Predsednica komisije Ursula von der Leyen. Foto: EPA
Predsednica komisije Ursula von der Leyen. Foto: EPA

Evropska komisija državam članicam "priporoča, da se Ukrajini zagotovi evropska perspektiva in drugič, da se Ukrajini dodeli status kandidatke", je dejala predsednica komisije. "Ukrajina je jasno pokazala težnjo in zavezanost živeti v skladu z evropskimi vrednotami in standardi. Ukrajina je že pred vojno stopila na pot proti Evropski uniji."

V nadaljevanju je predstavila dozdajšnje dosežke Ukrajine, pri tem pa opozorila tudi na področja, na katerih državo še čakajo reforme, med drugim na področju pravosodja, prav tako pa mora okrepiti prizadevanja za izkoreninjenje razširjene korupcije in zajezitev vpliva oligarhov.

"Veliko je bilo doseženega, a pomembno delo ostaja," je pojasnila in dodala, da se je o tem že pogovarjala tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in člani ukrajinske vlade. "Vsi vemo, da so Ukrajinci pripravljeni umreti za evropsko perspektivo. Želimo, da živijo z nami za evropske sanje," je poudarila predsednica.

Na priporočilo podelitve statusa kandidatke Ukrajini se je kritično odzvala Moskva. Kot je dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova, Zahod že dolgo manipulira z ukrajinsko željo po pridružitvi Evropski uniji.

Foto: BoBo/Klara Bokan
Foto: BoBo/Klara Bokan

Zaharova je v pogovoru z novinarji izrazila prepričanje, da je Ukrajina žrtev manipulacij Zahoda, saj da je kljub obljubam v vse slabšem stanju. "Iz nekega razloga ne dobiva kakršne koli svetle prihodnosti, čeprav obljube postajajo vse slajše in privlačnejše," je o Ukrajini dejala Zaharova. "Zakaj se to dogaja? Verjetno zato, ker gre za absolutno lažno sporočilo, ki nima nobene povezave s prakso."

Članice neenotne glede Ukrajine

O stališču komisije bodo razpravljali voditelji 27 držav članic EU-ja, ki naj bi o tem odločali prihodnji četrtek in petek na srečanju v Bruslju. Med članicami glede tega vprašanja sicer ni enotnega stališča.

Najbolj zadržani naj bi bili Danska in Portugalska. Druge vlade medtem glede Ukrajine podpirajo podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU-ju, pri čemer se nekatere zavzemajo za določitev pogojev. Na strani, ki močno podpirajo podelitev tega statusa Ukrajini, so vzhodne članice.

Slovenski premier Robert Golob je na četrtkovem srečanju z Ursulo von der Leyen v imenu Slovenije izrekel jasno podporo temu, da Ukrajina dobi status kandidatke za članstvo v EU-ju.

Von der Leyen je po srečanju z Zelenskim v Kijevu v začetku meseca dejala, da "EU želi podpreti Ukrajino na njeni evropski poti", Zelenski pa je dejal, da bi članstvo Ukrajine v EU-ju pomenilo simbol evropske enotnosti.

Predlog za status kandidatke tudi za Moldavijo

Komisija je predlagala, da se status kandidatke za članstvo v EU-ju podeli tudi Moldaviji. Tudi glede te nekdanje sovjetske republike je predsednica podala oceno doseženega. Moldavija je v zadnjih letih "naredila odločen korak k reformam z jasnim mandatom svojih državljanov" in je "na pravi reformni, protikorupcijski in evropski poti", vendar pa je "pred Moldavijo še dolga pot", je opozorila.

Večja zadržanost glede Gruzije

Glede Gruzije je bila komisija bolj zadržana. Priporočila je, da se ji dodeli "evropska perspektiva", ki bi lahko privedla do kandidature za članstvo, če bo izvedla več reform. Gruzija se mora zdaj politično poenotiti, da bi oblikovala jasno pot do strukturnih reform in do EU-ja, je pojasnila.

Še nikdar prej ni bilo v tako kratkem času podano mnenje o dodelitvi kandidature za članstvo v EU-ju. Tri vzhodnoevropske države so prošnje za članstvo podale kmalu po začetku ruske invazije v Ukrajini konec februarja.

Vse tri so sicer del Vzhodnega partnerstva EU-ja, ki od leta 2009 skrbi za intenzivnejše politično združevanje in gospodarsko povezovanje s šestimi partnerskimi državami vzhodne Evrope in južnega Kavkaza. Z EU-jem pa imajo sklenjene tudi pridružitvene in prostotrgovinske sporazume.

Evropska komisija predlaga, da se Ukrajini dodeli status kandidatke