Dončić s trojnim dvojčkom popeljal Dallas do 'breaka' na peti tekmi

Oklahoma, 16. 05. 2024 05.58 | Posodobljeno pred 15 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Jakob Batič
19

Košarkarji Dallas Mavericks so le še zmago oddaljeni od finala zahodne konference. Na peti tekmi serije z Oklahomo so v gosteh slavili s 104:92. Luka Dončić je zablestel z 31 točkami, 11 podajami in desetimi skoki. Dallas sedaj vodi s 3:2 v zmagah.

Za slovenskega superzvezdnika je bila to daleč najboljša tekma v seriji. Iz igre je metal več kot polovično uspešno, zadel je pet poskusov za tri. Z 31 točkami je bil najboljši strelec tekme, pri domačih je Shai Gilgeous-Alexander dosegel eno manj, a je pogrešal učinek soigralcev, saj nihče ni dosegel več kot 13 točk.

Luka Dončić je imel na prvih štirih tekmah serije obilo težav, ubadal se je z bolečim levim gležnjem in v povprečju dosegal zanj skromnih 22 točk. Tokrat pa je pokazal, zakaj je bil z naskokom prvi strelec rednega dela sezone. Obenem je dodal enajst podaj in deset skokov za svoj šesti trojni dvojček na tekmah končnice. V tej sezoni jih ima že tri, kar je največ med vsemi košarkarji v ligi.

Dallas z odlično obrambo onemogočil napadalna orožja Oklahome

Mejnik je postavil tudi odlični Derrick Jones Jr., ki še nikoli prej ni dosegel toliko točk v končnici (19). Kar 15 jih je dosegel v prvem polčasu, ko iz igre ni zgrešil niti enkrat (6/6). P. J. Washington (deset točk, deset skokov) in Dereck Lively (11 točk, deset skokov) sta k zmagi prispevala dvojni dvojček.

Največ zaslug za zmago gre pripisati odlični obrambi Dallasa, ki je nasprotnika omejila pri 42-odstotnem metu iz igre. "Bili smo agresivni. Vsi smo stremeli k temu, da bi bili čim bolj agresivni – tako v napadu kot v obrambi. Energija je bila zelo visoka, vsak je prispeval svoj delček k zmagi. Luka je narekoval ritem," je po tekmi povedal Kidd in izpostavil Kyrieja Irvinga

Kidd pohvalil Irvinga

Drugi zvezdnik moštva tokrat ni imel svojega strelskega večera, dosegel je zanj skromnih 12 točk, a je pomagal ekipi na druge načine. "Vsi govorijo o njegovem napadalnem učinku, za svojo igro v obrambi pa ne dobi dovolj zaslug. Podvajali so ga, a je kljub temu sprejemal prave odločitve. Znova smo pokazali, da lahko igramo dobro obrambo, napad pa bo že prišel, ker imamo dva najboljša napadalna košarkarja v ligi," je še komentiral Kidd.

Vrhunci obračuna:

Dallas znal odgovoriti na nalete domačih

Njegovi varovanci srečanja niso najbolje odprli, saj so se hitro znašli v zaostanku šestih točk, ko je na semaforju kazalo 8:2. Do konca prve četrtine pa so uspeli ujeti priključek in jo dobili s 24:22. Nato je gostom uspel še delni izid 12:0, s katerim so prvič povedli z dvomestno razliko. Ob polčasu je bilo 44:54, Dončić je bil pri 17 točkah, Dallas pa ja največ vodil za 15 (35:50).

V tretji četrtini se je razlika vseskozi gibala okoli meje desetih točk. Oklahomi ni in ni steklo v napadu, za kar gre kriviti predvsem prvega zvezdnika Gilgeousa-Alexandra, ki je preveč "carinil" žogo. Na drugi strani je 25-letni Ljubljančan s "step-back" trojko postavil izid tretje četrtine 67:79.

Dončić je zadnji del začel udarno – z osmim zaporednimi točkami, s čimer je Dallas ušel na +18 (71:89). Videti je bilo, da je zmagovalec odločen, vendar se Oklahoma ni dala in se z delnim izidom 10:0 vrnila v srečanje. Košarkarji Dallasa pa so kljub naletu domačih ohranili mirne živce, piko na i pa postavili z obrambno akcijo v zadnji minuti, ko je Dončić blokiral Gilgeousa-Alexandra.

Šesta tekma bo v nedeljo ob 2. uri ponoči v Dallasu, kjer bodo varovanci Jasona Kidda že lahko potrdili napredovanje med štiri najboljše ekipe lige.

Boston tretjič zapored v finalu vzhoda

Košarkarji Bostona, za mnoge prvi favoriti za naslov prvaka, so na peti tekmi dokončali delo proti Cleveland Cavaliers in jih še četrtič premagali (113:98). Jayson Tatum je poleg desetih skokov dosegel 25 točk, tri manj je dodal veteran Al Horford, ki je blestel v zaključku tekme. Zbral je tudi 15 skokov, pet podaj in šest zadetkih trojk. Domačini so jih v TD Gardnu sicer zadeli kar 19.

Pri Clevelandu je manjkal prvi zvezdnik Donovan Mitchell zaradi poškodbe, odsotna sta bila tudi Jarrett Allen in Caris LeVert. V njihovi odsotnosti je center Evan Mobley dosegel kar 33 točkin sedem skokov. Marcus Morris je s klopi dosegel 25 točk.

"Imeli smo priložnost, da pred svojimi navijači zaključimo serijo. Tega nismo smeli izpustiti iz rok. Smo na pravi poti, a do našega glavnega cilja je še dolga pot," je po napredovanju v finale vzhodne konference povedal Horford. Postal je tretji košarkar po LeBronu Jamesu in Kareemu Abdul-Jabbarju, ki je v starosti 37 ali več dosegel na tekmi končnice dosegel vsaj 20 točk, 15 skokov in podaj.