REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropa zmrzuje, nova nemška zunanja ministrica pa se igra politične igrice s Severnim tokom 2

Evropa zmrzuje, nova nemška zunanja ministrica pa se igra politične igrice s Severnim tokom 2Severni tok 2 in nasprotnica za celotno Evropo pomembnega projekta - nova nemška zunanja ministrica. Vir: Twitter

Ameriška in sedaj tudi nemška zunanja politika imata težave z razumevanjem zelo preprostega koncepta moči – namreč, da ne moreš hkrati imeti jabolčne pite in jo pojesti.

V tem primeru je »pita« - ruski plinovod Severni tok 2.

Nemška vlada je namreč v zadnjem času opozarjala Rusijo, da ne bo dovolila delovanja že praktično dokončanega plinovoda Severni tok 2, v kolikor bo prišlo do »destabilizacije« Ukrajine z ruske strani.

Severni tok 2 je že zgrajen, blokado projekta v tem trenutku pa bi Rusija zagotovo razumela kot prevaro in primer finančnega izčrpavanja države in njenih podjetij.

Istočasno pa je Berlin že pred kakršnokoli destabilizacijo te dni sporočil Rusiji, da Severnega toka 2 »ni mogoče certificirati.«

Nova nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je namreč dejala, da plinovoda za zemeljski plin Severni tok 2 iz Rusije »še ni mogoče zagnati, ker ne izpolnjuje energetskih zahtev EU« in ker so nekateri 'varnostni' pomisleki še nerešeni.

Spomnimo, na podoben način je Rusija že začela z gradnjo Južnega toka, nato pa je Evropska komisija projekt preprečila zaradi svojih naknadno odkritih pravil.

Rusija je zato Južni tok spemenila v Turški tok, iz projekta pa je med drugim odpadla tudi Slovenija.

Vendar je sedaj Severni tok 2 že zgrajen, blokado projekta v tem trenutku pa bi Rusija zagotovo razumela kot prevaro in primer finančnega izčrpavanja države in njenih podjetij.

Škoda bi bila enormna in Rusija ne bi mogla ostati brez drastičnnega odgovora.

Baerbockova
Nova nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock. Vir: Twitter

Če je Severni tok 2 »vzvod« s katerim Nemčija pritiska na Rusijo, potem je s prezgodnjim »zapiranjem« Severnega toka 2 – še preden je sploh začel delovati – Nemčija in z njo Evropska unija eno sredstvo pritiska na Rusijo že izgubila.

Grožnja je namreč uporabna samo tako dolgo, dokler se ne udejani.

Potem je porabljena in ničvredna.

Če bo nova nemška vlada pri tej politiki ostala, bi lahko prehitro porabila svojega aduta.

Zavlačevanje certificiranja pa je v očeh Kremlja vedno bolj dokaz, da se na dogovore z EU in ZDA ne more zanesti, ker jih - vztrajno kršijo.

In da zato niso partnerji, s katerimi se da razumno pogovarjati, pač pa nasprotniki, ki zavajajo ter razumejo le najbolj grobo silo.

Ob tem ima Rusija zelo slabe izkušnje tudi z naročanjem helikopterskih nosilk Mistral iz Francije - kar je bila še ena zgodba o neizpolnjenih dogovorih.

Zavlačevanje certificiranja pa je v očeh Kremlja vedno bolj dokaz, da se na dogovore z EU in ZDA ne more zanesti, ker jih - kršijo. In da zato niso partnerji, s katerimi se da razumno pogovarjati, pač pa nasprotniki, ki razumejo le najbolj grobo silo.

Baerbock, ki prihaja iz stranke Zelenih in je prevzela mesto zunanje ministrice, je bila sicer zmeraj zelo negativno nastrojena do omenjenega projekta.

Zeleni so odkrito nasprotovali plinovodu in med nedavno volilno kampanjo pozivali k ustavitvi njegove gradnje.

Njihovi koalicijski partnerji iz socialdemokratske SPD so bili pri izražanju mnenj o projektu bolj zadržani.

Poleg certifikacijskih ovir je usoda plinovoda neposredno povezana s politiko, je opozoril novi nemški kancler iz vrst SPD Olaf Scholz in ponovil zavezo Berlina, da bo ohranil trenutni tranzit plina skozi Ukrajino, za katerega Ukrajina dobi velika plačila.

»Še naprej se počutimo odgovorne za zagotovitev, da bo ukrajinski posel s tranzitom plina ostal uspešen. Enako velja za prihodnje priložnosti,« je dejal Scholz na skupni tiskovni konferenci s poljskim premierjem Mateuszom Morawieckijem.

Severni tok 2. Vir: Gazprom, posnetek zaslona

Scholzova predhodnica Angela Merkel pa je izrazila podporo plinovodu in trdila, da bi projekt zagotovil stabilno oskrbo z zemeljskim plinom za Evropo kot celoto.

Projekt, ki poteka od Rusije do Nemčije čez dno Baltskega morja, se je med gradnjo soočal z več težavami, od okoljskih pomislekov, ki jih je izpostavilo več evropskih držav, do neposrednega pritiska Washingtona in sankcij.

Polaganje cevovodov za Severni tok 2 se je začelo že leta 2018 in je bilo končano septembra letos.

Projekt še vedno ne dobavlja zemeljskega plina, ker je bil njegov postopek certificiranja zaradi volitev v Nemčiji novembra ustavljen.

Cevi za Severni tok 2
Cevi za Severni tok 2. Cene plina v Evropi so se medtem dvignile na 1429 evrov za 1000 kubičnih metrov, Srbija pa ga, na primer, še zmeraj plačuje po 270 evrov.  Vir: Twitter

To jasno kaže, da je v ozadju politična odločitev.

Projekt še vedno ne dobavlja zemeljskega plina ker je bil njegov postopek certificiranja zaradi volitev v Nemčiji novembra ustavljen. To jasno kaže, da je v ozadju politična odločitev.

Toda če bo EU potem, ko je tudi Rusija vložila ogromna sredstva v ta projekt enostavno »zamrznila« ta projekt, Moskva tega zagotovo ne bo mirno gledala.

Z blokado plinovoda Severni tok 2 bo imela bolj proste roke pri podpiranju separatistov v Ukrajini, ob zaostritvi odnosov pa bi lahko svoj plin preusmerila na Daljni vzhod ali preko Turčije v južno Evropo.

Vse to pa se dogaja v trenutku, ko so v Evropi cene zemeljskega plina bistveno poskočile, skladišča pa so prazna.

Velik del Evrope se že sooča z energetsko revščino, saj so številne države že pričele prebivalcem pokrivati del računov za ogrevanje.

Celo v razvitih državah je del prebivalstva na hladnem in dobesedno zmrzuje.

Evropa, predvsem njen osrednji del, pridobiva večino plina iz Rusije.

Tu pa se je letos zapletlo.

Dobave iz Rusije, ki so bile konec lanskega leta na ravni med 450 in 500 milijoni kubičnih metrov zemeljskega plina na dan, so letos na ravni med 350 in 400 milijoni kubičnih metrov na dan.

Severni tok 2 - plinovod
Severni tok 2 - plinovod. Vir: Twitter

Če bi izbruhnila vojna v Ukrajini, bi se verjetno ustavil še tranzit čez to državo, po drugi strani pa bi Američani zelo radi dosegli, da ne bi zaživel plinovod Severni tok 2, ki čaka odobritev evropskih regulatornih institucij.

V tem primeru bi lahko prišlo do pomanjkanja plina in cene bi se lahko še zvišale.

Ameriški utekočinjen naftni plin, ki ga na trgu ni dovolj pa je najmanj trikrat dražji od ruskega.

Ob tem ima Rusija posebne cene tudi za prijateljske države, Srbija se je na primer izborila za petkrat nižje račune od evropskega povprečja.

Cene plina so se namreč dvignile na 1429 evrov za 1000 kubičnih metrov, Srbija pa ga plačuje 270 evrov.

Ameriški utekočinjen naftni plin, ki ga na trgu ni dovolj, je najmanj trikrat dražji od ruskega.

Delnice enega najpomembnejših proizvajalcev zemeljskega plina, ruskega Gazproma, so v letošnjem letu pridobile 74 odstotkov vrednosti, merjeno v evrih.

Gazprom precej plina proda po dolgoročnih pogodbah, zato niso v celoti izkoristili visokih cen zemeljskega plina.

Za podjetje, pa tudi Evropo je pomembno tudi, kako se bo razvila zgodba s plinovodom Severni tok 2.

Ravnanja nove nemške zunanje ministrice pa za zdaj ne kažejo, da ji je povsem jasno, s čem ima opraviti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek