Izpoved: To je vadba, s katero ostajam fit tudi v času menopavze

12. 5. 2024
Izpoved: To je vadba, s katero ostajam fit tudi v času menopavze (foto: Osebni arhiv)
Osebni arhiv

Hormonsko neravnovesje v času menopavze povzroči nemalo težav in nelagodnosti, ki vplivajo tako na zdravje ter fizično in mentalno kondicijo kot na podobo ženskega telesa. Kako ob hormonskem toboganu ostati fit, raziskuje naša urednica, Petra Windschnurer.

Pilates vadba na reformerju

Pilates je odličen za krepitev osnovne moči in mišic, gibljivosti, globokih trebušnih mišic, mišic medeničnega dna, koordinacijo gibov, držo in konec koncev tudi izgorevanje maščob.

Moja zgodba

Skupinske vaje pilatesa obiskujem štiri mesece. Pomagale so mi znova ozavestiti osnovne skupine mišic in telo zbuditi iz predolgega zimskega spanja, vsaj kar zadeva gibljivost zgornjih okončin in ramenskega obroča. Ob tako pridobljenem začetnem pogumu pa sem si zaželela preizkusiti še pilates na reformerju. Zakaj? Kot sem omenila, skupinska vadba pilatesa mi je dala dober zagon, pravi uvod, a sem kmalu dobila občutek, da ostajamo zgolj pri uvodu. Vaje in stopnja težavnosti so se ponavljale, predvsem pa nisem imela občutka, da za izvedbo uporabljam pravo skupino mišic. Kot bi rekla moja inštruktorica vadbe na reformerju in ustanoviteljica Inbed Studia za nego telesa in duha, ki deluje v prostoru dobrega počutja Smove, Klara Leben, ni mi uspelo oziroma nisem znala aktivirati pravih mišic. Za to obstaja povsem razumljiv razlog – ena inštruktorica in 20 nadobudnih obiskovalk.

Bistvo reformerja, naprave za vadbo, je njena drsna podloga, ki je z vrvjo vpeta med vzmeti. Nestabilna drsna površina omogoča intenzivnejšo uporabo mišičnih skupin in fascialnih linij, ki skrbijo za stabilizacijo, medtem ko sila vzmeti omogoča mehansko naravnejši upor. Klara Leben vadbo po uvodni uri, ki sem jo preživela s fizioterapevtko, individualno prilagodi mojim sposobnostim in omejitvam. Že na prvi uri me prepriča z izjemno nazornim opisom in predstavitvijo vaj, skrbnim nadzorom pri izvajanju ter izjemno motivacijsko spodbudo, da vaje kljub začetnemu primanjkljaju moči izpeljem do konca. Na začetku mi največ težav povzročajo ravnotežje in usklajevanje dihanja ter aktivacija notranjih trebušnih mišic, mišic medeničnega dna in seveda same vaje. A Klara se ne da, jaz pa ob njenih spodbudah tudi ne. Moram se pohvaliti, da mi je ravnotežje uspelo spodobno loviti že ob četrtem obisku (na reformerju vadim enkrat na teden), medtem ko za izdih ob naporu potrebujem še nekaj vaje.

osebni arhiv

Klara z vsakim obiskom vaje nadgradi, kar pomeni, da redko izvajam iste. V praksi to pomeni, da prvotne vaje v seriji oplemeniti s 'koreografijo' in pripomočki. Začetno vajo – odriv z eno nogo, medtem ko je druga v položaju mize – nadgradi v vajo, da pri odrivu z dvigom in spustom ter izmeničnim pritegom (fleks) in stopalom 'v špički' dela še druga noga, medtem ko ob podajanju žoge iz ene roke v drugo ob rahlo dvignjenem trupu postanejo aktivne še trebušne mišice.

osebni arhiv

Bistvo vadbe na reformerju, ki jo izvajam, je vsekakor, da dela celotno telo, in ne zgolj posamezen del telesa, kar je najbolj značilno pri vajah, ki jih izvajamo na fitnesu. Pri vadbi na reformerju telo sčasoma postaja povezana funkcionalna enota, ki se razvija enakomerno. Vadba temelji na lakotnosti in 'pretočnosti' gibov, ki sta nam morda bolj znana iz joge, načel gibanja pri pilatesu (nadzor, dihanje, položaj medenice, reber, lopatic ...) in vpeljanega funkcionalnega gibanja.

Pri izvedbi določenih vaj, ko še nisem povsem prepričana, ali res aktiviram prave mišice na prav način, me Klara posname s pametnim telefonom. Tako si najlažje zapomnim občutek, ko so mišice res aktivirane. Najbolj opazna razlika je pri pravi aktivaciji mišic zadnjice. Počep na reformerju (ob tem je treba še stabilizirati mišice trupa, da se drsna podlaga reformerja ne premakne) postane čisto novo zgodba.

Osebni arhiv

Ne glede na to, ali me skupina mišic ob koncu vaje že resnično peče ali vajo zaključim brez napora, se po zaključku celotne seanse počutim kot prerojena, polna energije, zadovoljna, da sem naredila nekaj zase. Nikoli nisem izčrpana in telo se še nikoli ni odzvalo z napetostjo, krči in bolečinami v mišicah po vadbi. V času pisanja sem napredovala tudi na področju gibljivosti in moči, kar me še zlasti veseli, saj vem, da najboljši občutki in zadovoljstvo biti v svoji koži šele prihajajo.

Izkušnja vadbe na reformerju v Inbed studiu Klare Leben v prostoru dobrega počutja Smove pa je posebna tudi zaradi prijetne, butične narave. Čaj ob prihodu in krajša meditacija ob zaključku vadbe jo le še obogatita. 

Več o vadbi na inbed.si 

Fotografije: osebni arhiv

Preberite še: Ne sladkor ali cimet, to je sestavina, ki bi jo morali dodati svoji jutranji kavi za boljše zdravje in hujšanje

Priporočamo tudi: Živila, ki jih ženske po 50. letu ne bi smele jesti: Upoštevajte tri pravila in ohranili boste vitkost

Novo na Metroplay: V uniformi chefinje se najprej nisem počutila dobro | Meta Repovž