Slovenija

Lenarčič in Močnik uspešna na misiji JATAC 2021

Ljubljana, 04. 10. 2021 12.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
1

Na mednarodni okoljski raziskovalni misiji na Zelenortskih otokih Jatac 2021 je sodelovala tudi slovenska Univerza v Novi Gorici. Vodja Centra za raziskave atmosfere Griša Močnik je z Matevžem Lenarčičem opravil enajst raziskovalnih poletov, med katerimi sta zajemala podatke v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov.

Matevž Lenarčič in Griša Močnik med izvajanjem meritev
Matevž Lenarčič in Griša Močnik med izvajanjem meritev FOTO: Green Light World Flight

Septembra je na Zelenortskih otokih in otoku St. Croix na Karibih potekal mednarodni raziskovalni projekt v organizaciji Evropske vesoljske agencije (ESA), pri katerem so sodelovale raziskovalne inštitucije, kot so ameriška vesoljska agencija (NASA), francoski nacionalni center za znanstvene raziskave (CNRS), nemško središče za zračne in vesoljske polete (DLR), grški Nacionalni observatorij v Atenah (NOA) in slovenska Univerza v Novi Gorici, kjer je kot vodja Centra za raziskave atmosfere zaposlen tudi dr. Griša Močnik. Kot so sporočili iz ekipe Green Light World Flight (GLWF), sta na osnovi dolgoletnih izkušenj raziskovanja ozračja pri projektu GrenLight WorldFlight in razvoja merilnih inštrumentov sodelovali tudi podjetji Aerovizija d.o.o. in Haze d.o.o.

Matevž Lenarčič in Griša Močnik sta v okviru projekta opravila enajst raziskovalnih poletov v zahtevnih pogojih slabe vidljivosti, nad odprtim morjem, ob močnih turbulencah pri vzletih in pristankih na letališču Cesaria Evora, skritemu med ostrimi vulkanskimi vršaci. Tudi letalo je bilo izpostavljeno ekstremnim pogojem, visokim temperaturam, vlagi in veliki količini trdih delcev v ozračju, katerih vpliv na varnost letenja tudi še ni docela raziskan, so pojasnili. 

Kot so dodali, je slovenska ekipa opravljala zajem podatkov s sedmimi različnimi inštrumenti v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov. Ugotavljali so velikost in barvo delcev, koncentracijo in višinsko razporeditev, prosojnost atmosfere, izvor delcev in medsebojno interakcijo. Podatke bo nato Griša Močnik s svojo ekipo analiziral in znanstveno interpretiral v sklopu rezultatov celotne JATAC-kampanje. Podatki bodo omogočili poglobljeno razumevanje dogajanja v atmosferi, vpliv trdih delcev na dvigovanja temperature, klimatske spremembe in razvoj vse pogostejših in vse bolj uničujočih hurikanov in drugih vremenskih ekstremov, ki se pojavljajo tudi v Sloveniji.

Lenarčičevo letalo Advantic WT10 Research na letališču Cesaria Evora
Lenarčičevo letalo Advantic WT10 Research na letališču Cesaria Evora FOTO: Green Light World Flight

"Letalo GLWF Advantic-WT10 Research, s katerim je Matevž Lenarčič 4. septembra iz Slovenskih Konjic v 25 urah odletel preko Španskega Jereza, Gran Canarije, do Zelenortskega otoka Sao Vicente, ki je skoraj 1000 kilometrov oddaljen od afriške obale, je bilo opremljeno z vsemi inštrumenti po zamisli dr. Griše Močnika in sodelavcev, dr. Luke Drinovca in dr. Uroša Jagodiča že v Sloveniji, kjer so bila opravljena tudi vsa predhodna testiranja," so sporočili iz ekipe Green Light World Flight.

GLWF in ekipa raziskovalcev v prihodnjih letih načrtujejo tudi meritve na Balkanu, Indijski podcelini in Antarktiki, katerih realizacijo pa bodo v veliki meri krojile aktualne razmere zaradi pandemije covida-19.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

olidata
04. 10. 2021 14.01
+0
Kaj nam je tega treba?