Slovenci preživeli japonske napade in se uvrstili med elito!

Hokej 3. Maj 202421:45 > 22:05 2 komentarja
Slovenija

Slovenski hokejisti so na četrti tekmi svetovnega prvenstva divizije I (skupine A) v Bolzanu s 3:1 za tretjo zmago ugnali Japonsko. Po večerni zmagi Madžarske proti Italiji pa je postalo jasno, da se risi ekspresno vračajo med elitno hokejsko druščino!

Slovenci so na popoldanski še tretjič na prvenstvu zmagali. Boljši so bili že od Romunije in Italije. Na prvi tekmi so varovanci Eda Terglava izgubili proti Južni Koreji.

Tokrat so odlično začeli tekmo, že v 4. minuti so preko Žige Mehleta povedli z 1:0. Kmalu se je prednost podvojila. Nik Simšič je v 13. minuti zabil za 2:0 in Slovenci so zanesljivo dobili prvo tretjino.

Po odmoru so bili bolj razpoloženi tudi Japonci, ki so v drugi tretjini preko Shogo Nakajime znižali rezultat na 2:1. V zadnji tretjini so oblegali gol Gašperja Krošlja, a ploščka niso uspeli poslati v njegovo mrežo. Tik pred koncem tekme je Jan Drozg poskrbel za piko na i in končni rezultat 3:1.

Slovenci so z Japonci do zdaj odigrali 16 tekem, na desetih so zmagali, petih izgubili, en obračun pa se je končal z remijem.

Slovenci so pred večernem derbijem med Italijo in Madžarsko navijali za kakršnokoli zmago vzhodnih sosedov, ki bi risom že krog pred koncem zagotovila ekspresno vrnitev med elito. Gostitelji turnirja v Bolzanu so bili občutno boljši in tekmece nadstreljali s kar 41:21, a je v golu Madžarov, ki so dvakrat povedli, blestel Bence Balizs. Ker je bil po 60 minutah rezultat izenačen (2:2), je o zmagovalcu odločal podaljšek. V njem je Madžarska prek Balasza Varge 66 sekund pred kazenskimi streli prišla do zmage in osrečila Slovenijo.

Ta si je še pred sobotnim obračunom z Madžari (19.30) zagotovila vrnitev med elito, iz katere je izpadla lani v Rigi. To bo 11. nastop na najvišji ravni v zgodovini reprezentance, ki je med najboljšimi obstala dvakrat: v letih 2002 in 2005. Tudi če Slovenija v soboto izgubi, Romunija in Italija pa na tekmah proti Koreji in Japonski zmagata, bodo risi v krogu treh ekip, izenačenih po točkah (9), ostali na drugem mestu, ki še zadnje zagotavlja med elito.

SP elitne divizije 2025 bosta gostila švedski Stockholm in danski Herning, prvenstvo bo potekalo od 9. do 25. maja.