Foto: BoBo/Borut Živulović
Foto: BoBo/Borut Živulović

Poglejmo, kako Golob oziroma služba za odnose z javnostmi stranke Gibanja Svoboda pojasnjuje odkritje računa. "Dr. Robert Golob je decembra 2021 zaprosil FURS za izpis o plačanih davkih in potrdilo, da nima računa v tujini. Iz FURS-a so ga obvestili, da obstaja račun na ime Robert Golob pri Reiffeisen bank nekje v Romuniji, ki je bil odprt leta 2017, vendar na njem ni bilo nikoli niti evra transakcije. Ko se je obrnil na banko, mu v banki niso želeli posredovati informacij po telefonu, zato je notarsko pooblastilo predal odvetnikom, ki so v banki napovedali svoj obisk. Dva dni zatem, še pred obiskom, je banka sporočila, da račun zapira, ker na njem ni bilo aktivnosti. Iz obvestila banke o zaprtju računa je tudi razvidno, da je bil uporabljen napačen naslov dr. Roberta Goloba. Zato so odvetniki v banki večkrat intervenirali za dokumentacijo v zvezi z odprtjem računa, ki pa je banka ni posredovala z izgovorom na IT oddelek."

Za račun je torej Golob izvedel lani decembra. Reiffeisen Bank iz Bukarešte pa ga je zaprla 1. marca letos, več mesecev po Golobovem odkritju. Ker je imela slovenska finančna uprava podatke o računu iz Bukarešte, smo se obrnili za pojasnila tudi nanje. Zanimalo nas je predvsem, kako je z računi, ki jih slovenski državljani odpirajo v tujini.

Na Fursu so glede odpiranja računov v tujini zelo jasni: "Fizična oseba, ki odpre plačilni račun v tujini, mora finančni upravi ta račun prijaviti v osmih dneh od odprtja. Vse spremembe podatkov (npr. datum zaprtja računa v tujini ipd.) je treba finančnemu uradu sporočiti v osmih dneh po nastanku spremembe."

Dodajajo: "Prijavo tujih računov lahko zavezanec odda elektronsko prek storitev elektronskega poslovanja FURS eDavki oziroma plačilni račun iz tujine lahko prijavi tudi na obrazcu DR-02 (v obrazec je treba vpisati identifikacijske podatke in v rubriko 10 podatke o tujem računu). K obrazcu je treba priložiti dokument, iz katerega so razvidni podatki o računu, odprtem v tujini (bančna kartica, pogodba o odprtju bančnega računa ipd.), da finančni urad lahko preveri pravilnost oziroma točnost podatkov."

Če pa fizična ali pravna oseba pozabi prijaviti račun, pa FURS vseeno pride do podatkov, zatrdijo: "Če oziroma ko finančna uprava prek mednarodne izmenjave dobi podatek o tem, da ima zavezanec odprt plačilni račun v tujini, pa ga ta ni prijavil, zavezanca pozove, da se izreče o tem in da ga prijavi, kot je navedeno zgoraj."

Poglejmo torej dejstva: Račun na Golobovo ime je bil odprt leta 2017. Furs je podatke o računu dobil na podlagi mednarodne izmenjave in praksa je, da v povezavi z računom zahtevajo pojasnila od tistega, čigar ime nosi račun. Ti postopki so izpeljano hitro in ne trajajo več let, izvemo.

Obrnili smo se tudi na nekaj bank in jih zaprosili za pojasnila glede odprtja računov z ukradenimi dokumenti. Pri banki Unicredit poudarijo, da transakcijske račune banke v Sloveniji odpirajo v skladu z določili Zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih (ZPlaSSIED) in njihovimi internimi akti. Za vsako odprtje osebnega TRR-ja mora stranka banki predložiti najmanj osebno izkaznico in potni list ter davčno številko. Banke pa so v skladu z določili Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma pred sklenitvijo novega poslovnega razmerja s stranko dolžne izvesti pregled stranke, "ki med drugim vključuje tudi identifikacijo stranke ob njeni osebni navzočnosti, in sicer z vpogledom v osebni dokument stranke (v enoti) oz. z uporabo videoelektronske identifikacije (ob odpiranju prek spleta, če posamezna banka to omogoča)".

Isto so povedali pri NLB-ju, kjer dodajajo, da je odprtje računa z ukradeno identiteto skoraj nemogoče. Ista pravila veljajo po vsem EU-ju, tudi v Romuniji.

Ker Golob zatrjuje, da so mu ukradli identiteto, smo ga vprašali, ali je krajo prijavil policiji v Romuniji ali v Sloveniji. Tega ni storil, nam povedo v njegovi politični stranki: "Odvetniki dr. Goloba menijo, da dokler ne dobijo vseh zahtevanih pojasnil od banke, ni dovolj dokazov za prijavo. Prijava na policijo sledi po prejemu dokumentacije."

To, da Golob ni prijavil kraje identitete, je nenavadna odločitev, pravijo poznavalci, saj je kraja identitete v kazenskem zakoniku opredeljena kot kaznivo dejanje.