Tudi v Avstriji pričakujejo uspešno turistično sezono. Na fotografiji vas Hallstatt ob jezeru Hallstatter See. Foto: EPA
Tudi v Avstriji pričakujejo uspešno turistično sezono. Na fotografiji vas Hallstatt ob jezeru Hallstatter See. Foto: EPA

V avstrijskem turističnem sektorju primanjkuje približno 30.000 usposobljenih kadrov. Nova turistična sezona, ki se začenja s 1. majem, je pred vrati, poroča dopisnica RTV Slovenija Petra Kos Gnamuš.

V gospodarstvu avstrijsko vlado ob tem pozivajo, naj se čim prej odpravi tudi mejni nadzor med Slovenijo in Avstrijo, saj škodi pretoku delovne sile, blaga in storitev.

Število dnevnih migrantov iz Slovenije je lani znova poraslo za okoli 1500. Med turistično sezono bo mejni nadzor delal preglavice tudi avstrijskim turistom.

"Kar dolgo je treba čakati v kolonah, to je precej stresno, a nadzor že mora imeti neki smisel," je povedal eden izmed potnikov. Drugi je dodal, da "mejni nadzor ni pravi ukrep za zajezitev pritoka migrantov z juga, so boljši načini".

Poleg pomanjkanja delovne sile turistično panogo pestijo tudi energetska kriza in podražitve.

Na Hrvaškem še boljši vstop v sezono kot rekordnega leta 2019

Na Hrvaškem prav tako pričakujejo uspešno turistično sezono. Odličen začetek so napovedali velikonočni prazniki, ko so zaznali več kot 560.000 nočitev, največ v Istri, Kvarnerju in v Zagrebu, poroča dopisnica Tanja Borčić Bernard.

Od začetka leta do danes je hrvaška turistična zveza preštela več kot 1,3 milijona turistov in 3,6 milijona nočitev, kar je za 6 oziroma celo 19 odstotkov več od rekordne sezone leta 2019.

Hrvaška ministrica za turizem Nikolina Brnjac ob tem ocenjuje, da Hrvaška sezono podaljšuje na celo leto. Večjega števila gostov si v glavni sezoni ob tem niti ne želijo.

Cene so letos ob tem znova narasle, apartma v Splitu trenutno povprečno stane približno 180 evrov. Temu je treba prišteti še stroške goriva, cestnine, pa tudi trajekta, ki je za štiričlansko družino od Splita do Hvara 130 evrov.

Hrvaški turistični delavci odgovarjajo, da dokler turisti prihajajo, cene očitno niso previsoke. "Če bodo gostje ocenili, da je Hrvaška predraga, ne bodo več prišli oziroma ne bodo več obiskovali predragih restavracij," je ocenil predsednik združenja potniških agencij Boris Žgomba. Po njegovi oceni bi na nadaljevanje sezone lahko vplivalo bistveno znižanje cen v konkurenčnih državah.