Razstava je del praznovanj italijanskega dneva osvoboditve 25. aprila in slovenskega dneva upora proti okupatorju 27. aprila. Kot so sporočili iz goriškega Kulturnega doma, razstava pripoveduje zgodbo o slovenskem protifašizmu na Primorskem in v Istri.

"To je nedvomno slovenska zgodba protifašizma. Obenem pa je tudi zgodba italijanskega protifašizma in hrvaškega protifašizma. Prav mirne duše lahko rečemo in ugotovimo, da je zgodba o slovenskem protifašizmu na Primorskem tudi evropska zgodba, in to je glavni poudarek razstave," navaja sporočilo za javnost.

Kot so zapisali pobudniki razstave, je bil protifašizem nujen in potreben v preteklosti v boju proti fašističnemu režimu v Italiji. Aktualen je tudi v današnjem času, ko se stalno kažejo nove oblike fašizma in nacizma, po njihovem mnenju pa bo potreben tudi v prihodnosti kot poziv k miru, sožitju, solidarnosti, enakopravnosti in kot podlaga v življenju v svobodi in pravičnosti. Obenem je vrednota Evrope in Evropske unije, so zapisali ob razstavi.

Postavitev je bila januarja na ogled v Evropskem parlamentu v Bruslju, v Gorici pa so jo odprli predsednik društva TIGR Primorske Gorazd Humar, zgodovinar Milan Pahor iz Trsta, novinar Andrea Bellavite iz Gorice in predsednik Kulturnega doma v Gorici Igor Komel. Poleg goriškega Kulturnega doma in društva TIGR Primorske sta pri pripravi razstave med drugim sodelovala še Narodna in študijska knjižnica (NŠK) iz Trsta in odbor za proslavo bazoviških junakov pri NŠK-ju.