169903

Verstappen v Monzi do pete zaporedne zmage

Avtor: Klemen Verlič
11. 9. 2022, 17.57

Nizozemec Max Verstappen (Red Bull) je zmagovalec dirke formule 1 za veliko nagrado Italije v Monzi. Preizkušnja se je zaključila za varnostnim avtomobilom, svetovni prvak pa je čez ciljno črto popeljal kolono z drugouvrščenim Monačanom Charlesom Leclercom (Ferrari) in tretjim Britancem Georgem Russelom (Mercedes) ter drugimi.

Štiriindvajsetletni Nizozemec je tako dobil že peto dirko zapovrstjo ter 11. v tej sezoni, s čimer je le še povišal prednost v skupnem seštevku.

V njem ima šest dirk pred koncem že skorajda neulovljivih 116 točk prednosti pred Leclercom (335:219). Tretji je Mehičan Sergio Perez (Red Bull) z 210 točkami, danes je bil šesti. Do konca sezone je na voljo le še 164 točk vključno z najhitrejšimi krogi in eno sobotno sprintersko dirko v Braziliji.

Za Verstappna je bila to prva zmaga v Monzi ter že 31. v karieri, s čimer se je na sedmem mestu večne lestvice izenačil z Britancem Nigelom Mansellom. Za eno zaostaja za šestim Špancem Fernandom Alonsom (32). Na vrhu s 103. zmagami ostaja Britanec Lewis Hamilton (Mercedes).

Sedemkratni svetovni prvak je bil tokrat peti, potem ko je startal z 19. startnega mesta po menjavi motorja. Tudi Španec Carlos Sainz ml. (Ferrari) je zaradi novih komponent motorja startal z začelja in se nato povzpel do četrtega mesta.

Točke so osvojili še sedmi Britanec Lando Norris (McLaren), osmi Francoz Pierre Gasly (AlphaTauri), nizozemski novinec Nyck de Vries (Williams), ki je zamenjal obolelega Tajca Alexa Albona, ter deseti Kitajec Guanyu Zhou (Alfa Romeo).

Verstappen je dirko začel s sedmega mesta, potem ko je po drugem mestu v kvalifikacijah za najhitrejšim Leclercom tja nazadoval po menjavah delov motorja. Začel je zelo hitro, v prvem krogu pridobil tri mesta in se že na začetku petega kroga prebil do drugega.

Spredaj je ostal le Leclerc, ki ga je sicer v prvem ovinku napadel Russell, a ni imel prostora za prehitevanje. Monačan je moral zaradi večje obrabe gum prej na postanek, nato pa so pri Ferrariju zamenjali strategijo, ko je bil Monačan na prvem mestu, in skušali nato Verstappna prehiteti z drugim kompletom svežih pnevmatik.

Računica se jim ni izšla, tudi po novi menjavi gum zaradi obtičanega McLarna Avstralca Daniela Ricciarda pa je ostal za Verstappnom, saj se je dirka končala z zmanjšano hitrostjo za varnostnim avtomobilom. Tudi ob žvižgih zvestih Ferrarijevih navijačev v Monzi.

“Konec je bil frustrirajoč, a to je del dirkanja, saj smo bili na žalost pred tem drugi po spremembi strategije. Dal sem vse od sebe, želel bi si zmagati za vse te sijajne navijače na tej stezi, a se ni izšlo. Seveda po drugem mestu nisem najbolj zadovoljen,” je po dirki dejal Leclerc.

“Za nami je dobra dirka, na vseh pnevmatikah smo bili najhitrejši. Imeli smo zelo dober dirkalnik, seveda nam je nekoliko žal, ker ni bilo vnovičnega starta, ampak v celotni gledano je to še en dober dan,” pa sprva dejal Verstappen in dodal: “Startal sem zelo dobro in v prvi šikani nisem imel težav. Hitro sem ujel pravi ritem in prišel do drugega mesta. Vožnja z dirkalnikom je bila sijajna, bili smo hitri in končno sem prišel do prve zmage na tem dirkališču.”

Naslednja dirka bo na sporedu čez tri tedne, in sicer velika nagrada Singapurja.

Vir: STA

1

Stojanović: Najtežje so tekme po derbijih, Mariboru proti Rogaški zagotovo ne bo lahko (VIDEO)...Več

2

Tavares za Šport TV: Kljub temu, da ne igram več, s svojimi izkušnjami še vedno pomagam ekipi (VIDEO)...Več

3

Odziv po večnem derbiju: Pohvale na račun glavnega sodnika (VIDEO)...Več

1

Sanjska Slovenija v sanjskih Stožicah: Cristiano in soigralci pokleknili z 2:0!...Več