2 leti

Liga NBA, 1. april

Dončić v svojem svetu, Dallas prejel veliko zaušnico, Kidd izključen

3

Luka Dončić | Luka Dončić je s soigralci Dallasa visoko izgubil na gostovanju pri Washingtonu. | Foto Guliverimage

Po uspešnem nizu so košarkarji Dallas Mavericks naleteli na previsoko oviro. Nepričakovano so padli proti Washington Wizards (103:135), ki so se že poslovili od možnosti igranja v končnici. Premoč so morali priznati nekdanjemu soigralcu Kristapsu Porzingisu. Luka Dončić je bil s 36 točkami, sedmimi skoki in šestimi asistencami najboljši strelec tekme, vendar je imel ob sebi praktično pomoč le v Jalenu Brunsonu. Dallas je po porazu padel na četrto mesto v zahodni konferenci in bo do konca rednega dela bil bitko za mesto, ki mu bo v prvem krogu končnice prineslo prednost domačega igrišča.

Luka Dončić Kristaps Porzingis
Sportal Nima težav z Dončićem, čeprav so bila namigovanja drugačna

Zmagoviti niz Dallas Mavericks se je končal v dvorani Capital One Arena v Washingtonu, kjer je bila obramba gostov preslaba, da bi zdržala nalet domačih. Pri teh je s 35 točkami blestel Kentavious Caldwell-Pope. Izjemno razpoložen in motiviran je bil še v začetku februarja član Dallasa Kristaps Porzingis, ki se je po menjavi preselil k Washington Wizards - 24 točkam je dodal še devet skokov.

"Ko so predstavljali imena igralcev pred začetkom tekme, sem dejal Porzingisu, da jih bomo premagali, ker so te menjali," je po tekmi povedal Caldwell-Pope, Latvijec pa je ob tem dodal: "Kar mi je bilo všeč, je bilo to, da so mi krili hrbet."

Že prva četrtina za Dallas ni napovedovala nič dobrega, gostitelji so jim nasuli 41 točk, 16 od teh je dosegel Caldwell-Pope. Moštvo iz Teksasa je po prvem delu zaostajalo za 11.

Prednost domačih v nadaljevanju ni nikoli več padla pod dvomestno število, ob polčasu so vodili za 14, v tretji četrtini ušli tudi na 26. V zadnjem delu, večji del katerega je trener Dallasa Jason Kidd zaradi dveh tehničnih napak in posledične izključitve spremljal z razdalje, so domači vodili največ za 34 in na koncu zmagali s 135:103.

Vrhunci srečanja:

Prvo ime Dallasa ob porazu je bil znova Luka Dončić, ki je v dobrih 36 minutah ob 50-odstotnem metu prispeval 36 točk, dodal sedem skokov in šest asistenc, le še Brunson je dosegel dvomestno število točk (21). Skupaj sta tako dosegla 57 od vseh 103 točk Dallasa, kar je dobršen pokazatelj, kako (ne)razpoloženi so bili preostali člani Mavericks.

Ekspresni Dallasov vlak, ki je v zadnjem obdobju igral odlično, se je tako zaustavil v glavnem mestu ZDA. V obzir je treba vzeti, da je bila to njegova deveta tekma v zadnjih petnajstih dneh in tretja v zadnjih štirih.

"Naša obramba je bila slaba, in to že od prve četrtine naprej. Celotna tekma je bila slaba. Ne vem, kaj se je zgodilo. Obramba ni bila na pravi ravni, kar je bilo ključno za poraz," je bil jasen Dončić, a ga ne skrbi glede kakovosti njegovega moštva: "Vem, da lahko igramo. Pogledati si moramo tekmo in iz tega izhajati."

Nowitzki Dončić
Sportal Nowitzki še enkrat več dokazal, kaj si misli o Dončiću #video

V pričakovanju napetega zaključka. V igri je veliko.

Pričakovalo se je, da bosta svoj delež ob vrnitvi k nekdanjemu delodajalcu dala Spencer Dinwiddie in Davis Bertans, ki sta februarja prišla v zameno za Porzingisa, a sta skupaj premogla pičlih osem točk - Bertans se sploh ni vpisal med strelce.

Dallas je po porazu zdrsnil na četrto mesto v zahodni konferenci, ki še vedno prinaša prednost domačega terena v prvem krogu končnice, ki so si jo Teksačani že zagotovili. A bo v izdihljajih rednega dela, do konca mora odigrati še štiri tekme, izjemno napeto. Golden State Warriros imajo na tretjem mestu enako število zmag, a en poraz manj, medtem ko peti Utah Jazz - v tem trenutku virtualni tekmec Dallasa v prvem krogu končnice - dve zmagi manj, a tudi tekmo manj.

Šesti Denver Nuggets ima z identičnim številom tekem kot Dallas primanjkljaj dveh zmag. Ponoči jim ni pomagala niti izvrstna predstava Nikole Jokića, ki je ob porazu proti Minnesoti Timberwolves blestel z 38 točkami (met iz igre 14/21, od tega trojke 0/2, prosti meti 10/12), 19 skoki in osmimi asistencami.

Latvijcu Kristapsu Porzingisu se je na koncu smejalo, Dončić pa je bil s 36 točkami najboljši strelec tekem. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Latvijcu Kristapsu Porzingisu se je na koncu smejalo, Dončić pa je bil s 36 točkami najboljši strelec tekem. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V nedeljo bodo na sporedu že nove bitke. Golden State Warriors in Utah Jazz se bosta celo pomerila med seboj v Kaliforniji, Dallas pa bo že ob 19. uri gostoval pri aktualnih prvakih Milwaukee Bucks, ki so ponoči brez pomoči treh osrednjih nosilcev - manjkali so Giannis Antetokounmpo, Khris Middleton in Jrue Holiday - izgubili proti Los Angeles Clippers s kar 119:153. Kalifornijci so postavili rekord franšize v doseženih točkah.

Stephen Curry
Sportal Curry se v rednem delu sezone ne bo vrnil na parket

Lakers v nezavidljivem položaju

V nezavidljivem položaju so se znašli zvezdniki pri Los Angeles Lakers. LeBron James in Anthony Davis sta se po poškodbi vrnila v pogon proti New Orleans Pelicans in v napetem obračunu na koncu klonila. Prvaki iz leta 2020 se nahajajo na enajstem mestu zahodne konference, kar pomeni, da so v tem trenutku za eno mesto oddaljeni od območja, ki zagotavlja dodatne kvalifikacije za dve prosti mesti v končnici. Deseti San Antonio Spurs imajo pet tekem pred koncem zmago naskoka, Lakers pa čaka izjemno težak razpored - dvakrat se bodo pomerili z Denverjem, po enkrat pa s Phoenix Suns, Golden State Warriors in Oklahomo City Thunder.