olimpijske igre Vincent Kriechmayr Marco Odermatt Beat Feuz Matthias Mayer Miha Hrobat Boštjan Kline Peking 2022 Peking 2022 zimske olimpijske igre Peking 2022 zimske olimpijske igre smuk alpsko smučanje

Ponedeljek, 7. 2. 2022, 6.45

ZOI, SMUK, MOŠKI

Feuz zmagovalec olimpijskega smuka, Kline zadovoljen in ponosen

3

Beat Feuz | Beat Feuz je osvojil svoje prvo olimpijsko zlato. | Foto Guliverimage

Beat Feuz je osvojil svoje prvo olimpijsko zlato.

Zmagovalec olimpijskega smuka v Pekingu na progi Skala v Jančingu je Švicar Beat Feuz, srebro si je prismučal 41-letni Francoz Johan Clarey, tretji pa je bil Avstrijec Matthias Mayer. Od naših se je najbolje odrezal Boštjan Kline, ki je smuk končal na desetem mestu.

smuk veter Skala
Sportal Prenevarno! Veter je olimpijski smuk odpihnil na ponedeljek.

"To mi vse pomeni. Ne morem si zamisliti lepšega, kot potovati domov z zlato medaljo okrog vratu." | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko "To mi vse pomeni. Ne morem si zamisliti lepšega, kot potovati domov z zlato medaljo okrog vratu." Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Očitno so na olimpijskem smuku glavno vlogo odigrale izkušnje, saj so na prvih treh mestih izkušeni tekmovalci. Velike zmage se veseli Švicar Beat Feuz, ki je osvojil svoje prvo olimpijsko zlato. Feuz je postal četrti Švicar z naslovom olimpijskega smukaškega prvaka. Pred njim so kraljevsko preizkušnjo na OI od leta 1948 dobili Didier Defago (2010), Pirmin Zurbriggen (1988) in Bernhard Russi (1972), ki je bil ob pomoči Defaga tudi arhitekt nove olimpijske smukaške proge, na kateri je slavil njun rojak Feuz.

"Bilo je popolno vreme, brez vetra in res sem odlično stal na smučeh. Sanje so se mi uresničile," je po zmagi povedal Švicar in dodal: "Olimpijske igre so velika stvar in danes mi je uspelo. Pred štirimi leti v Pjongčangu sem bil drugi in tretji, danes pa se je vse izšlo. To mi pomeni vse. Ne morem si zamisliti lepšega, kot potovati domov z zlato medaljo okrog vratu."

Clarey je postal najstarejši dobitnik Johan Clarey je poskrbel za lepo presenečenje in spisal zgodovino. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Johan Clarey je poskrbel za lepo presenečenje in spisal zgodovino. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko olimpijske medalje v alpskem smučanju

Za presenečenje je poskrbel 41-letni Johan Clarey. Izkušeni Francoz se je zavihtel na drugo mesto in postal najstarejši dobitnik olimpijske medalje v alpskem smučanju. To mu je uspelo pri 41 letih in 29 dnevih. Pred njim je bil najstarejši dobitnik olimpijske medalje legendarni Američan Bode Miller.

"Ko si dobitnik medalje, ali imaš 20 ali 41 let, ni pomembno, to je samo olimpijska medalja," je dejal Clarey. "Danes sem bil hiter. Ni bilo dovolj za zlato, a srebra sem vseeno zelo vesel."

Boštjan Kline je bil na koncu deseti. | Foto: Reuters Boštjan Kline je bil na koncu deseti. Foto: Reuters

Boštjan Kline je bil v cilju zadovoljen

V cilju sta tudi že dva slovenska tekmovalca. Boštjan Kline je s progo dobro opravil. Z desetim mestom je na OI v smuku dosegel svoj najboljši rezultat. Kline je za tri mesta popravil najboljšo slovensko moško uvrstitev na olimpijskih smukih. Pred Klinetom je bil najboljši Janko Štefe s 13. mestom na OI v Oslu 1952.

Boštjan Kline | Foto: Reuters Foto: Reuters "Ponosen sem"

"Malo sem moral razmisliti, kakšni so bili občutki. Ampak da, bila je dobra vožnja. Pravzaprav je bila najboljša v zadnjih treh dneh, tako da sem lahko zelo ponosen. Lahko rečem, da je to zelo dobra uvrstitev," je po prihodu v cilj povedal Kline, ki je opisal tudi občutke na progi.

"Malo je bilo drugače, ker so bili smučarski čevlji malo mehkejši. Moral sem jih vkopati sneg. V zavojih je bila proga malo bolj načeta, hitrost je bilo nekoliko višja, to pa je bilo tudi vse," je za nacionalno televizijo povedal 30-letni Mariborčan.

Miha Hrobat ne more biti zadovoljen s svojim olimpijskim nastopom. Njegov čas je zadostoval za 24. mesto. Nejc Naraločnik je šel na progo s številko 34 in odstopil. Najboljši slovenski smukač Martin Čater zaradi okužbe z novim koronavirusom ni odpotoval na Kitajsko in je ostal doma.