Zasebnost
Agro HI-tech

Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline

Janez Rakovec sam razvija žetvenik, da bo pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
30.04.2024 14:00
Čas branja: 4 min
Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline
»​Hrustljavo spirulino in v prahu ter čokoladne praline s spirulino sami izdelujemo in prodajamo. Razvijamo pa še veliko novih izdelkov, možnosti za uporabo spiruline je veliko,« pravi Janez Rakovec iz vasi Struževo pri Kranju. Foto: Tina Dokl

Ko je Janez Rakovec pred šestimi leti na domačijo pr' Matjaž v Struževo pri Kranju pripeljal modrozeleno algo spirulino in jo začel pridelovati, so ga vsi začudeno gledali. Zdaj je spirulina, ki jo trži pod znamko Eko Janez, kar dobro poznana. Pridelavo stalno izboljšuje in avtomatizira, tudi z razvojem posebne opreme in naprav.

Za spirulino je slišal v tretjem letniku Biotehniškega centra Naklo od profesorja Boruta Lazarja, ki je omenil njen potencial v trajnostnem kmetijstvu in pomenu za prehrano. O spirulini je poiskal več informacij in začel razvijati prvi lesen prototip bazena in rastlinjak. Izkazalo se je, da je gorenjsko podnebje primerno za gojenje, zato je ob podpori profesorja Boruta Lazarja, podjetja Algen in družine poleti 2021 na vaškem polju v okolici Kranja postavil večjo farmo, kjer prideluje čisto spirulino.

Rastlinjak z bazeni s spirulino

Tako je domača kmetija pridobila toplotno izoliran rastlinjak z nizkimi bazeni, kotlovnico na biomaso in prostore, opremljene s kondenzacijsko sušilnico za predelavo in pakiranje spiruline. Alga za rast potrebuje sonce, toploto in naravna hranila. Kako uspeva, vsak teden spremljajo z mikroskopskimi pregledi alg. Redno čistijo zaprt prostor, v katerem alge rastejo.

Pridelava poteka v zaprtem sistemu, del vode je treba menjavati, to vodo porabijo za namakanje vrta ali poljščin. »Pridelava spiruline je bolj trajnostna od pridelave poljščin. Glavni strošek na začetku pomenijo bazeni in ogrevanje vode ter sprotno delo,« zatrjuje Rakovec. Prvo spirulino je dobil iz algne banke v Nemčiji, nato pa je liter osnove kupil od Italijana, ki ima sam ekološko pridelavo spiruline.

Sami razvijajo opremo

»Od začetka sami razvijamo vso opremo, saj spirulino po svetu pridelujejo šele od okoli leta 1950, ko se je začela intenzivnejša pridelava. Že veliko prej so jo pridelovale stare civilizacije, kot so Azteki in Maji, vendar ne tako intenzivno, kot se goji danes. Posebne naprave za žetev in sušenje, ki sta najpomembnejša koraka, so na Kitajskem in drugih delih Azije razvili za ogromne bazene. Najzahtevnejša je žetev spiruline in če ni avtomatizirana, moraš biti stalno zraven in porabiš veliko časa. Zato razvijam žetvenik za naše potrebe, da bi čim bolj avtomatiziral žetev, pri kateri vodo s spirulino 'precedimo' skozi tkanino z luknjicami, premera največ 25 mikronov, da se alga ujame na površju, voda pa odteče,« razlaga Janez Rakovec.

Spirulina izpod Storžiča ima več hranil kot uvožena

Spirulina je suha in dehidrirana, zato ima zelo dolg rok trajanja. »Naša spirulina izpod Storžiča je bogatejša s hranili od uvožene. Da je pot od pridelave do kupca čim bolj trajnostna, jo pakiram v vračljivo stekleno embalažo,« poudarja. Pod znamko Eko Janez ponuja hrustljavo spirulino, spirulino v prahu in praline iz bele čokolade s spirulino, ki jih sami izdelujejo.

Največ izdelkov proda po spletu in v trgovini na domači kmetiji, najdete jih tudi v Sparu in trgovinah z zdravo hrano po Sloveniji. »S prodajo si zaslužim plačo, a denar vlagam v razvoj novih izdelkov in strojev, da bi pridelavo in pakiranje spiruline čim bolj avtomatiziral in da bo manj ročnega dela,« pravi.

Za nove izdelke vidi veliko možnosti, saj lahko spirulino umešamo v pekovske izdelke, kruh in testenine … Povezal se je s kmetijo Malerič iz Črnomlja, ki izdeluje pirine testenine s spirulino. Piranske soline pa jo dodajo temni čokoladi s solnim cvetom in detoks maski za obraz, ki poleg spiruline vsebuje tudi solinsko blato.

Spirulino preizkušajo v mlečnih izdelkih

»V okviru EIP projekta Modrozelena preizkušamo, kako se spirulina obnese v jogurtih, skuti, smetani in siru. V tem projektu razvijamo veliko novih izdelkov in upam, da kmalu pridejo na trg,« napoveduje Janez Rakovec.

Dolgoročno si želi, da bo na policah veliko izdelkov s spirulino, da bo razširjena po Sloveniji in tako prepoznana, da jo bomo dodajali vsakdanjim jedem – jajcem, solati, omakam ali napitkom. Zanima ga tudi prodor na tuje trge, z avstrijskim trgovcem se o tem že dogovarja, a najprej mora povečati letno količino spiruline. Ta iz leta v leto niha, močno je odvisna od vremena. Po lanski slabši letini si Janez Rakovec letos obeta večji pridelek tudi zaradi dodatnega pokrivanja bazenov, da voda tudi ponoči ostane topla. Ko se toplota izgublja, je spirulina v stresu in počasneje raste.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Poglejte, kako nove tehnologije in nove kmetijske prakse znižujejo stroške in zmanjšujejo ogljični odtis kmetij

Zanimive projekte in zgodbe, ki to potrjujejo, boste spoznali v petek, 17. maja, na 5. svetovalnici za kmete na sedežu Kmetijsko-gozdarske...

AGROBIZ
Novice
Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo
Agrobiznis
NoviceJana Petkovšek Štakul Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo

Ptujska območna enota KGZS opozarja na katastrofalne razmere v kmetijstvu

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
Agrobiznis
TRAJNOST
Agro PodjetnikPetra Šubic Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave

Sadje in zelenjavo iz Prekmurja, ki se ne proda, predelajo in ponudijo kupcem, da pridejo na mizo, in ne med odpadke

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Kaj počne »fruštk bajk« med turisti v kampu Šobec?
Agrobiznis
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Kaj počne »fruštk bajk« med turisti v kampu Šobec?

O usmeritvi v sirarstvo, prodajnih prijemih in prihodnosti kmetije Pr' Matevž je na Svetovalnici za kmete govoril Matevž Jenko, prihodnji mladi prevzemnik.

AGROBIZ
Nasveti
Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu 1

Zelene so trajnostne naložbe, za katere banka ponuja ugodnejše zeleno posojilo, ki ima nižjo obrestno mero ali nižje stroške