Šport > Nogomet
7755 ogledov

Grozljivka v Fazaneriji, navijači Maribora poškodovali več igralcev Mure

Ante Šimundža Viole Fazanerija sobotainfo.com/Jure Banfi
Nogometaši Brava Kostela in Celja so se v 21. krogu Prve lige Telemach razšli z neodločenim izidom 0:0, tekma med Muro in Mariborom pa je bila prekinjena in odpovedana zaradi navijaških izgredov.

V 21. krogu Prve lige Telemach sta se v Fazaneriji v Murski Soboti merila domača Mura in gostujoči Maribor, tekma pa je je bila po 57 minutah igre ob vodstvu Maribora z 2:0 prekinjena, potem ko so jo ob izgredih mariborskih navijačev skupili nekateri rezervni igralci in člani strokovnega štaba Mure. Tekma je bila po daljši prekinitvi odpovedana.

V 58. minuti je bil obračun prekinjen zaradi metanja pirotehničnih sredstev iz sektorja mariborskih navijačev na in ob igrišče. Po poročilih iz vrst Mure naj bi jo ob eksploziji eksplozivnega telesa skupila kar peterica članov Murinega igralskega in trenerskega štaba, ki se je ogrevala ob igrišču, kar je botrovalo daljši prekinitvi in posledično odpovedi tekme.

Do tenzij je sicer prišlo že pred tekmo, ko je bilo gostujočim navijačem Violam odobreno vsega 150 vstopnic, ko pa so zaradi velikega povpraševanja zaprosili za večje število, so bili zavrnjeni. Viole so tako obljubile, da jih bo vseeno vsaj 300 prišlo na tekmo.

A če je prvi polčas minil brez incidentov in je tekmo zaznamovala dominantnost Maribora, ki je preko Josipa Iličića in El Arbija Hillal Soudanija povedel z 2:0, je na žalost v drugem polčasu po 57 minutah igre prišlo do prave grozljivke.

Z gostujoče tribune je namreč na zelenico poleg bakel in sedežov poletelo tudi eksplozivno telo, ki je počilo v bližini večih Murinih rezervnih nogometašev (po prvih poročilih Nika Kasala, Žige Lacija in Tilna Ščernjaviča) in njihovega kondicijskega trenerja, ki naj bi ob eksploziji utrpeli poškodbe.

Glavni sodnik David Šmajc je tekmo prekinil ter obe ekipi poslal v slačilnico, sledila pa je daljša prekinitev, saj naj bi sodniki in delegat želeli, da Viole zapustijo stadion, da bi se tekma lahko nadaljevala. Ker so bili pri tem neuspešni, je bila tekma na koncu odpovedana. O njeni usodi bo zdaj odločal disciplinski sodnik.

Pozneje so iz Mure na novinarski konferenci sporočili, da je bilo poškodovanih šest članov kluba, pri čemer imata dva huje poškodovan sluh in opekline. Kot je poročal 24ur.com, sta jo najbolj skupila Ščernjavič in Kasalo, ki praktično ničesar ne slišita in sta močno poškodovana, po prvih informacijah bosta oba odsotna najmanj šest tednov. Med poškodovanimi nogometaši je tudi Laci.

V vodstvu Mure so bili pretreseni, kar je na novinarski konferenci po tekmi poudaril predsednik črno-belih Robert Kuzmič, medtem ko se je direktor Maribora Bojan Ban opravičil v imenu kluba. "Začasna izguba sluha, močni glavoboli, opekline po nogah pri dveh nogometaših so zgolj nekatere od posledic tega dejanja. Vseh šest je moralo po pregledu na soboški urgenci na nadaljnje preiskave v UKC Maribor," so zapisali pri Muri v sporočilu za javnost.

"Na tem mestu se je potrebno vprašati, ali se bomo zaradi določenih posameznikov morali odslej bati za zdravje tako nogometašev kot navijačev. V bližini dogodka se je nahajal tudi eden izmed pobiralcev žog, ki je v strahu zapustil igrišče," so dodali pri Muri in dodali, da verjamejo, da bo Nogometna zveza Slovenije v tem primeru primerno in ostro ukrepala ter pokazala ničelno toleranco do tovrstnih ekscesov. Tekma bi sicer moral predstavljati praznik ob začetku praznovanja stoletnice domačega kluba.

Mura bo v 22. krogu v sredo gostovala v Kopru, Maribor pa bo dan pozneje gostil Bravo.

Prekinjen celjski niz petih zaporednih zmag

Na Žaku sta se srečali ekipi, ki sta v prvem spomladanskem krogu svoji nalogi opravili z odliko. Bravo je bil zanesljiv v Domžalah, Celje pa je odpihnilo Muro. Čeprav so bili vodilni Celjani pričakovano več pri žogi, jim ni uspelo streti obrambe Brava, ki je pogrešal zgolj bolnega Bena Selana. Vodilna ekipa lige, ki je prekinila niz petih zmag, je sicer zadela v končnici tekme, a so sodniki gol razveljavili.

V obračunu v Šiški so prve nevarne akcije izpeljali Celjani v deveti in deseti minuti, najprej je malce z leve strani poskusil Jegor Prucev, izkazal se je Matija Orbanić, Bravov vratar je izvrstno posredoval tudi po udarcu z glavo Davida Zeca, pozneje pa je bil še Nemanja Jakšić dvakrat dobro postavljen po novih zaporednih strelih Celja iz bližine.

Gregor Bajde je bil naslednji, v 13. minuti, ki je preizkusil Orbanića, tudi sicer je Celje prevladovalo v polju, je pa po dobre pol ure ostalo brez kapetana Denisa Popovića, ki se je poškodoval, tako da ga je v 35. minuti zamenjal Mario Kvesić. V 37. minuti je bil prvič resno nevaren tudi Bravo, ko je z glavo poskusil Milan Tučić, Matjaž Rozman pa je žogo odbil v kot, malce pozneje je ujel še žogo po poskusu Mateja Poplatnika.

Trener Celja Damir Krznar, ki je sicer pogrešal nekaj nogometašev, kot so Luka Bobičanec, Edmilson in Klemen Nemanič, je na začetku drugega polčasa še okrepil napadalni del ekipe z Aljošo Matkom, kmalu zatem pa je slabo zaključil Luka Menalo po lepem prodoru Pruceva. Pozneje se je dogajanje kar malce umirilo.

Sledile so nove menjave na obeh straneh, v 72. minuti pa je nase spet opozoril Prucev, ki je meril le malce premalo natančno z leve strani. Sedem minut pozneje je Orbanić obranil Matkov poskus, celjski napadalec pa je v 84. minuti žogo poslal še mimo gola z roba kazenskega prostora.

Malce zatem so gosti neuspešno zahtevali najstrožjo kazen, ko je Matko padel v kazenskem prostoru, v 89. minuti pa je Sunday Adetunji celo dosegel gol, vendar je sodnik Matej Jug dosodil prekršek v napadu in precej razburil goste.

Bravo bo v 22. krogu v četrtek gostoval v Mariboru, Celje pa bo takrat gostilo Rogaško.

* Stadion Žak, sodniki: M. Jug, Žunič, Špur.
* Strelci: /.
* Bravo: Orbanić, Kavčič, Gorenc, Jakšić, Španring, Štravs, Trdin, Stanković, Ivanšek (od 67. Pečar), Tučić (od 67. Kerin), Poplatnik.
* Celje: Rozman, Karničnik, Zec, Vuklišević, Ajhmajer, Zabukovnik (od 46. Matko), Popović (od 35. Kvesić), Dulca (od 79. Kouter), Prucev, Menalo (od 67. Svetlin), Bajde (od 67. Adetunji).
* Rumeni kartoni: Španring, Štravs; Zabukovnik, Karničnik, Vuklišević.