Se ti zdi, da si vedno brez denarja? Predstavljamo ti učinkovite načine, s katerimi ga boš uspešno prihranila

16. 5. 2024
Se ti zdi, da si vedno brez denarja? Predstavljamo ti učinkovite načine, s katerimi ga boš uspešno prihranila (foto: Profimedia)
Profimedia

 Se samo nam zdi, da se denar čisto prehitro porabi? 🤔

Varčevanje denarja in načrtovanje mesečnega proračuna se lahko sprva zdita stresna, toda točno določeni finančni cilji so lahko dejansko vir tvojega notranjega miru. Pomagajo ti pri načrtovanju prihodnosti, v kateri boš lahko kupila svojo prvo stanovanje ali hišo, si ustvarila družino ali pa naredila nekaj lepega samo zase. Varčevalni račun in jasno zastavljen načrt varčevanja ti lahko pomagata tudi pri lažjem soočanju z nepredvidljivimi stroški in poskrbita, da si pripravljena na vse situacije.

Torej, če se sprašuješ, kako lahko učinkovito prihraniš denar, so tukaj naši najboljši predlogi, kako hitro povečati številko na svojem bančnem računu:

1. Pridno beleži svoje stroške

Prvi korak pri varčevanju denarja, je, da ugotoviš, koliko porabiš. Spremljaj vse svoje stroške – to pomeni vsako kavo, vsak nakup hrane, najemnino, kredite ter redne mesečne račune. Zabeleži svoje stroške, za kar obstaja več načinov – svinčnik in papir, preprosta preglednica, brezplačen spletni sledilnik porabe ali aplikacija.

Ko imaš vse podatke na enem mestu, razvrsti številke po kategorijah, kot so plin, živila in najemnina ter seštej vse zneske. Pomagaj si s podatki svoje kreditne kartice in bančnih izpiskov, da se prepričaš, da si vključila čisto vse stroške.

2. Varčevanje vključi v svoj mesečni proračun

Zdaj, ko veš, koliko porabiš v enem mesecu, lahko začneš ustvarjati svoj proračun. Tvoj proračun mora upoštevati, kakšni so lahko tvoji stroški glede na tvoje prihodke, tako da lahko uspešno načrtuješ svojo porabo in omejiš prekomerno porabo. Ne pozabi upoštevati stroškov, ki se pojavljajo redno, vendar ne vsak mesec, kot je vzdrževanje avtomobila.

V svoj proračun vključi tudi posebno kategorijo varčevanja in si prizadevaj prihraniti znesek, ki se ti na začetku zdi primeren. Načrtuj tudi, da boš sčasoma povečala svoje prihranke za do 15 do 20 odstotkov svojega dohodka.

Profimedia

3. Ustvari svoj varčevalni račun

Če želiš hitro prihraniti denar, moraš ločiti denar, ki ga porabiš za vsakodnevne potrebe, od denarja, ki ga nameravaš prihraniti. To pomeni vzpostavitev posebnega varčevalnega računa. S tem zmanjšaš tveganje, da bi za kritje dnevnih stroškov porabila svoj privarčevani denar. Namesto tega, te bo ta račun spodbudil, da se boš držala svojega vsakodnevnega proračuna, hkrati pa varovala svoje prihranke pred skušnjavo.

4.  Poišči način za zmanjšanje svoje porabe

Če ne moreš prihraniti toliko, kot bi želela, je morda čas, da zmanjšaš svoje stroške. Določi manj pomembne stvari, kot so nakup novih oblačil in drage večerje, za katere lahko porabiš tudi manj denarja. Poišči načine, kako prihraniti tudi pri fiksnih mesečnih stroških, kot je avtomobilsko zavarovanje ali paket za mobilni telefon.

Druge ideje za zmanjšanje vsakodnevnih stroškov vključujejo:

  1. Uporabi internetne vire, kot so seznami dogodkov skupnosti, da najdeš brezplačen ali poceni vir zabave.
  2. Preglej ponavljajoče se bremenitve; prekliči naročnine in članstva, ki jih ne uporabljaš (Netflix, HBO …) – še posebej, če se samodejno obnovijo.
  3. Počakaj, preden kupiš; ko te zamika, da bi kupila nekaj, česar ne potrebuješ, počakaj nekaj dni. Morda boš ugotovila, da je to nekaj, kar si si samo želela in ne dejansko potrebovala – lahko pa tudi razviješ načrt, kako prihraniti za ta nakup.

5. Postavi svoje varčevalne cilje

Eden najboljših načinov za prihranek denarja je, da si postaviš uresničljive cilje. Začni tako, da razmisliš o tem, za kaj bi morda želela varčevati – tako kratkoročno (eno do tri leta) kot dolgoročno (štiri ali več let). Nato oceni, koliko denarja boš potrebovala in koliko časa boš potrebovala, da ga prihraniš.

Pogosti kratkoročni cilji: Sklad za nujne primere (tri do devet mesecev življenjskih stroškov), dopust ali predplačilo za avto.

Skupni dolgoročni cilji: Predplačilo za dom ali projekt prenove, otrokovo izobraževanje ali upokojitev. 

Profimedia

6. Določi svoje finančne prioritete

Po tvojih odhodkih in dohodkih bodo tvoji cilji verjetno najbolj vplivali na to, kako razporediš svoje prihranke. Na primer, če veš, da boš morala v bližnji prihodnosti zamenjati svoj avto, lahko zdaj začneš varčevati za nakup. Ne pozabi tudi na dolgoročne cilje – pomembno je, da načrtovanje upokojitve ne zaostane za kratkoročnimi potrebami. Če se naučiš razporediti svoje varčevalne cilje po prednosti, boš dobila jasno predstavo o tem, kako razporediti svoje prihranke.

7. Nakupuj pametno

Pri spletnem nakupovanju boš zagotovo naletela na različne ugodne ponudbe in promocijske kode. Včasih se boš morda morala prijaviti na glasilo, da boš prejela 10 % popust pri naslednjem naročilu. Včasih lahko najdeš tudi promocijsko kodo, ki ti bo ponudila boljšo ponudbo. Splača se narediti nekaj spletnih raziskav, da bi našla najnovejše popuste.

Denar, ki ga boš prihranila pri nakupih, lahko pametno vložiš v svojo prihodnost. Pred vsakim nakupom pa se moraš seveda vprašati, če to zares potrebuješ.  

Svoj denar pa lahko prihraniš tudi z obiskom restavracije McDonald's, saj te tam vedno čaka okusen in odličen obrok po izjemno ugodni ceni, ki ne bo prizadela tvoje denarnice.  ❤️

 

@cosmopolitan.si Kdo se strinja? 😅 💓 #mcdonaldsslovenija #mcdonalds #cosmosi #cosmopolitan #cosmo #taylorswift #slovenija #tiktokslovenia ♬ original sound - Cosmopolitan.si 💓