Košarka

Monaco premagal Crveno zvezdo, James postal najboljši strelec v zgodovini

Ljubljana, 07. 03. 2024 22.00 |

Američan Mike James je novi najboljši strelec v zgodovini košarkarske evrolige. Košarkar Monaca je ob zmagi nad Crveno zvezdo z 98:80 dosegel 20 točk in na prvem mestu večne lestvice zamenjal Grka Vasiliosa Spanulisa.

Vassilis Spanoulis je v najmočnejši ligi v Evropi dosegel 4555 točk, Mike James pa je z današnjim izkupičkom pri 4464 koših. Prvo mesto na lestvici si je zagotovil že v prvem polčasu, ko je dosegel 13 točk, za rekord jih je potreboval 12.

Prav ob košu, ko je presegel rekord, so prireditelji na kratko prekinili tekmo, ob čestitkah pa je Američan v dar dobil tudi žogo, s katero je koš dosegel. James je pred tem v Evroligi igral tudi za Baskonio, Panathinaikos, milansko Olimpio in moskovski CSKA.

Sicer pa se je Monaco z današnjo zmago nad Beograjčani vsaj začasno prebil nas tretje mesto. Crvena zvezda, za katero slovenski center Mike Tobey v 11 minutah ni dosegel koša, pa je 16.

Presenetljiv poraz je danes v domači dvorani doživel vodilni madridski Real, ki je s turškim Fenerbahčejem izgubil z 79:89. V turškem dresu je s 17 točkami in 12 skoki blestel Nigel Hayes-Davis. Na drugem mestu ostaja Barcelona, ki je z 88:78 slavila na španskem obračunu v Valencii.

Mike James
Mike James FOTO: Profimeda

Olympiakos je s bolonjski Virtus ugnal s 74:69 in se na četrtem mestu s 17. zmago izenačil z Italijani, prav toliko zmag pa ima tudi drugi grški predstavnik v eliti Panathinaikos, ki ga v petek čaka gostovanje pri francoskem Asvelu.

Veliko zmago pa so dosegli dvakratni nekdanji prvaki iz Turčije. Anadolu Efes je Bayern München ugnal s 109:86, blestel pa je Shane Larkin, ki je za zmagovalce dosegel 29 točk. Obe ekipi sta zdaj pri 12 zmagah in za zmago zaostajata za 10. Valencio.