Slovenija

Pasti cenovne kapice na plin

Ljubljana, 26. 10. 2022 10.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Miha Kranjc
Komentarji
15

Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Energetski ministri so začeli pogajanja o omejevanju cen plina s tako imenovanim dinamičnim cenovnim koridorjem. Zakaj jim svetujete previdnost oziroma jim to odsvetujete?

Dinamične cenovne kapice skrivajo hude nevarnosti. Največja je ta, da pride do špekulacij na borznem trgu. Lahko se zgodi, da bodo globalni trgi denimo v Afriki ali Aziji začeli s prekomernimi nabavami plina, kar bo samo še stopnjevalo že tako visoka inflacijska pričakovanja.

Dr. Rok Spruk je docent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani.
Dr. Rok Spruk je docent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. FOTO:

Težko je v teh časih najti primerne rešitve. Kaj bi vi predlagali?

Kar se tiče omejevanja uporabe plina, bi bilo bolj smotrno razmisliti o potrošnih davkih. Predlagam, da bi obdavčili tisto, kar najmanj škodi ekonomski učinkovitosti, torej končno potrošnjo. To bi bilo bistveno manj škodljivo. Istočasno pa bi morale vlade pomagati najranljivejšim, ki energetskega šoka ne bodo mogli preživeti. To lahko dosežemo s sistemom direktnih transferjev, energetskimi boni, energetskimi vavčerji. Subvencionirati gospodarstvo in gospodinjstva vse povprek bo zgolj prililo ogenj na olje inflaciji. Bistveno ceneje bi bilo pogledati dohodkovni cenzus in določiti gospodinjstva, ki se težko spopadajo z energetskim šokom. Govorimo o 10 do 15 odstotkih gospodinjstev. S cenovnimi kapicami pa subvencioniramo tako najrevnejše kot tudi najbogatejše, kar samo še povečuje neenakost. 

Kako si to predstavljate?

Če pogledamo podatke za Slovenijo, ugotovimo, da imamo Slovenci najtoplejše notranje prostore v EU. Tukaj se je smiselno vprašati, ali je pozimi smiselno sedeti na 25 stopinjah Celzija ali je v redu tudi 19 stopinj. Korekcijski ali potrošni davki bi morali ciljati na te kategorije. Tak korektiv je jasen signal potrošnikom, da prekomerna poraba plina ni zaželena. Če pa udarite s cenovnimi kapicami, udarite po ponudbeni strani gospodarstva, kjer končni potrošnik tega spet ne bo čutil. 

Slovenija sodi med industrijsko zelo intenzivne države, najbrž bodo tudi tukaj potrebne redukcije, ki se sicer že odražajo v energetsko intenzivnejših panogah?

Že od leta 1990 industrija s posodobitvami in prilagoditvami vztrajno zmanjšuje porabo plina in posledično tudi izpuste. Ne vem, od kod prihaja ta gonja proti industriji, da so veliki onesnaževalci, če vidimo, da večina onesnaževanja prihaja s strani gospodinjstev in potrošnikov. Teh pa si nobena regulacija ali uredba Evropske komisije ne želi niti omeniti. Stvar zrelosti je, kako potrošniku poslati pravi signal, da je smiselno namesto na 25 stopinjah v bloku sedeti na 19 stopinjah. Gospodinjstva morajo spoznati, da prekomerna poraba plina preprosto ni dobra. 

Bojite se, da bo inflacija končala v dvomestnih številkah, po drugi strani pa opozarjate, da v Evropski komisiji nočejo slišati opozoril ekonomistov.

Čeprav je Evropska komisija prišla z nekim konsenzualnim predlogom v boju z energetsko draginjo, se moramo zavedati, da cenovne kapice v katerikoli obliki, dinamični ali statični, ne vplivajo na končno povpraševanje. In ker bo povpraševanje preseglo ponudbo, bo pomembno, kako bodo evropske države te ukrepe implementirale v zakonodajo. 

Stvar zrelosti je, kako potrošniku poslati pravi signal, da je smiselno namesto na 25 stopinjah v bloku sedeti na 19 stopinjah.

Zdi se, da je trg zemeljskega plina vsak dan bolj krhek, pa vendarle cene padajo. To je vendarle dobro, vzpodbudno?

Trg zemeljskega plina je zelo podvržen zunanjim vplivom. Znižanje cen odraža neko kratkoročno ciklično gibanje. Na daljši rok bo cena plina določena s tem, v kolikšni meri je Evropa svoje kapacitete nadomestila z izpadom plinovoda Severni tok. To pomeni, da se bodo cene s spremembo povpraševanja seveda dvignile. Pričakovati, da bodo cene padale, je precej iluzorno.

Kako bi se torej morali odločiti v Bruslju?

Ministri bi morali odločati na podlagi politik, ki so jasno oprijemljive, empirično dokazane, simulirane – kaj za posamezno državo članico pomeni znižanje zalog plina. Kaj to pomeni z vidika cen, kaj to pomeni z vidika investicij, outputa, gospodarske rasti. Težava je ta, da so snovalci politik vse prej kot ekonomisti. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez Kovač 1
08. 12. 2022 14.51
Ja najbolje da nehamo kurit ,a ne dr,samo gospodje se bodo še naprej greli na 35 stopinj
MTM AUDI
26. 10. 2022 12.17
Kasne kapice dejte nehat navlacit folk januarja bo katastrofa ce ne ze prej!!!!!
Aristotle
26. 10. 2022 12.15
+4
Majetr pa kje si se ti skrival do sedaj!? Tvoje znanje ter pogled so res edinstveni… te bom pa vprasal kako bodo podjetja z taksnimi stroski prezivela ter konkurirala v svetu!? Ce ni podjetij ni zaposlenih ni davkov dohodkov itd!? Ce zelite zmanjsat razlike potem enostavno obdavcite racune v davcnih oazah oz jih zaplenite!! Ne pa flancat nekih neumnostih o davkih na porabe energentov!!! Koliko porabi frizer ter koliko zelezarna je velika razlika!!!!!!!!!
Aristotle
26. 10. 2022 12.18
+2
Lahko pa se vpises na kak strojni faks razvijes patent za avtomobile oz vso belo tehniko ter jih proizvajamo iz kamenja, mogoce las od frizerk ali kaj podobnega!! Tak biser kot si ti ne bo problem se kaksn doktorat nardit
KladivoSi
26. 10. 2022 11.55
+4
Zdaj so pa ljudje krivi. Slovenija ima penzioniste, ki si ogrevajo le en ali dva prostora čez zimo, in to zadnjih 12 let. Tak, da farbajte koga drzgega, če ima 30% toplo v hiši, to niso vsi !
Tone 12345
26. 10. 2022 11.55
+6
Od teh papirnih ekonomistov in nekih dr na fakulteti ni še nikoli nič blo!samo flancajo in oredvidevajo nekaj ko pa pridejo v stik z realnim gospodarstvom jih v znanju nese podjetnik s srednjo šolo in oogorijo na celi črti!!
športnik66
26. 10. 2022 11.55
+7
Tale golobradi mladec o ekonomiji pojma nima. Naj bere knjige tam na EF naprej...
Tone 12345
26. 10. 2022 12.15
+1
ACC0
26. 10. 2022 11.50
+5
Slika pa je dal tako kot za povabilo na only fans.
twitty
26. 10. 2022 11.47
+9
Delati je treba na vzrokih in ne na posledicah. Mislim, da bi EF počasi morali vzeti status javno financirane izobraževalne institucije, ker če je tovrstno razmišljanje produkt študija, bi študij morale financirati korporacije in ob takem intervjuju napisati, da gre za oglasno sporočilo. Res še kdo verjame, da ta "energetski šok" in inflacija nista umetno generirana, dogovorjena? Nekatere firme izplačujejo bajne dividende.
petka5
26. 10. 2022 11.44
+4
mater so pametni ti ekonomisti vsak po svoj... prvo se en dere da je kapica prepozno, ko jo uvedej9, se ogladi pa drug, da bo skodljiva... mislim resno dejte kao strokovnjski prvo se zmenite med sabo... z vidika drzavljana pa se zdi, da nas hocete v vsakem primeru strasiti in zganjati paniko
Skadi
26. 10. 2022 11.27
Samo kopiram - saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.
Adolph
26. 10. 2022 11.26
+1
Kako bi bilo,ce bi vsi ti strokovnjaki,ki nam solijo pamet,prisli naidejo,da je skrajni cas,da drzava zgradi velika skladisca za vse vrste energij in na ta nacin zmanjsuje hojsanje cen na svetovnih trziscih.Kosta veliko in izgradnja je draga,ali nic narediti je se drazje za vse nas . . . . . . . .
User300173
26. 10. 2022 11.03
+3
Državljani v večini smo gledalci. Včasih komentiramo, ampak bolj čustveno kot z argumenti, ker enostavno ne poznamo vseh elementov ekonomskih in političnih. Kot državljani imamo absolutno pravico do boljšega življenja in to kategorično zahtevati od politikov. Od njih dosledno zahtevati pojasnila, v kolikor ne gre kakor je načrtovano. V kolikor je poslabšanje občutno. to tudi na ulici z mirnim protesti jasno povedati in zahtevati odgovornost. Mirne množične demonstracije so možno učinkovite, pisanja po raznih forumih je bolj uteho ali pa ravno nasprotno, nas se bolj podžiga. Kalupe ni, torej zahtevati boljše življenje.
User1832247
26. 10. 2022 10.38
+5
tistega ki najbolj pametuje za premierja - bo sigurno kaos v treh tednih!