Šport > Košarka
7655 ogledov

Dallas odigral prvo tekmo proti prvi ekipi Zahoda, tako se je končalo

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so izgubili prvi dvoboj z moštvom Oklahoma city Thunder. Bilo je 117:95.

Oklahoma City Thunder, v rednem delu sezone najuspešnejše moštvo zahodne konference, je na prvi tekmi drugega kroga končnice gostilo ekipo Dallas Mavericks. Luka Dončić je bil pred dvobojem znova vprašljiv zaradi težav z desnim kolenom, a ga to kot doslej v končnici znova ni ustavilo. Pri zasedbi iz Teksasa v tej seriji sicer ne bodo mogli računati na Maxija Kleberja, ki ima poškodovano ramo.

Podobno kot v seriji, ki jo je Dallas odigral proti LA Clippers, sta obe ekipi v uvodnih minutah težko dosegali točke. Zvrstilo se je nekaj zgrešenih metov in izgubljenih žog, po petih minutah pa je bil izid izenačen pri 10:10. Luka je sodeval pri vseh točkah gostov. Sam je dosegel 7 točk, zadel je tudi met za tri točke, v tem elementu v prvem krogu končnice ni blestel, ob edinem preostalem košu Dallasa pa je podal za trojko P. J. Washingtona.

Ob pokrivanju Luguentza Dorta se je nato spotaknil preko stopala Kanadčana, nekaj časa obležal na tleh, v napadu pa vseeno izsilil osebno napako drugega najboljšega novinca sezone Cheta Holmgrena. Nato je za nekaj časa obsedel ob konstrukciji koša in se prijel za nogo.

Z dvema trojkama se je kasneje pri Dallasu izkazal Josh Green, z drugo je po podaji slovenskega zvezdnika izenačil na 17:17. S tem izidom se je krenilo v zadnje tri minute prve četrtine.

Dončić je kmalu zatem sedel na klop, pred tem je podelil še svojo tretjo asistenco ob košu Daniela Gafforda. Ta se je izkazal tudi v obrambi z blokado, v zadnji minuti četrtine pa je Dallas popeljal do dveh točk prednosti. Izenačil je prvi zvezdnik domače zasedbe Shai Gilgeous - Alexander, ki je v prvih 12 minutah dosegel 8 točk, enako kot na drugi strani Dončić.

Četrtina se je končala z izidom 23:23.

Luka je drugo četrtino odprl z asistenco do Tima Hardawayja Jr., ki je okreval po poškodbi gležnja. A najboljša ekipa lige po odstotku zadetih trojk je odgovorila z dvema uspešnima metoma za tri točke, oba poizkusa je zadel Aaron Wiggins.

Na srečo Dallasa se je prebudil Kyrie Irving, ki je nanizal štiri točke, v obrambi ukradel žogo, po skoku v napadu in zabijanju Derecka Livelyja II. pa so Mavericks povedli z 31:29.

Dončić je po minuti odmora najprej zadel met za dve točki preko Dorta, a v naslednjem napadu zgrešil oba prosta meta. Težavo za goste je predstavljala tretja osebna napaka Washingtona, po nekaj neuspešnih metih gostov pa so se domači vrnili v vodstvo. Z delnim izidom 8:0 je Thunder povedel z 38:33. S trojko je odgovoril Derrick Jones Jr.

Slabe štiri minute in pol pred koncem prvega polčasa so gostitelji po novem košu Gilgeous - Alexandra prvič na tekmi povedli za 8 točk. Delilci pravice so ob prodorih SGA-ja sicer precej piskali, kar je jezilo goste, v prvem polčasu je kanadski zvezdnik izvedel že 11 prostih metov, zadel jih je 9, skupno razmerje metov s črte pa je bilo 17/22 proti 10/13 v korist domačih.

Ti so v zadnji minuti druge četrtine že povedli za 12 točk, a je po Dončićevem zgrešenem metu, Slovencu ni šel met (4/12 iz igre), je Gafford pobral žogo, zadel in prišel še do dodatnega prostega meta. Na glavni odmor je Dallas odšel z zaostankom 53:62.

Luka je zbral 12 točk, tri skoke in štiri asistence. V strelskem dvoboju dveh kandidatov za naziv MVP je bil boljši Gilgeous - Alexander, ki je dosegel 19 točk.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Oklahoma City je prednost po novih dveh prostih metih SGA-ja povišala na +10, Dončić je s podajo našel Gafforda, ki je zadel in izsilil še prekršek. Sledil je zadeti prosti met.

Luka je nato hitro zbral še ukradeno žogo in dve podaji, po slednjih sta trojki zadela Washington in Irving, Dallas pa se je z delnim izidom 9:0 približal le na točko zaostanka. Domači trener Mark Daigneault je pri vodstvu svoje ekipe s 66:65 vzel minuto odmora.

Najboljši trener sezone je znal vzpodbuditi svoje moštvo, to je s štirimi zadetimi trojkami in protinapadom povedlo za 11 točk. Ob domačem nizu 14:4 je vse štiri točke za goste dosegel slovenski as. Tokrat je pri 69:80 moral reagirati Jason Kidd.

'Timeout' ni pomagal, ob odličnem metu za tri točke so domači prednost hitro dvignili že na 15 točk, a sta v zadnje pol minute tretje četrtine zadela Washington in Irving, slednji je s trojko Dallas približal na 79:89.

Kljub dejstvu, da se je razigral Kyrie, ta je dosegel sedem točk, so domači mirno ohranjali priigrano prednost, po dveh zaporednih trojkah Jalena Williamsa pa se je Thunder oddaljil na +15. Ostalo je še sedem minut in pol, ko je Kidd še enkrat več zahteval posvet na klopi.

A ni pomagalo. Če Luka in kolegi niso in niso uspeli spraviti žoge skozi obroč, je na drugi strani parketa 'padala' trojka za trojko. Ko se je dobrih pet minut pred koncem izpisal izid 111:89, je bilo že jasno, da bodo domači vpisali prvo zmago v seriji. Telesna govorica košarkarjev Dallasa je bila porazna, nihče ni več verjel v preobrat. Tudi Kidd ne, na parket je poslal rezerviste.

Na koncu se je tekma končala z rezultatom 117:95.

Dončić je iz igre metal 6/19 (trojke 1/8, 6/10 prosti meti) in zbral 19 točk. K temu je dodal šest skokov, devet asistenc in dve ukradeni žogi, izgubil jih je pet. Irving je dosegel točko več, zelo solidno predstavo pa je prikazal Gafford, ki je v svojo statistiko vpisal 16 točk, 11 skokov in 5 blokad.

SGA je ob devetih skokih in podajah vknjižil 29 točk, Holmgren 19, Jaden Williams pa 18.