Tujina

V Bruslju konkretnih primerov iz Pandorinih dokumentov ne komentirajo

Bruselj, 04. 10. 2021 18.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, T.H.
Komentarji
3

V Evropski komisiji po objavi t. i. Pandorinih dokumentov, ki razkrivajo finančne skrivnosti svetovnih voditeljev in politikov v davčnih oazah, poudarjajo odločenost boriti se proti davčnim utajam. Tega, da se v njih omenjajo posamezni politiki, denimo ciprski predsednik Nikos Anastasiades ali nekdanji komisar za zdravje John Dalli, ki še vedno prejema pokojnino Evropske komisije, pa ne komentirajo.

Sedež komisije v Bruslju.
Sedež komisije v Bruslju. FOTO: Dreamstime

Evropska komisija si močno prizadeva za izvajanje boja proti davčnim utajam na vseh relevantnih ravneh, je bilo slišati danes v Bruslju v odzivu na razkritje spornih finančnih aktivnosti znanih voditeljev, politikov in drugih, ki so prišle na dan v okviru preiskave mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev (ICIJ).

"Utaja davkov je problem, proti kateremu smo se odločeni boriti," je povedala govorka komisije Dana Spinant. Po njenih besedah je pošteno, da vsi plačujejo davke, še zlasti v teh težkih časih za proračun, ko ljudje na vseh ravneh nosijo stroške obsežne globalne zdravstvene in ekonomske krize. "Za nas je stvar pravičnosti, da ljudje plačujejo davke," je poudarila.

Brez komentarja

Pri komisiji sicer niso želeli komentirati omembe ciprskega predsednika Anastasiadesa v omenjenih dokumentih. Njegovo ime se je namreč pojavilo v povezavi z njegovo odvetniško družbo, ki naj bi ruskim milijonarjem pomagala zakrivati lastništvo podjetij v davčnih oazah.

Prav tako se niso želeli opredeliti do primera nekdanjega evropskega komisarja za zdravje z Malte Johna Dallija, ki je leta 2012 odstopil, potem ko je evropski urad za boj proti goljufijam Olaf ugotovil, da je vedel za poskuse pridobivanja finančnih koristi v zameno za vpliv na evropsko tobačno zakonodajo, pa ni storil ničesar.

Pandorini dokumenti med drugim navajajo, da naj bi bil Dalli, ki je v preteklosti opravljal tudi več ministrskih funkcij in bil poslanec na Malti, lastnik t. i. offshore podjetja na Britanskih Deviških otokih. Tega ni nikdar razkril v svojih prijavah premoženja, je na spletni strani danes poročal časnik Times of Malta, ki je sodeloval v preiskavi ICIJ.

Da bi prikril lastništvo podjetja Westmead Overseas, ustanovljenega leta 2006, je, kot še navaja portal, najel storitve panamske odvetniške družbe Alcogal, ki tradicionalno posluje s premožnimi in vplivnimi strankami.

Vprašanja o Dallijevem statusu

Dejstvo, da se je Dallijevo ime pojavilo v Pandorinih dokumentih, je med bruseljskimi novinarji sprožilo vrsto vprašanj, zlasti o njegovem trenutnem statusu. Pri komisiji so danes potrdili, da Dalli tako kot vsi drugi nekdanji komisarji prejema pokojnino Evropske komisije, podrobneje pa njegovega primera niso želeli komentirati.

Pri tem so izpostavili okrepljena prizadevanja komisije za večjo davčno preglednost in boj proti davčnim utajam v preteklih petih letih. Navedli so vrsto ukrepov na področju mednarodne davčne reforme ter preglednosti davčnih pravil v EU in širše, pa tudi na področju boja proti pranju denarja. Kot so pri tem še poudarili, so davčne utaje in izogibanje plačevanju davkov globalni problem, ki se ga je treba lotiti globalno.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pomnim
04. 10. 2021 21.59
+1
Vrana vrani ne izkljuva oči.
Generacija56
04. 10. 2021 20.01
-1
Resni politiki vedo, kaj je Sorošev konstrukt... Tudi Rusi ne reagirajo... Kaj pa se dogaja na osrednjem režimskem mediju, pa je za v anale...
maco 1
04. 10. 2021 19.19
+2
itak,da ne,ker so vsi zraven