favorskaya Svet24.si

Ruske oblasti aretirale novinarko, ki je pokrivala...

Natasha Diddee Svet24.si

Priljubljena blogerka leta živela brez želodca, ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

kucan drnovsek bobo Reporter.si

Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

doncic Ekipa24.si

Zaigralo vam bo srce! Ste videli, v kakšni majici...

Kanyne West, Harry in P Odkrito.si

Harry v pedofilski mreži P. Diddyja??!!

ronaldo sesko lv Ekipa24.si

Srbi zaradi Slovenije že trepetajo pred evropskim...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Tako Gregorčič, Whatmough in Urbanija branijo svoje stolčke na RTVS

Deli na:
Tako Gregorčič, Whatmough in Urbanija branijo svoje stolčke na RTVS

Peter Gregorčič je bil kot fizična oseba organizator volilne kampanje proti sprejemu novele zakona o RTV Slovenija. - Foto: Bobo

Na ministrstvu za kulturo in v vladi so prepričani, da je od včeraj veljaven zakon o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) dober in da bo prestal očitke pobudnikov ustavne presoje, je v izjavi za medije poudarila ministrica Asta Vrečko. Vložitev pobude na ministrstvu sicer razumejo kot še en zavlačevalni manever predlagateljev, je dejala.

Kljub temu po njenih besedah pobudo za presojo ustavnosti spoštujejo, prav tako bodo spoštovali postopke ustavnega sodišča, zato tudi ni želela špekulirati o morebitni časovnici postopkov sodišča. Spoštovali bodo tudi odločitev, je napovedala Vrečko.

Na ustavno sodišče je bila namreč vložena pobuda za ustavno presojo novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), v kateri pobudniki s prvopodpisanim Petrom Gregorčičem predlagajo absolutno prednostno obravnavo in začasno zadržanje novele. Če izvajanje novele ne bo začasno zadržano, bi lahko nastale povsem nepopravljive posledice, menijo pobudniki.
                  
Poleg prvopodpisanega predsednika dozdajšnjega programskega sveta RTVS Gregorčiča so pobudniki tudi dozdajšnji generalni direktor zavoda Andrej Grah Whatmough, dozdajšnja namestnica predsednika nadzornega sveta Tamara Besednjak Valič in dozdajšnji direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija.

Po besedah ministrice je bil nujni zakonodajni postopek pri sprejemanju zakona potreben zaradi preprečevanja težko popravljivih posledic za delovanje države, saj RTVS skrbi za informiranost in obveščenost vseh prebivalcev Slovenije, kar je predpogoj za demokratičnost družbe in države.

Spomnila je, da je bil temeljni namen vlade z novelo zakona umakniti strankarsko politiko iz vodenja in upravljanja RTVS, saj da je šlo vmešavanje predaleč, omogočal pa ga je prejšnji zakon.

Novega, ki velja od včeraj, je predlagala civilna družba, vlada pa ga je vzela za svojega, je poudarila in dodala, da ga je ljudstvo večinsko podprlo tudi na novembrskem referendumu.


Opozorila je tudi na stavko novinarjev RTVS, ki traja več kot pol leta, vodstvu pa je v vsem tem času ni uspelo razrešiti. Ob tem se je novinarjem RTVS zahvalila za njihovo delo.

"Želim si, da se v prihodnjem letu ne bi morali več toliko ukvarjati s slabim vodenjem določenega zavoda, ampak bi lahko pustili avtonomnemu, neodvisnemu največjemu javnemu servisu in kulturni ustanovi, da nemoteno opravlja svoje delo brez vmešavanja politike," je še dejala.

Prvopodpisani pod ustavno pobudo Peter Gregorčič se je na navedbe ministrice, da je vložitev pobude še en zavlačevalni manever predlagateljev, odzval z besedami, da "ministrica očitno ne pozna postopkov pred ustavnim sodiščem". Pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti namreč nikakor ne more biti "zavlačevalni manever", saj sama po sebi v ničemer ne vpliva na izvajanje novele, je zapisal za STA.

Avtor pobude za ustavno presojo, pravnik Matej Avbelj sicer ocenjuje, da gre pri zakonu o RTVS za poskus vlade poseči v javni servis s spreminjanjem vodstvene, upravljavske in nadzorstvene strukture.

Pobudniki ustavne presoje menijo, da bi v primeru, če ustavno sodišče ne bo zadržalo izvajanja te novele, nastale povsem nepopravljive posledice. Ustavnemu sodišču so zato predlagali absolutno prednostno obravnavo.

Zakon o RTVS je začel veljati včeraj, skupaj zakonoma o vladi in o dolgotrajni oskrbi, ki so jih volivci v novembru potrdili na referendumu.

Ministrica Vrečko je napovedala, da bo po novem letu pri predsednici republike Nataši Pirc Musar sklican posvet glede novega zakona. Na vprašanje, ali bodo na posvetu institucijam, ki bodo po novem v svet zavoda predstavnike imenovale neposredno, predstavili postopke, je odgovorila, da bo to pojasnila predsednica republike. Na ministrstvu bodo zakon le razlagali, v postopke pa se, kot predvideva novela, ne bodo vmešavali.