Dončić z Dallasom v Memphisu prekinil črn niz

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je z Dallas Mavericks v severnoameriški ligi NBA na gostovanju pri Memphis Grizzlies prekinil niz treh zaporednih porazov. Dončić je bil prvi strelec s 26 točkami, Kristaps Porzingis jih je dodal 19, Dallas pa si je v zadnji četrtini z nizom 7:0 v dvorani FedExForum priigral prednost in zmagal s 104:96.

Luka Dončić Foto: STA
Luka Dončić Foto: STA

MEMPHIS > Z zmago so gosti, ki so komaj drugič na zadnjih šestih tekmah presegli sto točk, zaustavili tudi niz petih zaporednih zmag Memphisa, ki pa so nastopili brez Jaja Moranta. Sprva je bil poškodovan, nato pa je vstopil še v proticovidne protokole lige, četudi je polno cepljen. Trener Taylor Jenkins je dejal, da se dobro počuti.

Prvi strelec domače ekipe je bil tako Jaren Jackson mlajši, ki je prav tako kot Luka Dončić zbral 26 točk.

Dončić, ki je bil zaradi poškodbe levega gležnja pred tekmo še vprašljiv za nastop, je 26 točkam dodal še osem skokov in sedem podaj, izgubil je sicer devet žog, skupno pa je še na svoji 15. zaporedni tekmi zbral vsaj 20 točk.

"Za vse nas je občutek ob tej zmagi res dober. V zadnjem času smo se precej mučili, danes pa smo se zelo dobro odzvali na fizično zahtevno srečanje," je sprva dejal Dončić.

"Na zadnji tekmi smo zapravili prednost 17 točk proti Brooklynu, danes je bila zato pomembna le zmaga. Temu primerna je bila zadnja četrtina," je še dodal 22-letni Ljubljančan, ki je skupaj s soigralci zadnjih 12 minut igre dobil z 28:21.

"Res na visoki ravni igramo obrambo. Počasi se prebuja tudi napad. To je dober znak, da smo iz igre danes metali 48-odstotno in nismo dovolili 40+ trojk," pa je po zmagi dejal Jason Kidd, trener Dallasa, ki ima zdaj na sedmem mestu zahodne konference natanko 50-odstoten izkupiček zmag (12-12). Memphis je četrti z razmerjem 14-11.

Naslednja tekma Dallas čaka v petek po lokalnem času, ko bo niz treh gostujočih tekem nadaljeval v Indiani.

Zmagali so tudi Denver Nuggets (12-12), katerih član je Slovenec Vlatko Čančar. Zlata zrna so v New Orleansu proti domačim pelikanom zahvaljujoč 11 točkam Nikole Jokića v podaljšku - skupno je srbski zvezdnik zbral 39 točk, 11 skokov in 11 podaj - slavila s 120:114, Čančar pa po odločitvi trenerja ni vstopil v igro.

Prek luže so oči trenutno uprte v mejnik, ki bi ga lahko v naslednjih dneh postavil zvezdnik Golden State Warriors Stephen Curry. Triintridesetletnik je ob tokratni zmagi bojevnikov proti Portland Trail Blazers s 104:94 dosegel šest trojk. V karieri je zadel 2964 metov za tri točke, s čimer zaostaja le za Rayem Allenom (2973).

Curry, ki v povprečju dosega več kot pet trojk na tekmo, bo v naslednjih dneh zagotovo presegel mejnik nekdanjega zvezdniškega strelca in kot prvi košarkar tudi mejo 3000 trojk. Golden State je sicer vknjižil že 21. zmago po 25 tekmah.

Na preostalih obračunih je Philadelphia ugnala Charlotte s 110:106, Joel Embiid je ob tem dosegel 32 točk, Cleveland je bil prepričljivo boljši od druge ekipe vzhoda Chicaga s 115:92, Washington pa je po podaljšku ugnal Detroit s 119:116. Sedmo zaporedno zmago je slavil Houston. Proti Brooklynu so bili boljši s 114:104.

Indiana je na domačem parketu premagala kratkohlačnike iz New Yorka s 122:102, Miami pa je izkoristil slab večer Giannisa Antetokounmpa (15 točk) in premagal prvake Milwaukee s 113:104. Oklahoma je s 110:109 po odločilni trojki Mika Muscale premagala Toronto, pri katerem še vedno ni v kadru Gorana Dragića.

Utah je za 17. zmago v sezoni in peto v nizu visoko s 136:104 premagal Minnesoto, Donovan Mitchell je za tretjeuvrščeno moštvo zahoda dosegel 36 točk. Sacramento je v strelsko zelo navdahnjenem obračunu doma s 140:132 ugnal Orlando, tako Cole Anthony pri gostih kot De'Aaron Fox pri domačih sta dosegla 33 točk. Zadnji obračun dneva pa so proti Bostonu dobili Los Angeles Clippers s 114:111.