Pokalna lovorika po loteriji enajstmetrovk Liverpoolu

London, 14. 05. 2022 17.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na londonskemu stadionu Wembley se je odvrtel finale angleškega FA pokala. V finalu sta se pomerila Chelsea in Liverpool, odločitev je padla šele po izvajanju enajstmetrovk. Po podaljšku je bil izid še vedno 0:0, po izvajanju najstrožjih kazni pa so bili boljši redsi s 6:5, odločilni gol je dosegel Konstantinos Cimikas.

Slavje Liverpoola ob osvojitvi FA pokala.
Slavje Liverpoola ob osvojitvi FA pokala. FOTO: AP

Liverpool že ima eno pokalno lovoriko v tej sezoni, osvojili so angleški ligaški pokal. Sedaj so imeli priložnost v klubsko vitrino postavati še za drugo pokalno lovoriko v sezoni, FA pokal (gre za pokalno klubsko tekmovanje angleške nogometne zveze). To pokalno tekmovanje ima dolgo zgodovino, poteka že od leta 1871, v letošnjem finalu sta se pomerila londonski Chelsea in Liverpool.

Ista tekmeca sta se merila v finalu ligaškega pokala, redsi so v finalu, prav tako na Wembleyju po streljanju enajstmetrovk z 11:10, ugnali moštvo modrih. Tudi tokrat se je tekma razpletla šele po izvajanju najstrožjih kazni, saj golov v rednem delu in podaljšku ni bilo. Tokrat so bili redsi boljši s 6:5.

Chelsea je bil sicer tretjič zapored v finalu FA pokala, a je v prejšnjih dveh priložnostih ostal praznih rok, boljša sta bila Leicester in Arsenal. Tudi v tretje so ostali praznih rok.

Danes je šlo tudi za zanimiv dvoboj dveh nemških trenerjev, Thomasa Tuchela pri Chelseaju in Jürgena Kloppa pri Liverpoolu. Slednji je imel še dodaten motiv pred začetkom, saj je FA pokal lovorika, ki mu manjka v njegovi osebni "kartoteki" na klopi redsov.

Ibrahim Konate v boju za žogo z Romelujem Lukakujem.
Ibrahim Konate v boju za žogo z Romelujem Lukakujem. FOTO:

Liverpoolčani so v polfinalu ugnali Manchester City s 3:2, Chelsea pa je v polfinalu z 2:0 premagal mestnega tekmeca Crystal Palace. Tuchel se je odločil za naslednjo udarno postavo: Edouard Mendy, Antonio Rüdiger, Thiago Silva, Trevoh Chalobah, Reece James, Jorginho, Mateo Kovačić, Marcos Alonso, Mason Mount, Christian Pulisic, Romelu Lukaku.

Na drugi strani je Klopp na igrišče poslal naslednjo udarno enajsterico: Alisson, Trent Alexander-Arnold, Virgil van Dijk, Ibrahima Konate, Andrew Robertson, Jordan Henderson, Thiago, Naby Keita, Mohamed Salah, Sadio Mane, Luis Diaz.

Liverpool je bolje začel tekmo, v nadaljevanju pa je bil Chelsea tisti, ki je diktiral tempo. Najlepšo priložnost je v prvem polčasu imel Liverpool v deveti minuti, ko se je Luis Diaz znašel v kazenskem prostoru pred vratarjem Chelseaja, toda Edouard Mendy je bil uspešnejši.

Težava za redse je bila poškodba napadalca Mohameda Salaha, ki je igrišče zapustil v 33. minuti, zamenjal ga je Diogo JotaMarcos Alonso je po podaji Christiana Pulisica imel priložnost za modre, toda Alisson Becker je pravočasno posredoval. Moštvi sta usmerili 12 strelov proti golu (9:3 za redse), toda le dva (po eden na vsaki strani) sta letela v okvir gola. Prvi polčas se je končal brez golov.

Na začetku drugega polčasa je Alisson rešil situacijo ob nevarnem strelu Pulisica v 47. minuti, brazilski vratar je nato imel srečo v 48. minuti, ko je žoga zadela prečko po strelu Marcosa Alonsa iz prostega strela. Tekma je bila zelo dinamična, tudi redsi so imeli svoje priložnosti, tudi oni so bili blizu doseženemu golu v 83. minuti, ko je vratarja Eduoarda Mendyja rešila vratnica po strelu Diaza, podobno je bilo dve minuti kasneje po strelu Andrewa Robertsona. Tudi drugih 45 minut se je končal brez golov, sledil je podaljšek.

V prvih 15 minutah ni bilo spremembe, rahlo premoč je imel Chelsea, tudi drugi del podaljška se je končal z ničlo. Odločitev je padla po enajstmetrovah. Bolj zbrani so bili redsi, ki so slavili s 6:5, blizu zmage so bili že po uvodnih petih serijah, potem ko je enajstmetrovko modrih zapravil Cesar Azpilicueta, zadel je vratnico. Sadio Mane je imel priložnost, da Liverpoolu prinese zmago, toda Mendy je ubranil njegov strel. V sedmi seriji se je izkazal Becker, ki je ubranil poskus Masona Mounta. Odločilni gol za slavje je nato dosegel Grk Konstantinos Cimikas.

Liverpool ostaja v igri še za naslov v Premier League, kjer je v prednosti sicer Manchester City, igral pa bo tudi v finalu Lige prvakov, kjer jih v Parizu čaka Real Madrid.