Tujina

Kje so utrdbe v Harkovu? Slamnata podjetja naj bi prejela milijone

Harkov, 14. 05. 2024 21.20 | Posodobljeno pred 14 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

10. maja je Rusija na severovzhodu Ukrajine odprla novo fronto, njene sile pa, z izjemo prvih tednov vojne, napredujejo hitreje kot kdajkoli po letu 2022. Kljub temu, da je Rusija več tednov krepila prisotnost sil ob meji, Ukrajina pa je tudi imela informacije o okvirnih ruskih načrtih, sile Kijeva na napad očitno niso bile dobro pripravljene. Martina Boguslavec, direktorica protikorupcijskega centra Meža, je za časnik Ukrajinska Pravda zapisala, da številne utrdbe v regiji niso bile zgrajene, čeprav naj bi podjetja, za katera se je sedaj izkazalo, da so slamnata, prejela več milijonov evrov za njihovo konstrukcijo vzdolž meje z Rusijo.

"Hvaležen sem regiji in mestu. Združili so se vojaški strokovnjaki in gradbena podjetja. Kar so naredili v regiji Harkov, se mi zdi močno," je 19. decembra 2023 za ukrajinske medije dejal predsednik Volodimir Zelenski. Letošnji 10. maj pa razkriva, da vse vendarle ni bilo tako, kot je dejal predsednik. Minska polja naj bi bila neobstoječa, številnih utrdb, ki bi ob meji z Rusijo morale pomagati pri varovanju meje, pa tam sploh ni bilo. Ukrajinski vojaški blogerji, med njimi Deep State Maps, ki sodeluje z obrambni ministrstvom,  so danes objavili fotografije nekaterih lokacij, ki bi morale biti utrjene, pa na presenečenje mnogih, niso. Ruska vojska pa napreduje in osvaja mejna območja, zanekrat s precej večjo lahkoto kot v dobro utrjenem Donbasu.

Spodaj objavljene fotografije prihajajo iz obronkov kraja Lipci, ki velja za strateško pomembno točko, z osvojitvijo katere bo Harkov lahko znova postal ranljiv za rusko topniško obstreljevanje, saj leži manj kot 25 kilometrov od drugega največjega ukrajinskega mesta. Deep State Maps v današnji objavi navaja, da gre za "darilo sovražniku" ter da vojaki na terenu pravijo, da stvari stojijo že od poletja 2023. "Ne delajmo zaključkov, naj o tem presodi komisija, ki bo preverila 'dobro vero' pogodbenikov, ki so zgradili te utrdbe in odgovornih oseb, ki bi gradnjo morale nadzorovati," so zapisali analitiki odprtokodnih podatkov. 

Nekatere zaključke pa je že povlekla Martina Boguslavec, direktorica protikorupcijskega centra Meža, ki  v članku za Ukrajinsko Pravdo navaja podatek, da je država za gradnjo utrdb namenila sedem milijard hirven (dobrih 163 milijonov evrov). Harkovska civilno-vojaška uprava naj bi po njenih informacijah več milijonov hriven prenesla na slamnata podjetja. Pri tem omenja Oddelek za stanovanjske in komunalne stroitve (ZhKG) ter Harkovski kompleks za gorivo in energijo, ki naj bi sklenila pogodbe s spornimi podjetji FOP Chaus I.O.,  Hertz Industry, Satisbud,  ATT BUILD in Derevoobrobne pidpriemstvo voshod. 

Podjetja so po navedbah Boguslavčeve sklenila neposredne pogodbe, mimo konkurenčnih razpisov, njihovi lastniki pa naj bi bili ljudje z dvomljivim slovesom, ki so vpleteni v številne sodne postopke zaradi sumljivih bančnih nakazil, nasilja v družini in drugih kaznivih dejanj. Mnogi izmed njih naj sploh ne bi vedeli, da so zaslužili milijone. Kako je to možno? Direktorica protikorupcijske mreže pravi, da so oblasti za vodenje fiktivnih podjetij angažirale ljudi, ki niso bogati, imajo na sodiščih več odprtih obravnav in dolgov. 

Ukrajinski vojaki med urjenjem.
Ukrajinski vojaki med urjenjem. FOTO: Profimedia

Boguslavčeva navaja več primerov. Podjetje FOP Chaus, ki ga vodi Ihor Olehovič, naj bi sklenilo večmilijonski posel z oblastmi za dobavo lesa za izgradnjo utrdb. Olehovič naj bi bil ob odprtju podjetja lani julija še v postopku, pred tem pa je zaradi kraje alkoholnih pijač moral odslužiti 100 ur družbenokoristnega dela. 

Direktorica Meže in pravna svetovalka vodje odbora ukrajinskega parlamenta, omenja tudi poslovnici iz Dinpra - Victorio Smoljak in Natalijo Koval. Smoljakova, lastnica Hertz Industry, je podjetje prav tako ustanovila junija 2023 ter kmalu začela služiti milijone s prodajo lesa v skladu z neposredno podpisanimi pogodbami z lokalno Vojaško-civilno upravo. Smoljakova je v manj kot letu dni zamenjala štiri direktorje, izpostavlja Boguslavčeva, "kar je znak slamnatosti".  Proti lastnici podjetja, ki sicer dela v metalurškem obratu Dnipro, je odprtih pet izvršilnih postopkov, med drugim zaradi izogibanja starševskim dolžnostim. "Ni preveč podobno lastnici uspešnega podjetja, ki je preko oddelka OVA (Vojaško-civilne administracije) v 9 mesecih zaslužila 116 milijonov?" se sprašuje Boguslavčeva. Podobna je tudi zgodba Kovalove, lastnice podjetja Satisbud, proti kateri poteka več kazenskih postopkov, trenutno pa naj bi delala izmensko delo na poljih. "Zanimivo je, da imata tako Hertz Industry kot Satisbud istega direktorja - Dmitra Knorozova. Pričakovano, tudi proti njemu tečejo postopki pred sodiščem zaradi dolgov."

Martina Boguslavec omenja tudi nekatera druga podjetja, ki imajo podobno zgodovino. "Po tej shemi se lahko s prostim očesom vidi, kako nekdo, ki je član vladnih služb, neusmiljeno registrira nova podjetja, pri čemer v ta namen uporablja ljudi, ki se zaradi okoliščin morda tega ne zavedajo. In ta nekdo še naprej služi denar na krvi," je bila ostra za Ukrajinsko Pravdo.