Mineva 15 let, odkar je Brazilec osramotil nemočne Bavarce

Wolfsburg, 04. 04. 2024 19.26 |

Ko vas bodo kolegi naslednjič vprašali, kako neki se je imenoval brazilski napadalec in prvi strelec nemške Bundeslige v sezoni 2008/2009, jim namesto odgovora (verjamemo, da ga poznate) raje pokažite spodnjo mojstrovino, od katere mineva natanko 15 let. Četrtega aprila 2009 je Edinaldo Batista Libanio, bolje znan kot Grafite, "začaral" nemočno obrambo Bayerna in postavil piko na i zmagi, ki je tlakovala pot Wolfsburga do edinega naslova prvaka v klubski zgodovini.

Wolfsburg in Bayern München sta v 26. krog domačega prvenstva vstopila povsem poravnana pri 48 točkah in z identično razliko v golih (53:31). Zato je bilo jasno, da bo zmagovalec naredil velik korak na poti do nemške krone.

V izenačenem prvem polčasu je domače v vodstvo z glavo popeljal Christian Gentner, le minuto kasneje pa je na drugi strani odbitek v mrežo Wolfsburga v svojem slogu pospravil Luca Toni

Kazalo je, da bodo v drugem delu odločale malenkosti, a videli smo enega izmed najdominantnejših polčasov v zgodovini nemške Bundeslige. Najprej je dvakrat zadel Edin Džeko, s 26 zadetki drugi najboljši strelec tiste sezone. Za njim pa je na sceno stopil edini, ki je Džeka na lestvici strelcev prehitel.

Vrhunci celotnega srečanja:

Grafite je v 74. minuti najprej zadel iz obrata, s čimer je verjetno že zapečatil usodo Bavarcev. Tri minute kasneje pa je prišel trenutek, ki bo za vedno zapisan v zgodovino nemškega nogometa. Danes  45-letni Brazilec je najprej preigral nemočna branilca in zatem še vratarja Michaela Rensinga, nato pa povsem nemočno in izgubljeno obrambo Bayerna "na rit" vrgel z zvitim zaključkom s peto.

Bayern je bil takrat dokončno ponižan – dovolj o tem pove dejstvo, da glavni sodnik Thorsten Kinhöfer srečanja sploh ni podaljšal. Wolfsburg pa se do konca sezone ni več oziral nazaj in je na koncu slavil svoj edini naslov v zgodovini. Zbral je 69 točk, drugi Bayern je imel dve manj.

Sezono 2008/2009 pa si bomo zapomnili tudi po briljantnih predstavah Kölnovega kapetana Milivoja Novakovića, ki je bil s 16 goli sedmi strelec Bundeslige. Do danes nihče od Slovencev v sezoni ene izmed petih najmočnejših evropskih lig ni dosegel toliko zadetkov.