Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
5. 8. 2022,
7.34

Osveženo pred

1 leto, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,32

14

Natisni članek

Nand de Drance Švica hidroelektrarna

Petek, 5. 8. 2022, 7.34

1 leto, 8 mesecev

Nand de Drance – nova hidroelektrarna v Švici

Vpliv na ceno elektrike? Švicarji končali velik projekt.

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,32

14

Nant de Drance | Foto Nant de Drance

Foto: Nant de Drance

Švicarji so odprli eno od največjih elektrarn v Evropi, ki ima svoje rezervoarje vode in lahko električno energijo ustvarja po potrebi. Hranilna kapaciteta elektrarne je 20 milijonov kilovatnih ur elektrike. Podobno, le da desetkrat manjšo elektrarno imamo tudi v Sloveniji.

Pri švicarskem Valaisu so po 14 letih načrtovanja in del zagnali elektrarno Nand de Drance, ki leži 600 metrov pod zemljo in stoji med umetnima jezeroma Emosson in Viuex Emosson. Elektrarna zgornje jezero izkorišča kot hranilnik električne energije, saj lahko upravitelji prilagajajo proizvodnjo električne energije glede na potrebe po elektriki in njeno ceno. S tem taka elektrarna stabilizira električno omrežje tako doma v Švici kot tudi v Evropi.

Dela so začeli že leta 2008. Odstraniti so morali 1,7 milijona kubičnih metrov skal in kamenja, na gradbišču je bilo aktivnih več kot 400 delavcev. Zgradili so tudi 17 kilometrov različnih predorov. Naložba v hidroelektrarno je znašala dve milijardi švicarskih frankov.

Zgornji rezervoar pri hidroelektrarni Avče | Foto: Nissan Zgornji rezervoar pri hidroelektrarni Avče Foto: Nissan

Ko je elektrike v omrežju preveč, jo črpajo v zgornji rezervoar

Ko je v omrežju preveč elektrike, vodo črpajo iz spodnjega v višji rezervoar. Tam tako hranijo presežek električne energije. Ko je te v omrežju premalo, teče voda iz zgornjega rezervoarja skozi šest turbin proti spodnjemu rezervoarju in pri tem ustvarja potrebno elektriko. Vsako sekundo lahko skozi turbine steče 360 kubičnih metrov vode. Spremembo smeri vode lahko prilagodijo le v petih minutah.

Podobno rešitev v Sloveniji poznamo pri hidroelektrarni Avče nad Novo Gorico (hranilno jezero je na hribu nad elektrarno), ki pa je po zmogljivosti približno desetkrat manjša.

Hranijo lahko do 20 milijonov kilovatnih ur elektrike

Samo jezero Viuex Emosson ima namreč 25 milijonov kubičnih metrov vode, kar je primerljivo s 6.500 olimpijskimi bazeni. Elektrarna ima s šestimi turbinami zmogljivost 900 megavatnih ur. Zanimiv pa je podatek o 20 milijonih kilovatnih ur, ki jih elektrarna ves čas hrani v zgornjem bazenu. To je primerljivo z zmogljivostmi baterij 400 tisoč električnih avtomobilov oziroma 900 tisoč domov.

 

Ne spreglejte