Rea dobil kvalifikacije razreda Superbike, Razgatlioglu prvo dirko

Portimao, 08. 10. 2022 16.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
T.Š., M.J., N.M.
2

Na sporedu je deveti letošnji motociklistični konec tedna razreda Superbike, VN Portugalske v Portimau. Do konca sezone so še točno štiri prizorišča, v končnici sezone pa si je lepo točkovno prednost zagotovil veteran Alvaro Bautista, ki hiti proti naslovu prvaka. Najprej so bile na programu kvalifikacije, kjer je bil najhitrejši Jonathan Rea, nato pa je sledila še osrednja dirka dneva. To je dobil turški dirkač Toprak Razgatlioglu.

SBK Portugalska
SBK Portugalska FOTO:

V Barceloni prevlada Bautiste
Spomnimo, dirkališče v Barceloni je bilo pred dvema tednoma prizorišče osme letošnje dirke v razredu Superbike. Najprej so bile na sporedu kvalifikacije, najboljši čas je postavil Španec Iker Lecuona, drugi je bil Alex Lowes, tretji Jonathan Rea. Sledil je še glavni sobotni dogodek, dirka za VN Katalonije, kjer je suvereno do zmage pripeljal Alvaro Bautista. Drugi je bil Rea, tretji Garrett Gerloff, aktualni svetovni prvak Toprak Razgatlioglu je bil peti.

Oba dneva VN Katalonije v Barceloni sta povsem pripadla vročemu Butisti, ki je skrajšano dirko, t. i. Superpole, ki je obsegala deset krogov, zaključil v svojo korist. Tudi glavno dirko dneva je najbolje odprl najhitrejši s superkvalifikacij in hkrati vodilni v prvenstvu Bautista, ki se je po dveh krogih odpeljal naprej in konkurenco pustil, da ga gleda v hrbet. Španec se je (vnovič) poigraval s konkurenco in se z novo zmago utrdil na prvem mestu v skupnem seštevku svetovnega prvenstva razreda Superbike.

Rea s prvega mesta v Portimau
V Portimau so dirkači opravili tri treninge, nato so bile na sporedu kvalifikacije. Na prvem treningu je bil najhitrejši Italijan Michael Ruben Rinaldi, pred Gerloffom in Razgatlioglujem, na drugem je bil najhitrejši turški dirkač pred Reo in Bautisto. Podobno je bilo na zadnjem treningu, v ospredju je bil Razgatlioglu, za njim sta se zvrstila Andrea Locatelli in Rea.

Nato so sledile kvalifikacije, ki jih je najbolje izkoristil Jonathan Rea, dosegel je najboljši čas, to pa je bil zanj že 40. najboljši startni položaj v karieri. Britanec je postavil tudi rekordni čas kroga na tem dirkališču (1'39.610). Pred tem je bil najhitrejši turški dirkač, ki je na koncu zasedel drugo mesto (1'39.887), tretji je bil Lowes.

Bautista je zasedel četrto mesto, vendar je svoj najboljši čas dosegel v krogu, ko je bila izobešena rumena zastava, padel je Japonec Kohta Nozane, zato ta njegov čas ni obveljal, temveč je bil v konkurenci njegov drugi najboljši dosežek, kar pa je bilo premalo za mesta pri vrhu. Vodilni dirkač v konkurenci bo tako začel dirko šele iz tretje vrste oziroma z devetega mesta. Četrti je bil Locatelli, peti Loris Baz, šesti Iker Lecuona, sedmi Gerloff, osmi Redding, deseti pa Xavi Vierge.

Pred dnevi je v motociklističnem svetu sicer zaokrožila informacija, da se svetovni prvak razreda moto2 leta 2021 Remy Gardner, ki letos neuspešno dirka v elitnem razredu motoGP, prihodnje leto seli v razred Superbike. Avstralec bo poleg prvenstva menjal tudi proizvajalca motociklov, saj se iz ekipe Tech3 KTM Factory Racing seli k moštvu GRT Yamaha.

Jonathan Rea
Jonathan Rea FOTO: AP

Prva dirka tega vikenda Turku

Prva dirka tega dirkaškega vikenda se je začela z več kot enourno zamudo, zaradi težav s helikopterjem, ki so ga čakali na prizorišču. V WorldSSP300 je namreč prišlo do hujše nesreče enega izmed nizozemskih dirkačev. Ko se je dirka začela, je najbolje startal Jonathan Rea in tako ohranil prvo mesto. Tik za njim je bil še vedno Turek Razgatlioglu, na tretjem mestu je bil 12 krogov pred koncem Bassani. Turek je v nadaljevanju prišel do vodstva in, kot je kazalo, drvel k prvi zmagi. Pet krogov do konca je bil Bautista na drugem, Rea pa na tretjem mestu. Turek je, kot se je pričakovalo skozi dirko, potrdil prvo mesto. Na drugem je zaključil Bautista, tretji pa je končal Rea. "Zadovoljen sem, da sem dobil nekaj točk, da sem nekoliko zmanjšal zaostanek, veselim se prihodnjih dirk," je po koncu povedal zmagovalec.