Zasebnost
Agro HI-tech

Nastaja priročnik tehnologij za precizno kmetijstvo

To je le eden izmed ciljev EIP-projekta o preciznem kmetijstvu in digitalizaciji za bolj trajnostno pridelavo poljščin in zelenjave, ki ga predstavljamo
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Na Golte 9. junija prihaja prvi družinski dan s trail tekom Zelene Doline
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Na Golte 9. junija prihaja prvi družinski dan s trail tekom Zelene Doline

Prijave so odprte do 3. junija, prve prijavljene družine in prvih 200 tekačev čakajo posebna presenečenja

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
1. junija vabljeni na 28. maraton Junaki vinogradov
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta 1. junija vabljeni na 28. maraton Junaki vinogradov

Na 108-kilometrskem maratonu od Ljubljane do Brd pričakujejo do 900 rekreativnih kolesarjev; prvič bodo nagradili najhitrejšega kolesarja in kolesarko pri vzponu čez Sabotin.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Klet Brda v petek vabi na predstavitev strojev za vinograd
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Klet Brda v petek vabi na predstavitev strojev za vinograd

Kako delujejo moderni stroji za vinograde na terasah in na ravnem si boste lahko ogledali med 10. in 17. uro na štirih lokacijah v bližini Kleti Brda na Dobrovem v Brdih

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

Avtor
avtor
14.05.2024 11:53
Čas branja: 6 min
Nastaja priročnik tehnologij za precizno kmetijstvo
Na sliki je traktor kmetije Meolic s pametnim trosilnikom mineralnih gnojil za precizno gnojenje. Na traktorski terminal je naložena datoteka s preciznim gnojilnim načrtom. Trosilnik na podlagi teh podatkov samodejno optimizira količino gnojil in na polju določi, kje je treba gnojiti in kje gnojenje ni potrebno. Foto: arhiv KGZ Murska Sobota

Gre za EIP-projekt Precizno kmetijstvo in digitalizacija za bolj trajnostno pridelavo poljščin in zelenjave (krajše EIP-projekt Precizno kmetijstvo), pri katerem sodelujejo pet kmetij in kmetijski svetovalci ter nekaj podjetij, denimo Žipo iz Lenarta in Termodron, vodi pa ga Kmetijsko-gozdarski zavod Murska Sobota (KGZ Murska Sobota). Kako želijo s projektom dokazati, da lahko s preciznim kmetijstvom izboljšamo ekonomsko učinkovitost in povečamo storilnost na kmetijah, hkrati pa zmanjšujemo negativni vpliv kmetijstva na okolje, saj porabimo manj gnojil, FFS in goriva, manjši je tudi ogljični odtis?

Prednosti preciznega kmetijstva

Spomnimo: precizno kmetijstvo z uporabo robotike, senzorjev, satelitskih posnetkov, kartiranja, dronov, podatkov in umetne inteligence omogoča bolj natančno upravljanje kmetijskih površin in bolj trajnostno pridelavo. Preprosto rečeno, z natančno setvijo, gnojenjem in škropljenjem optimiziramo pridelavo, hkrati pa manj obremenjujemo okolje, saj porabimo manj semen, gnojil in fitofarmacevtskih sredstev, goriva … Če gledamo koristi in začetne stroške, se precizno kmetijstvo najbolj splača večjim poljedelskim kmetijam. Kako pa bi ga lahko pripeljali na več slovenskih kmetij?

Precizno kmetijstvo uvajamo postopno

Pri nas je precizno kmetijstvo dobro utečeno v večjih kmetijskih podjetjih in na velikih poljedelskih kmetijah. Denimo v Perutnini Ptuj, Panviti, Žipu iz Lenarta, kmetiji Cigüt iz Noršincev in kmetiji Meolic iz Bakovcev pri Murski Soboti, kot smo že pisali pri Agrobiznisu.

Veliko počasneje pa precizno kmetijstvo uvajajo srednje velike in manjše kmetije. »Razlogov je več. Prvič, napredna tehnologija za precizno kmetijstvo je za take kmetije predraga. Drugič, na večini teh kmetij gospodarijo starejši kmetje, ki ne dohajajo tehnološkega razvoja in ker naprednih tehnologij ne poznajo, vanje ne investirajo. Tretji razlog pa je povezan z lego kmetije in drugimi naravnimi pogoji za kmetovanje. Hribovskim kmetijam in takim, ki imajo razdrobljene manjše parcele, se vlaganja v mehanizacijo za precizno kmetijstvo ne splačajo,« pravi Lara Resman, vodja projektov v Kmetijsko-gozdarskem zavodu Murska Sobota (KGZ Murska Sobota).

Digitalne rešitve – boljša izbira za manjše kmetije

Manjšim kmetijam, kakršnih je v Sloveniji daleč največ, pa Lara Resman bolj priporoča druge digitalne tehnologije: »Razširjeni so navigacijski sistemi v traktorjih, ki omogočajo optimizacijo vožnje po njivah in travnikih. Uporabni so tudi sledilni sistemi na mehanizaciji, ki omogočajo vpogled v izvedene operacije, da se lahko kmet bolj racionalno odloča o logističnih premikih po parcelah in tako privarčuje čas in gorivo. Na manjše kmetije prihaja tudi tehnologija IoT (internet stvari), kot so senzorji za merjenje vlage in temperature tal, ki jih že uporabljajo zelenjadarske kmetije in kmetijam poenostavijo izbiro pravega trenutka za setev in namakanje. S tehnologijo, kot so kamere za daljinsko zaznavanje, pa lahko kmetje odkrivajo tudi škodljivce in bolezni ter se lažje odločajo o agrotehničnih ukrepih ...«

Na trgu je veliko rešitev za precizno kmetijstvo in digitalizacijo kmetij. O takšnih tehnologijah se zadnja leta intenzivno izobražujejo tudi kmetijski svetovalci, da znajo kmetijam priporočiti primerno rešitev.

Z EIP-projektom do večje uporabe preciznega kmetijstva

Kmetije bi radi spodbudili v uvajanje preciznega kmetijstva in digitalizacije. Tudi z EIP-projektom Precizno kmetijstvo in digitalizacija za bolj trajnostno pridelavo poljščin in zelenjave, s katerim želijo dokazati, da uporaba metod preciznega kmetijstva izboljša ekonomsko učinkovitost in poveča storilnost na kmetijah, hkrati pa zmanjša negativni vpliv kmetijstva na okolje, saj se zmanjša poraba gnojil, FFS, goriva, s tem pa je manjši tudi ogljični odtis kmetije.

»Pri EIP-projektu sodeluje več kmetij in podjetij, ki precizno kmetijstvo že obvladajo, v tem projektu pa svoje pristope nadgrajujejo s še bolj preciznimi tehnikami in lahko služijo kot primeri dobrih praks. Njihovo znanje in izkušnje s preciznim kmetijstvo želimo prenesti na čim več kmetij. Nekatere od vključenih kmetij pa se s preciznim kmetijstvom in digitalizacijo šele srečujejo in s tem pridobivajo izkušnje,« dodaja Lara Resman.

Začeli so prve poskuse na kmetijah

EIP-projekt se je začel lani, zato šele začenjajo prve poskuse na kmetijah. »Trenutno poteka ciljno dognojevanje pšenice in ječmena, kmalu bomo šli v dognojevanje koruze,« napoveduje Lara Resman. Za kmetije, ki sodelujejo pri projektu in imajo mehanizacijo za precizno kmetovanje, pripravijo gnojilne načrte za precizno gnojenje. To pomeni, da na podlagi satelitskih posnetkov najprej na polju določijo območja, ki se glede na vegetacijski indeks razlikujejo. Potem določijo točke vzorčenja in na teh točkah na terenu odvzamejo vzorec tal ali rastline, v vzorcu določijo količino dostopnega dušika in glede na rezultate laboratorijskih analiz kmetiji izdelajo ciljni gnojilni načrt. V datoteki ga kmetje prejmejo po e-pošti ali na USB-ključku in si ga naložijo v traktorski terminal, ki je povezan s trosilnikom gnojil.

Ocenili bodo vpliv preciznega kmetijstva na ekonomiko in okolje

Skozi praktične poskuse na kmetijah Cigüt in Meolic ter v podjetju Žipo iz Lenarta, ki so zelo dobro opremljeni za precizno kmetijstvo, bodo pridobili podatke, iz katerih bodo izračunali, kako uporaba preciznega kmetijstva vpliva na ekonomiko pridelave poljščin, okolje in delovno učinkovitost kmetij.

»Kmetiji Cigüt in Meolic sta veliki, v EIP-projektu pa sodeluje tudi srednje velika kmetija Berce z Dolenjskega, ki že ima opremo za precizno kmetijstvo. Svoje izkušnje bodo prenašali drugim kmetom, saj so dober primer, da se precizno kmetijstvo obnese tudi na srednje velikih kmetijah,« poudarja Lara Resman.

V EIP-projekt so vključili tudi kmetiji Pečečnik in Vogelnik, ki nimata opreme in izkušenj s preciznim kmetijstvom. »Površine kmetije Pečečnik iz okolice Velenja bomo pregledali z dronom in naredili načrt, ali je zanje smiselno vlagati v precizno kmetijstvo. Na svoji mehanizaciji imajo sledilni sistem, s katerim spremljajo opravila. Na podlagi teh podatkov jim bomo pripravili kalkulacije za njihovo proizvodnjo, torej ocenili stroške v rastlinski pridelavi. Na ekološki kmetiji Vogelnik s Koroškega pa smo namestili senzorje za določanje vlage in temperature tal. Te podatke bodo spremljali na posebni platformi in se lažje odločali, koliko bodo namakali in kdaj,« opisuje Lara Resman.

Usposobili bodo kmetijske svetovalce

»Zelo velika prednost EIP-projekta je, da so vanj vključeni tudi kmetijski svetovalci, ki jih bomo v okviru projekta usposobili, da bodo znanje o preciznem kmetijstvu lažje prenašali na kmete,« poudarja Lara Resman.

Mehanizacija za precizno kmetijstvo in digitalizacijo v enem priročniku

V okviru EIP-projekta bodo pripravili tudi priročnik za kmetije, v katerem bo opisana mehanizacija za precizno kmetijstvo in digitalizacijo, denimo od navigacijskih sistemov do opreme za precizno setev, gnojenje in škropljenje, daljinsko zaznavanje in druge metode digitalizacije …

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Agro Podjetnik
Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote
Agrobiznis
AGROBIZNIS
Agro PodjetnikPetra Šubic Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote 1

Najbolj zaželene Tanjine sladke dobrote so ajdovčki in breskvice, med prazniki pa tudi medenjaki in potica, pridružil se jim bo tudi domač sladoled.

AGROBIZ
Novice
Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo
Agrobiznis
NoviceJana Petkovšek Štakul Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo

Ptujska območna enota KGZS opozarja na katastrofalne razmere v kmetijstvu

AGROBIZ
Agro HI-tech
Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije 2

To je robotska okopalna roka, ki jo razvijajo pri EIP-projektu Pospešeno okopavanje zelenjave Motika.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Poglejte, kako lahko sadjarji nadomestijo glifosat
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Poglejte, kako lahko sadjarji nadomestijo glifosat 2

To že dobrih šest let proučujejo v Sadjarskem centru Maribor, mi pa povzemamo njihove ugotovitve.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako nekdanja košarkarica Katja Temnik širi posel z zelišči
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako nekdanja košarkarica Katja Temnik širi posel z zelišči 1

Zasnovala je novo linijo kartuzijanskih zelišč Zajcklošter, za partnersko podjetje Serena pa prideluje in polni začimbe pod njihovo znamko Iz kamr'ce.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z orodjem SMT+ strateško načrtovanje razvoja kmetije ni noben bavbav
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z orodjem SMT+ strateško načrtovanje razvoja kmetije ni noben bavbav 1

Kako to orodje izzove kmeta, da temeljito prouči svojo kmetijo, okolje, v katerem kmetuje, in sebe kot podjetnika?

AGROBIZ
Agro HI-tech
Zakaj se v sadovnjaku obnese sejanje cvetočih rastlin in nizkorastoče soje
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Zakaj se v sadovnjaku obnese sejanje cvetočih rastlin in nizkorastoče soje

Zmanjša se poraba herbicida proti plevelu, nizkorastoča soja pomaga do boljšega cvetnega nastavka in boljšega enoletnega prirasta lesa, s tem pa tudi večjega pridelka jabolk, medtem ko cvetoče rastline povečajo biotsko pestrost ter pozitivno vplivajo na pridelek in kakovost jabolk.