8863 ogledov

Komaj 18-letni Slovenec premagal enega najboljših sprinterjev sveta

VN Adrie Mobil Twitter
Žaku Erženu je pripadla nedeljska velika nagrada Adrie Mobil.

Mladi slovenski kolesar Žak Eržen (CTF-Victorious) je zmagovalec domače dirke Mednarodne kolesarske zveze za veliko nagrado Adrie Mobil. S tem je 18-letni član razvojne ekipe Bahrain-Victoriousa na vrhu te preizkušnje nasledil lanskega zmagovalca, rojaka Tilna Finkšta (Adria Mobil).

Na 180,1 km dolgi trasi s krožnim zaključkom v Novem mestu je imel po sprintu večje skupine na glavnem trgu največ moči naš 18-letni kolesarski dragulj, ki je je zanesljivo ugnal drugouvrščenega Italijana Jakuba Mareczka (Corratec-Vini Fantini), tretji je bil še en Italijan Simone Buda (SO.L.ME-Olmo).

Še posebej odmeva skalp Jakuba Mareczka, 29-letnega italijanskega sprinterja, ki je v preteklosti nastopal za ekipi najvišjega WorldTour ranga, CCC in Alpecin Deceuninck, v svoji bogati karieri pa ima že 48 profesionalnih zmag, kar trikrat pa je na nesrečnem drugem mestu končal tudi etape Gira d'Italia.

"Ekipa je naredila neverjetno delo. Na Brezovico smo spustili ubežnike naprej, a vedeli, da bo glavnina pred koncem spet skupaj. Neverjetno, kar težko verjamem, kaj se je zgodilo," je za organizatorje dirke dejal Eržen, ki se bo drugo sezono v svetovni seriji pridružil glavni ekipi Bahrajna, za katero nastopata tudi Matej Mohorič in Matevž Govekar.

Eržen, bronasti s cestne dirke minulega evropskega prvenstva mladincev, je tako vpisal še en izjemen rezultat na cestnih dirkah, nase pa je večkrat opozoril tudi že na velodromu. Osvojil je že tri kolajne na mladinskih SP v dirkališčnem kolesarstvu. Lani je v kolumbijskem Caliju osvojil srebrno kolajno v disciplini Omnium, na svetovnem prvenstvu v Tel Avivu leta 2022 pa je osvojil zlato v dirki na izpadanje ter bron v disciplini scratch oziroma dirki na končni cilj. Srebro je v dirki na izpadanje osvojil tudi na lanskem EP za mlajše kategorije v portugalski Anadii. Bron ima še z EP leta 2022. Tokrat pa je pokazal ves svoj talent tudi na cesti.

"Mimo šole me je moštveni kolega Thomas Capra potegnil naprej, skozi vse desne ovinke sva bila v ospredju. Na mostu pa sem vedel, da moram sprint začeti še pred kockami in nato le še vztrajati s sprintom. Naslednji cilj je eden največjih v sezoni, in sicer mladinski Pariz-Roubaix," je še povedal 18-letni Novomeščan, ki se je v preteklosti že izkazal na najslovitejših enodnevnih klasikah.

Navdušil je že ob svojem debiju na tlakovanih spomladanskih klasikah, ko je leta 2022 osvojil 5. mesto na prestižni enodnevni kolesarski klasiki Danilith Nokere Koerse Juniores za mladince, ta rezultat pa je še izboljšal v lanski sezoni, ko je dirko končal na tretjem mestu. Prav tako je navdušil ob svoji prvi udeležbi na eni največjih klasik na svetu, ko je predlani dirko Pariz-Roubaix Juniors za mladince končal na odličnem 12. mestu, v lanski sezoni pa mu je za las ušla zmaga na še eni sloviti klasiki, dirki Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors, ko je preizkušnjo končal na drugem mestu.

Eržen je sicer zelo dobro poznal traso domače dirke. Ta je bila letos identična lanski. Preizkušnja se je začela ob 12.30, v prvem delu pa je karavana dvakrat prečkala prelaz na Brezovico ter se nato usmerila nazaj proti Novem mestu. Tam so bili na sporedu še štirje "balkanski" krogi za skupno dolžino 180,1 km. Skupaj je bilo na startu 170 kolesarjev iz 26 ekip. Med njimi je bilo pet slovenskih.

Naslednja slovenska enodnevna dirka v programu Mednarodne kolesarske zveze bo na sporedu 19. maja za VN Gorenjske. Sredi junija bo vrhunec slovenske kolesarske sezone z dirko po Sloveniji (12. - 16. junij). Za konec pa bo 1. septembra VN Kranja, ob koncu junija pa bo še državno prvenstvo v Trebnjem.