosat 2

To že dobrih šest let proučujejo v Sadjarskem centru Maribor, mi pa povzemamo njihove ugotovitve.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z orodjem SMT+ strateško načrtovanje razvoja kmetije ni noben bavbav
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z orodjem SMT+ strateško načrtovanje razvoja kmetije ni noben bavbav 1

Kako to orodje izzove kmeta, da temeljito prouči svojo kmetijo, okolje, v katerem kmetuje, in sebe kot podjetnika?

AGROBIZ
Agro HI-tech
Zakaj se v sadovnjaku obnese sejanje cvetočih rastlin in nizkorastoče soje
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Zakaj se v sadovnjaku obnese sejanje cvetočih rastlin in nizkorastoče soje

Zmanjša se poraba herbicida proti plevelu, nizkorastoča soja pomaga do boljšega cvetnega nastavka in boljšega enoletnega prirasta lesa, s tem pa tudi večjega pridelka jabolk, medtem ko cvetoče rastline povečajo biotsko pestrost ter pozitivno vplivajo na pridelek in kakovost jabolk.