Španski premier Pedro Sanchez. Foto: EPA
Španski premier Pedro Sanchez. Foto: EPA

Pred tem prva različica zakona glasovanja konec januarja ni prestala. Proti prvi različici je glasovala stranka Skupaj za Katalonijo (Junts), ki je tik pred glasovanjem zahtevala dopolnitev zakona, da ta ne bi izključeval nikogar, ki je bil vpleten v poskus odcepitve.

Stranka je sicer skupaj s Katalonsko republikansko levico (ERC) od vladajočih socialistov (PSOE) premierja Pedra Sancheza zahtevala sprejetje zakona v zameno za parlamentarno podporo, s katero bi Sanchezu zagotovili nov mandat.

Po neuspelem glasovanju so se tri stranke dogovorile o vsebini spremenjenega zakona. Prva različica je namreč predvidevala, da obtoženih terorizma ne bo mogoče pomilostiti, če so povzročili resne kršitve človekovih pravic. S tem se stranka Junts, ki jo vodi nekdanji katalonski premier Carles Puigdemont, ni strinjala. Ravno proti Puigdemontu sicer poteka več sodnih postopkov, tudi zaradi domnevnega terorizma.

Najpomembnejša sprememba med prvim in drugim predlogom zakona je tako ta, da je v drugem pojem terorizma opredeljen ožje, morebitna teroristična dejanja katalonskih separatistov pa naj bi ocenjevali glede na direktivo EU-ja na tem področju iz leta 2017. Zakon bo po besedah španskega ministra za pravosodje vplival na približno 400 ljudi.

Kljub današnji potrditvi zakona v spodnjem domu pa bo do njegove dokončne uveljavitve verjetno preteklo še več mesecev. Zakon mora namreč potrditi še senat, kjer pa ima desničarska opozicija – ki pomilostitvi nasprotuje in meni, da gre za veliko ponižanje – večino. Vodja opozicijske Ljudske stranke (PP) Alberto Nunez Feijoo je že pred prvim glasovanjem napovedal, da bo storil vse, da se obdobje potrjevanja zakona čim bolj zavleče.