Slovenija

Šumi: KPK ni moralni razsodnik, razen v okviru svojih pristojnosti

Ljubljana, 09. 03. 2023 13.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob polovici mandata aktualnega senata Komisije za preprečevanje korupcije njen predsednik Robert Šumi ocenjuje, da so uspešni, njihova učinkovitost pa je odvisna od tega, koliko se njihove ugotovitve, priporočila in prekrškovni postopki upoštevajo. Zakon je že 2010 določil integriteto kot standard, v praksi pa je še pogosto nadstandard, ugotavlja.

Kot je Šumi dejal na novinarski konferenci, komisija ni moralni razsodnik, razen v okviru svojih pristojnosti, a se od njih pogosto pričakuje, da bodo zavzemali različna mnenja in podajali sodbe, za katere niso pristojni. Če do tega ne pride, pa je del javnosti nato razočaran. Primarna pristojnost komisije je v krepitvi integritete, pa tudi preiskovanje odklonskosti, transparentnosti in odgovornosti, medtem ko so kazniva dejanja v pristojnosti Policije in tožilstva, je opozoril.

Če slovensko družbo primerja z zahodno, Šumi pogreša več osebne odgovornosti hujših kršiteljev na javnih funkcijah. S tem, ko ohranjajo svoj položaj, namreč za talca vzamejo tudi institucijo, ki jo vodijo, ta pa zato izgublja na zaupanju javnosti.

Robert Šumi
Robert Šumi FOTO: Bobo

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) tako svoja poslanstva uresničuje prek dveh institutov: nadzora in preventive. Nadzor temelji na kakovosti in ne kvantiteti, je poudaril. Po njegovih navedbah je bilo med prejetimi zadevami iz lanskega leta dejanskih prijav 695, ob tem pa je komisija dobila še več kot 1000 različnih drugih pisanj, do katerih so se prav tako opredelili in nanje ustrezno odgovorili.

Ob tem je več kot 21.000 zavezancev za prijavo premoženjskega stanja, KPK je dobila tudi več kot 3600 prijav lobističnih stikov, je nanizal. Dodal je, da je v Sloveniji registriranih nekaj več kot 80 lobistov, kar pomeni, da se ljudje ne odločajo, da se bodo registrirali kot lobisti, povrh pa je med vsemi lobističnimi stiki prijavljen le manjši delež. "Ravno obratno bi moralo biti," je dejal Šumi.

Po njegovih besedah na KPK želijo, da bi v Sloveniji letos sprejeli novo resolucijo na področju preprečevanja korupcije. Vodja službe za preventivo Vita Habjan Barborič je pojasnila, da so k sodelovanju pritegnili deležnike tako iz javnega kot zasebnega sektorja in uspeli pripraviti grob osnutek strateških ciljev, h katerim naj nova resolucija stremi. Po njenih napovedih bodo tega kmalu predstavili vladi, v nadaljevanju pa pristopili še k pripravi akcijskega načrta.

Komisija za preprečevanje korupcije
Komisija za preprečevanje korupcije FOTO: Bobo

Prav tako je KPK po Šumijevih besedah že pozvala vlado, naj v okviru sprememb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije prenovijo institute, kjer se kažejo anomalije. Sicer pa se, kot je izpostavil namestnik predsednika KPK David Lapornik, pojem integritete in vsebina institutov gradi tudi skozi njihove ugotovitve, med katerimi je marsikatero potrdilo tudi sodišče.

Kot enega od njihovih dosežkov je Lapornik izpostavil, da se je po 10 letih opozarjanja v zakonu o Slovenskem državnem holdingu kot pogoj za zasedbo mesta zapisalo, da zoper kandidata ni bila ugotovljena kršitev pojma integritete. Ob tem je dodal, da je bila KPK tudi prvi organ v Sloveniji, ki je začel s tematskim nadzorom nabav zaščitne opreme. Trenutno pa imajo v delu analizo v zdravstvu.

Kar zadeva preventivo, so v komisiji prepričani, da jo je treba izvajati na vseh ravneh, zato del svojih aktivnosti usmerjajo tudi v izobraževalni sistem. Po besedah Habjan Barboričeve so tako v projektu, ki ga izvajajo z Zavodom RS za šolstvo, že izdelali učne module, ki jih lahko učitelji uporabijo pri prenosu vsebin etike in integritete v učnem procesu. Pripravili so tudi priročnik za učitelje.

KPK se je sicer kadrovsko tudi nekoliko okrepila, investicijska sredstva pa po besedah vodje urada komisije Sonje Jelen namenjajo predvsem za posodabljanje strojne programske opreme in druge informacijsko-komunikacijske opreme. Lani so posodobili celotno strežniško infrastrukturo. V marcu bodo objavili javno naročilo za razvoj novih informacijskih sistemov, tudi posodobitev Erarja. Lani so začeli nadgradnjo dokumentnega sistema.

Sicer pa je po njenih besedah zakon o zaščiti prijaviteljev predvidel pet dodatnih zaposlitev ob vzpostavitvi centra za zaščito prijaviteljev. Nadejajo se, da bodo v marcu, ko se pripravlja rebalans proračuna za leti 2023 in 2024, predvidena sredstva v ta namen tudi dejansko prejeli.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Davidoff297
09. 03. 2023 17.10
+1
A res? Kakor za koga...
Ljhdsvd
09. 03. 2023 16.25
Prinašalec
09. 03. 2023 15.52
+3
Dvojna merila, a kdo ve zakaj?
Prinašalec
09. 03. 2023 15.52
+3
gebo 1
09. 03. 2023 15.33
+3
Se pravi da ste sami sebi namen. Isto kot sedanja vlada.
Delavec_Slo
09. 03. 2023 14.53
+3
Sami izgovori za nedelo!
slovenka62
09. 03. 2023 14.42
+8
Kpk je nepotrebni strošek davkoplačevalcev.Dela da ne dela.Svašta.
slovenka62
09. 03. 2023 14.44
+0
Edini ki je imel karizmo in je hotel nekaj narediti je bil Klemenčič.
Antena
09. 03. 2023 14.38
+4
Se ena nepotrwbna, nekoristna dobro plačana organizacija.
Antena
09. 03. 2023 14.38
+5
V KPK sam jokate ko je trwba ukrepat pa kao niste pristojni
JApajaDAja
09. 03. 2023 14.20
+4
kpk je isti fikus kot je je prcednik-ca države slo! sami stroški, figuriranje in selektivnost jih je!
Blue Dream
09. 03. 2023 14.24
-2
JApajaDAja
09. 03. 2023 15.31
+0
lahko vstaviš vse samoglasnike in še Ć zraven....so brez haska za slo narod,pravo in pravico!