Priznani zdravniki pozivajo k tožbi

Slovenci brez osebnega zdravnika za zdravstvo prispevali kar 3 milijarde evrov

R.T.
3. 1. 2023, 09.56
Posodobljeno: 3. 1. 2023, 11.33
Deli članek:

Osem eminentnih slovenskih zdravnikov poziva državljane, naj za čas, ko nimajo osebnega zdravnika in nimajo dostopa do zdravstva, terjajo od države povračilo prispevkov.

Nataša Juhnov
Po njihovih navedbah več kot 120.000 bolnikov že vsaj desetletje ostaja brez storitev osebnega zdravnika.

Skupina Zdravstvo.si v kateri najdemo več eminentnih slovenskih zdravnikov, se označuje kot »skupina neodvisnih zdravnikov, ki si prizadeva za javno zdravstvo v korist bolnika. Nestrankarska skupina deluje prostovoljno in neprofitno«.

V ponedeljek so objavili javno pismo v katerem so zapisali, da več kot 120.000 bolnikov že vsaj desetletje ostaja brez storitev osebnega zdravnika, čeprav njihov denar vsak mesec roma v javno zdravstveno blagajno – tri milijarde evrov v desetih letih. 

Samo v Sloveniji ne

Omenjena skupina je objavila javno vprašanje o povračilu stroškov zdravljenja pri kateremkoli zdravniku. V njem so uvodoma zapisali: »V evropskih državah z modernim javnim zdravstvom, razen v Sloveniji, se bolnik svobodno odloča, kje bo opravil zdravljenje, zavarovalnica pa mu stroške zdravljenja povrne. Eno izmed ključnih vprašanj, ki definira vsebino javnega zdravstvenega sistema je namreč dostopnost in plačilo zdravstvenih storitev bolniku, ne glede na delovno-pravni status zdravnika.«

V nadaljevanju pa, da je bolnikom v Sloveniji »onemogočeno, da svobodno izberejo zdravnika in dobijo stroške zdravljenja povrnjene. Ob tem pa paradoksalno ZZZS povrne stroške zdravljenja slovenskemu bolniku, ki prejme zdravstveno storitev v eni od evropskih držav«. Kar pomeni, tako zdravstvo.si, da Slovenija že 30 let ne izpolnjuje pogojev definicije javnega zdravstva.

Po njihovem mnenju gre bolj kot za to za koncept državnega zdravstva, »kjer bolnik prejme plačilo za zdravljenje samo pri od države izbranih izvajalcih. Namesto reforme državnega zdravstva v vsem dostopno evropsko javno zdravstvo, politična večina in ostali odgovorni še vedno vztrajajo na preživeti postsocialistični ureditvi državnega zdravstva«.

Ob tem se sprašujejo, »kam so poniknile vse te enormne vsote javno zbranega denarja za zdravstvo? Je to morda razlog za 30 letno vztrajanje na preživeti ureditvi državnega zdravstva? Se zato pred volitvami ne pogovarjamo o vsebinskih rešitvah v zdravstvu? Ali morda zato po vsakokratnih volitvah spremljamo zgodbe o perverzno bogatih slovenskih dobaviteljih? Ali zato brez možnosti vpliva opazujemo delovanje vzporednih mehanizmov, ki izčrpavajo bolnike in zdravnike? Ali je državljan brez osebnega zdravnika, ki so mu vrata v zdravstveni sistem zaprta, dolžan plačevati zdravstveno premijo, oziroma ali ima pravico do povrnitve vseh vplačil (z obrestmi vred) za čas, ko ni imel izbranega zdravnika?«

Pod pismo so se podpisali priznani zdravniki: Matej Beltram, Gorazd Kalan, Matija Kališnik, Marko Noč, Simon Podnar, Samo Vesel, Andrej Vranič in Krištof Zevnik.

Bobo
Marko Noč