DL: Končno javni vodovod na Vinji Vrh - Gasilci več ne bodo vozili vode

3.6.2023 | 14:00

Celoten Vinji Vrh bo vsaj do leta 2025 prišel do zdrave pitne vode. (Foto: L. M.)

Celoten Vinji Vrh bo vsaj do leta 2025 prišel do zdrave pitne vode. (Foto: L. M.)

Občini Šmarješke Toplice in Škocjan prilagodili skupni projekt Vodovod Vinji Vrh – visoka cona – Za nepovratna sredstva bo kandidirala vsaka sama – Več evropskega denarja – Celoten projekt 3,5 milijona evrov – 370 zidanic in hiš

Na Vinjem Vrhu, znanem dolenjskem vinogradniškem hribu obmejnega območja občin Šmarješke Toplice in Škocjan, si že dolgo želijo zdravo pitno vodo iz javnega vodovoda, ki je ustavno določilo, prednost in pravica vsake lokalne skupnosti.

A kljub potrebam in željam se projekt že leta odmika – zaradi denarja in tudi dejstva, da gre za pomembno arheološko območje. Zdaj imajo vsa potrebna soglasja, vključno s pozitivnim mnenjem Zavoda za varstvo kulturne in naravne dediščine, projekt so vodili po njihovih smernicah. In kaže, da bo naložba kmalu le uresničena. Gradnja vodovoda naj bi se začela v prihodnjem letu.

Mnogim pitno vodo zdaj na Vinji Vrh dovažajo gasilci.

V projektu Vodovod Vinji Vrh – visoka cona bodo zgradili okoli 12 kilometrov skupnega vodovodnega omrežja, od tega bo 1.200 metrov povezovalnega tlačnega voda iz Orešja, od koder se bo omrežje napajalo. Vodohran Orešje bodo nadgradili. Nov vodohran bodo zgradili pod Velikim Vinjim Vrhom, od tam se bo črpala voda v celotno omrežje.

Na Vinjem Vrhu je več kot 370 lastnikov počitniških hišic oz. zidanic, a mnogi so tam tudi stalno naseljeni in pitno vodo jim zdaj dovažajo gasilci s cisternami. Pri projektu Vodovod Vinjih Vrh – visoka cona sodelujeta obe občini. Sporazum o skupni izvedbi sta podpisali leta 2021, idejno zasnovo pa je že pred leti naredila novomeška Komunala, kasneje so jo le malce prilagodili. Tudi korona je vse skupaj malo zaustavila.

ŠMARJEŠKE TOPLICE: RAČUNAJO NA MILIJON

Kot pove župan Občine Šmarješke Toplice Marjan Hribar, pa je zdaj sprememba zaradi razpisa v načrtu za odpornost in okrevanje. »Temu primerno smo prilagodili projekt. Padla je končna odločitev, da bo vsaka občina prijavila svoj del projekta in šla v pridobivanje ločenega gradbenega dovoljenja. To bo najhitrejša in najboljša pot tudi z vidika pridobivanja evropskih sredstev,« pove Hribar. Vsi si obetajo več. V teh dneh so se Šmarječani na usklajevanjih z Občino Škocjan dogovorili o delitvi vseh stroškov naložbe, ki skupaj znašajo 3,5 milijona evrov.

»Natančna stroškovna razdelitev še sledi, odvisna je tudi od ponudb izvajalcev na razpisu in še potrebnih arheoloških izkopavanj. A na nas pride malce več kot polovica stroškov, ker imamo več gospodinjstev, ki želijo priti do pitne vode. Bojevali se bomo za vsako hišo, ki se bo lahko priklopila na javni vodovod. Pri nas je zdaj to število 112. Veliko je zidanic, a mnogo je tudi stalno naseljenih prebivalcev,« pove Hribar in doda, da je skladno z razpisnimi pogoji delež sofinanciranja 50 odstotkov (DDV ni upravičen strošek).

Na razpisu obe občini pričakujeta 50-odstotno sofinanciranje projekta.

PRILOŽNOST ZA TURIZEM

»Svoj del vložka ocenjujemo na dva milijona evrov. Računamo, da bi pridobili približno milijon evrov evropskega denarja, kar pomeni, da ostaja za milijon evrov vlaganj iz občinskega proračuna. Projekt je končan, pridobljene so vse služnosti, smo v stalnem stiku z novomeško upravno enoto in v mesecu in pol pričakujemo gradbeno dovoljenje. Nato sledi razpis, v prihodnjem letu pa bomo zagotovo začeli in dokončali to naložbo,« pove prvi mož šmarješke občine.

Vodovod Vinji Vrh – visoka cona ni pomemben »le« zato, da ljudje pridejo do zdrave pitne vode, ampak se bodo s tem odprle tudi možnosti za razvijanje raznih dejavnosti, na primer turističnih, kot je zidaniški turizem in še kaj, doda šmarješki župan.

ŠKOCJAN: ŠE DODALI

Škocjanski župan Jože Kapler je prav tako zadovoljen z novim dogovorom. Njihov del naložbe je ocenjen na 1,5 milijona evrov in računajo, da pridobijo polovico denarja. Odločbo pričakujejo do konca leta. Na svojem koncu načrtujejo okoli sto vodovodnih priključkov.

»Vloga za gradbeno dovoljenje je že na UE Novo mesto, računamo, da bo naložba narejena do leta 2025, rok za porabo teh sredstev pa je leto 2026,« pove Kapler in doda, da bodo na tem razpisu skušali pridobiti še denar za vodovod za višinski del od Stare Bučke do Hrastulj ter za vas Močvirje, kar zdaj projektirajo. V Močvirju imajo prebivalci še vaški vodovod, želijo pa se priključiti na javnega, saj so včasih težave z vodo. Ti naložbi sta ocenjeni na okoli 600.000 evrov.

Članek je bil objavljen v tiskani številki Dolenjskega lista

L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava