Zoran Milanović in Andrej Plenković. Foto: EPA
Zoran Milanović in Andrej Plenković. Foto: EPA

Razpustitev sabora je popolnoma pričakovana, ugotavlja dopisnica iz Hrvaške Tanja Borčić Bernard. V supervolilnem letu bodo imeli na Hrvaškem tako najprej parlamentarne volitve. Hrvaški predsednik Zoran Milanović jih mora razpisati v obdobju od 14. aprila do 12. maja. Konec leta bodo predsedniške volitve, tako kot v Sloveniji pa 9. junija tudi evropske volitve. Kampanja pred volitvami v parlament se je tako rekoč že začela, pove Tanja Borčić Bernard, kot predvideva, pa se bodo njene teme in izid preslikali tudi na evropske volitve. Po najnovejših anketah javnega mnenja vodi vladajoča Hrvaška demokratska skupnost. "HDZ ima največje možnosti za zmago, ampak menim, da bodo dobili manj glasov kot pred štirimi leti in zato bodo tudi težje sestavili koalicijo."

Razpustitev sabora

Hrvaški poslanci so danes izglasovali razpustitev sabora, s čimer so tlakovali pot za predčasne parlamentarne volitve. Predsednik države Zoran Milanović ima zdaj 30 dni časa za razpis novih volitev.

Pred tem so poslanci sprejeli še spremembe kazenskega zakonika, ki med drugim kriminalizirajo razkrivanje informacij. K temu, da glasujejo proti spornemu členu zakona, so ves čas pozivali novinarji in opozicija, češ da poskušajo vladajoči utišati novinarje in žvižgače.

Plenković – Milanović

"Odnos med hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem in premierjem Andrejem Plenkovićem res zelo obremenjuje celotno hrvaško politično okolje." Borčić Bernard pojasnjuje, da HDZ namreč ves čas skuša predsednika Milanoviča prikazati kot dejanskega vodjo opozicije. "Res je, da je zelo zelo kritičen do vladavine HDZ, da se s premierjem Plenkovićem ne prenašata, ampak kljub temu nekako mislim, da se v predvolilni kampanji predsednik države ne bo odkrito postavljal na nobeno politično stran, vsaj do zdaj tega ni delal." Plenković, ki zdaj končuje drugi mandat, je moral v tem času zamenjati 30 ministrov. To po besedah Borčić Bernard verjetno pomeni, da ni najboljši premier. "Glede na to, da se Plenković rad hvali, da sam osebno izbira vse svoje sodelavce, je problematično zlasti to, da je veliko ministrov moralo oditi, ker so bili vpleteni v različne afere. Proti številnim so vložene tudi obtožnice zaradi vpletenosti v korupcijo. Zanimivo je tudi, da jih je Plenković branil vse do konca.«

Korupcija, domoljubje, migracije

Na zadnjih protivladnih protestih na Markovem trgu v Zagrebu se je po neuradnih podatkih zbralo okrog 7000 ljudi, kar je precej več, kot so pričakovali organizatorji iz vrst opozicije. "Sredinskim strankam, ki so te proteste organizirale, je to dalo nekakšen zalet, samozavest, da imajo za seboj ljudi oziroma volivce." Novi protesti bodo 23. marca, in sicer v petih mestih. Poleg Zagreba še v Splitu, na Reki, v Osijeku in Varaždinu. Razpis volitev ne bo več glavna tema, pravi Tanja Borčić Bernard, po njenem bodo to zdaj pravzaprav predvolilna zborovanja levosredinskih strank, ki opozarjajo, da je HDZ nepopravljivo skorumpirana stranka.

"Kampanja levice bo vsekakor temeljila predvsem na aferah HDZ-ja, ki jih ni bilo malo. Opozarjali bodo, da Hrvaška dejansko ni pravna država, poudarjali bodo nepotizem in šovinizem. Na primer med nosilci list HDZ-ja v enajstih volilnih enotah ni niti ene same ženske. Opozarjali bodo tudi na slab standard državljanov. Čeprav premier Plenković ves čas poudarja, kako ekonomsko uspešna je njegova vlada. Ampak ljudje tega dejansko na Hrvaškem ne čutijo. Zaradi velike inflacije zvišanja plač niso imela učinka, kot bi si ga vlada želela." Desnica se po njenem osredinja na teme, kot so domoljubje in migracije. "Migracije so žgoča tema v vseh državah na balkanski poti in tukaj na primer desnica zagovarja precej strožji nadzor meje. Glasno poziva, da mora Hrvaška na meje poslati vojsko."

Vroča tema je tudi imenovanje za številne spornega generalnega državnega tožilca Ivana Turudića. "Sporen je, ker se je srečeval z osumljenci na sodišču, na katerem je bil sam predsednik." Po mnenju Tanje Borčić Bernard je zanimivo tudi, da se je premier Plenković zadnje dni zapletel v odkrit spor z evropsko generalno tožilko Lauro Kövesi. Plenković z nekakšnim varovanjem hrvaških nacionalnih interesov po njenem išče dodatne volivce. Borčić Bernard med drugim še pove, da Slovenija zagotovo ne bo tema kampanje. "Ne spomnim se, kdaj sem nazadnje slišala ali prebrala v kakšnem hrvaškem mediju kar koli v povezavi z arbitražo ali sploh kar koli slabega o Sloveniji. Severna soseda Hrvaško zanima z vidika gospodarskega sodelovanja, koliko turistov bo prišlo iz Slovenije in kako Slovenija ločuje odpadke, na primer."

Več v tokratni epizodi oddaje Ob osmih.

Tanja Borčić Bernard: V supervolilnem letu na Hrvaškem glavna tema korupcija