Kateri položaj je najboljši za SPANJE?

16. 5. 2024
Deli
Kateri položaj je najboljši za SPANJE? (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjaki trdijo, da naj bi bil ta položaj najboljši za kakovosten spanec.

Položaj, v katerem spimo, močno vpliva na naše zdravje in razpoloženje na več načinov. Strokovnjaki razkrivajo, da obstaja idealen položaj, ki bi se ga morali posluževati čim več noči – in to je spanje na boku.

Prednosti položaja na boku

Ta položaj ohranja našo hrbtenico v naravnem položaju in tako sprošča stresne točke. Poleg tega je spanje na boku ključnega pomena za tiste, ki smrčijo ali trpijo za spalno apnejo, ohranja odprte dihalne poti.

Strokovnjaki priporočajo, da med kolena položite še blazino, da ohranite poravnano medenico in razbremenite morebitne napetosti in bolečine. Poleg tega mora glava na blazini ostati čim bolj poravnana s hrbtenico, zato ni priporočljiva uporaba zelo visokih vzglavnikov. Med spanjem namreč naš mišični tonus, ki ščiti naše sklepe, oslabi – in če naša glava ni poravnana, to vzdolž sklepov na našem vratu povzroči stresno obremenitev. Naše mišice bi običajno zaščitile te sklepe pred prevelikim premikanjem v obe smeri, toda jim med spanjem možgani ne bodo pošiljali signalov, da bi izvajale te zaščitne funkcije.

Kakšna je vaša vzmetnica?

Strokovnjaki opozarjajo, da preglejte svojo vzmetnico, saj je slaba vzmetnica lahko velik faktor slabega spanca. Študija iz leta 2011 v reviji Ergonomics je pokazala, da so imeli udeleženci, ki so spali na preveč mehkih vzmetnicah, slabšo kakovost spanja. Vzmetnica mora biti tako trda, da lahko prenese vašo telesno težo brez pretiranega upogibanja.

Položaj, ki se mu je bolje izogibati

Vendar pa obstaja tudi "napačen" način spanja na boku. Če imate navado spati zviti v “položaju fetusa”, lahko to moti dihanje, saj omejejuje gibanje diafragme, lahko pa povzroči tudi nepotreben stres na telo.

Posledice slabih spalnih položajev

Če trenutno ne spite na boku, lahko čez dan občutite bolečine, toda poleg takojšnjih fizičnih posledic lahko slaba drža med spanjem dolgoročno vpliva še na vaše čustveno, psihološko in kardiovaskularno zdravje ter motijo nastajanje in upadanje določenih hormonov, ki so nujno potrebni za optimalno delovanje telesa.

Če zaradi slabega položaja spanja ne dosežete 4. faze spanja, v kateri se tvorijo pomembni hormoni, lahko to rezultira v pridobivanju telesne teže, oslabljenju imunskega sistema ali celo do sprememb v kardiovaskularnem sistemu, kot npr. hipertenzija, pravijo strokovnjaki. Še več, če se vso noč premetavate, se boste zjutraj verjetno zbudili z občutkom, kot da ste spali le štiri ure, tudi če ste jih v resnici prespali osem.

Vir: Sensa.mondo.rs

Novo na Metroplay: Neoliberalna država, ki privatizira javno dobro, potrebuje ženske | dr. Darja Zaviršek