Novice

Prihodnje leto bodo podjetja v Avstriji razveselili nižji davki

Izbor urednice

FINANCE
ESG
Na koliko stopinj se pere trajnost
PRO
ESG
ESGFinance PRO Na koliko stopinj se pere trajnost (PRO)

16. aprila na sklepnem dogodku izbora ESG-prvak Slovenije tudi o tem, kako postavljajo smernice in strategije ESG najboljši.

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

28.10.2022 04:00
Čas branja: 11 min

Za podjetja, ki že več let poslujejo čezmejno, je ustanovitev podjetja v Avstriji zanimiva zaradi boljšega dostopa do nemško govorečih trgov. Pogoji za to so zelo dobri in v primerjavi z Nemčijo bolj prožni in nebirokratski. Celoten postopek ustanovitve podjetja je mogoče opraviti tudi prek spleta.

»Digitalna uprava je vsako leto znova prepoznana kot ena najboljših v EU. Pri tem je portal Finanzonline le ena od stvari, ki so za podjetje pomembne. Prek digitalnega dostopa je tako vse davčne zadeve, kot je oddaja davčnih napovedi, mogoče udobno urejati prek spleta in imeti vedno pregled nad svojim davčnim računom, tako kot pri bančnem računu,« razloži Marion Biber, vodja Invest in Austria pri avstrijski poslovni agenciji ABA.

Katero obliko podjetja izbrati

O tem, na kaj je treba biti pozoren pri izbiri pravne oblike podjetja v Avstriji, pa pove Johann Picej iz davčne pisarne DDr. Jaklitsch & Mag. Picej Steuerberatungs GmbH: »Upoštevati je treba vprašanja glede števila lastnikov oziroma podjetnikov, višine potrebnega kapitala, zasebnega jamstva za obveznosti podjetja, obrtnega dovoljenja, socialnega zavarovanja, financiranja, poslovnega modela, delnega prava in obdavčitve.«

Podjetje v Avstriji lahko obratuje na podlagi obrtnega dovoljenja. »Odvisno, ali je treba predložiti dokazilo o strokovni usposobljenosti ali ne, razlikujemo med regulirano obrtjo in prosto obrtjo. Državljanstvo članice EU, prebivališče v Avstriji, polnoletnost ter nekaznovanost nosilca obrti so pogoji za pridobitev obrtnega dovoljenja. Priglasitev obrtnega dovoljenja iz druge države EU je možna. Če osebno ne izpolnjujete pogojev za pridobitev obrtnega dovoljenja, lahko zaposlite nosilca obrti in tako pridobite obrtno dovoljenje,« še svetuje Picej.

Nove davčne olajšave za podjetja

»V tekočem in prihodnjem letu bodo začele veljati številne davčne olajšave za podjetja, na primer pri plačah in dohodnini. Davek od dohodka pravnih oseb se bo v letu 2023 znižal z zdajšnjih 25 odstotkov na 24 odstotkov ter od leta 2024 na 23 odstotkov. Po novem je možna tudi neobdavčena udeležba zaposlenih pri dobičku do tri tisoč evrov na leto. Skratka, gre za pomembne korake, ki še povečujejo privlačnost Avstrije kot poslovne lokacije,« razloži René Tritscher, generalni direktor agencije ABA.

Primerjava efektivne davčne obremenitve, ki so jo naredili pri BAKBASEL in Centru za evropske ekonomske študije ZEW, kaže, da ima Avstrija kljub veliki davčni konkurenci iz vzhodnoevropskih držav EU izjemno ugodne pogoje za poslovanje. Po BAK Taxation Index 2021 je bila davčna obremenitev za podjetnike v Avstriji z 22,5 odstotka nižja kot v Italiji (23,2 odstotka), Franciji (27,1 odstotka) in Nemčiji (29,3 odstotka). Poleg tega Avstrija nima prometnega davka, davka na premoženje ali davka na dediščino.

Takšne so še spodbude za tuje vlagatelje

Avstrija ponuja edinstvene pogoje za inovativno dejavnost s kombinacijo neposrednega in posrednega financiranja projektov raziskav in razvoja ter raziskovalno premijo v višini 14 odstotkov stroškov (stroški lastnih in zunanjih raziskav, stroški osebja ...) v gotovini in brez birokracije. »Tako za mednarodne korporacije kot za startupe je 14-odstotna davčna premija za raziskave v kombinaciji z neposrednim financiranjem raziskav pogosto odločilna pri izbiri lokacije in predstavlja edinstveno prodajno prednost za Avstrijo,« pravi Biberjeva.

Ob tem je za mobilne delavce pomemben tudi dodatek za selitev. Raziskovalci, ki pridejo v Avstrijo iz tujine, lahko izkoristijo 30-odstotno davčno olajšavo, ki je omejena na obdobje petih let. Podjetja lahko izkoristijo tudi posebne programe, ki veljajo tudi za mala in srednja podjetja in startupe, ter regionalne subvencije.

Skupinska obdavčitev in sporazumi o dvojnem obdavčevanju so še ena od prednosti, ki jih ponuja Avstrija. Dobički in izgube hčerinskih družb v tujini se lahko združijo z dobički oziroma izgubami pri matični skupini v Avstriji. Osnova za to je več kot 50-odstotna udeležba avstrijske korporacije. »S tem povečujemo konkurenčnost regionalnih sedežev podjetij v skupini in zmanjšujemo tveganje pri vzpostavljanju novih trgov. Da bi se Avstrija izognila dvojnemu ali večkratnemu obdavčevanju istega dohodka v dveh ali več državah, je s številnimi državami sklenila sporazume o dvojnem obdavčevanju po vzoru OECD Model Tax Convention. Ti sporazumi urejajo, katera država pogodbenica ima pravico do obdavčitve posameznega dohodka. Poleg tega obstaja več posebnih subvencij, odvisno od industrije,« razloži sogovornica.

Dobro se pripravite na vstop

»Avstrija je zahteven poslovni trg, na katerega se je treba dobro pripraviti, upoštevati standarde in veljavne poslovne običaje, ohranjati navzočnost ter prepoznavnost, aktivnosti pa izvajati na dolgi rok. Pri načrtovanju prodora na avstrijski trg se je smiselno osredotočiti na posamezne zvezne dežele, saj se določena pravila, običaji, prakse in gospodarski potencial razlikujejo po deželah. Pri tem so lahko zelo koristni slovenski častni konzuli, ki dobro poznajo okolje in so v glavnem ugledni posamezniki z dobrimi povezavami v lokalnem gospodarskem okolju,« svetuje ekonomski svetovalec na slovenskem veleposlaništvu na Dunaju Matjaž Marko.

Mreža slovenske gospodarske diplomacije v Avstriji je razvejena, kot se za sosednjo državo in pomembno gospodarsko partnerico tudi spodobi. Poleg veleposlaništva na Dunaju se lahko slovenska podjetja obrnejo na generalni konzulat v Celovcu ter častne konzule v Gradcu, Innsbrucku, Salzburgu in Železnem (Eisenstadt). Častni konzul v Linzu je lani končal svoj mandat in trenutno poteka postopek iskanja novega kandidata.

»Poleg diplomatskih in konzularnih predstavništev je pomembna točka za informacije in reševanje najrazličnejših situacij podjetij na avstrijskem trgu tudi poslovni klub v Celovcu – Slovenska gospodarska zveza. V Avstriji imajo svoje predstavništvo tudi Slovenska turistična organizacija in mnoga slovenska podjetja,« o tem, kam se lahko obrnejo slovenska podjetja za pomoč pri poslovanju na avstrijskem trgu našteva ekonomski svetovalec.

Pomoč ob vstopu in širitvi na trgu

Na veleposlaništvo na Dunaju se obračajo v glavnem mala in srednja podjetja iz Slovenije, predstavniki tako rekoč vseh panog, z dnevnimi izzivi, pa tudi avstrijska podjetja, ki iščejo partnerje ali poslovne rešitve v Sloveniji.

»Ponujamo pomoč pri vstopu in širitvi poslovanja na avstrijskem trgu (dostopi do poslovnih baz, kontakti, oglasi za trgovske zastopnike ...). Med drugim organiziramo ali sodelujemo pri poslovnih oziroma promocijskih dogodkih. Veliko delamo pri različnih oblikah mreženja, pri čemer ne gre le za povezovanje med slovenskimi in avstrijskimi partnerji, temveč tudi za prenos dobrih praks med uspešnimi Slovenci v Avstriji in tistimi, ki šele vstopajo na avstrijski trg. Pri izvajanju svojih dejavnosti se povezujemo s pomembnimi akterji internacionalizacije slovenskega gospodarstva: ministrstvoma za zunanje zadeve ter gospodarski razvoj in tehnologijo, SPIRIT, GZS, OZS in drugimi,« pove Marko.

Poleg neposredne pomoči podjetjem se veleposlaništvo vztrajno angažira v stikih z avstrijskimi oblastmi in se zavzema za poenostavitev predpisov, upoštevanje temeljnih načel EU in s tem olajšanje izvajanja storitev za slovenske delavce.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Herz je zasut z naročili in nujno potrebuje novo tovarno
Izvozniki.si
200 NOVIH DELOVNIH MEST
NoviceMateja Bertoncelj Herz je zasut z naročili in nujno potrebuje novo tovarno

Pričakujejo od 15- do 20-odstotno rast prodaje in dobička; odprli so nove trge, tudi Švico in Ukrajino, ter razvili vrsto novih izdelkov.

IZVOZNIKI
Novice
Ljubljančani bodo digitalizirali tudi grški zdravstveni sistem
Izvozniki.si
NoviceMladen Miković Ljubljančani bodo digitalizirali tudi grški zdravstveni sistem

Digitalna zdravstvena platforma podjetja Better bo temelj Nacionalnega elektronskega zdravstvenega kartona v Grčiji.

IZVOZNIKI
Novice
Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo
Izvozniki.si
ENERGETIKA
NoviceMateja Bertoncelj Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo

Nemškemu energetskemu velikanu bodo dobavili 53 energetskih transformatorjev; lani izjemen rezultat.

IZVOZNIKI
Novice
Zasavski ETI z dvema rekordoma: pri rezultatu in naložbah
Izvozniki.si
REZULTATI IN LASTNIŠKE SPREMEMBE
NoviceMateja Bertoncelj Zasavski ETI z dvema rekordoma: pri rezultatu in naložbah

Avstrijci ETI Elektroelementu iščejo novega lastnika; s prodajo varovalk in zaščitnih stikal so lani v ETI prodajo povečali za 3,5 odstotka, čisti dobiček pa za 22 odstotkov.

IZVOZNIKI
Novice
Pfizer je slovenski Cleangrad že drugič izbral za najboljšega dobavitelja
IZVOZNIKI
Novice
To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn

Lani je bilo za Pomurske mlekarne uspešno leto; v dveh letih bodo za naložbe namenili več kot deset milijonov evrov

IZVOZNIKI
Novice
M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast
Izvozniki.si
TURIZEM
NoviceMateja Bertoncelj M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast

Marjan Batagelj sebi in slovenskemu turizmu za letos napoveduje od 10- in 12-odstotno rast

IZVOZNIKI
Podjetja sporočajo
Podjetje Ledinek Engineering sooblikuje lesno gradnjo v ZDA
Izvozniki.si
MEDNARODNA KONFERENCA
Podjetja sporočajoPartner ali podpornik projekta Podjetje Ledinek Engineering sooblikuje lesno gradnjo v ZDA