Olimpija izvedela ime finalnega tekmeca, ponovitev leta 2009

Košarka 20. Maj 202220:38 0 komentarjev
V boj za finalno lovoriko: Cedevita Olimpija in Helios Suns. Foto: Aleš Fevžer

Košarkarji Heliosa so na odločilni tretji tekmi finala državnega prvenstva na domačem parketu s 85:83 ugnali Terme Olimia in serijo proti tekmecu iz Podčetrtka dobili z 2:1 v zmagah. Domžalčani so v zadnji četrtini vodili že za 15 točk (81:66), na koncu pa tesno zmagali. V finalu se bodo za lovoriko udarili s prvim favoritom tekmovanja, Cedevito Olimpijo, tak par na zadnji stopnički DP smo nazadnje videli v sezoni 2008/09.

Košarkarji Heliosa v polfinalu državnega prvenstva vendarle niso dovolili presenečenja. Na tretji tekmi proti Terme Olimia Podčetrtku, na kateri spet nista igrala njihova pomembna člena Blaž Mahkovic in Venky Jois, so sicer do konca lomili odpor tekmecev, ki so z borbeno igro grozili do zadnjih sekund, toda na koncu vendarle ostali za las prekratki.

Gosti so tekmo odlično začeli. Na krilih razpoloženega Sima Atanackovića, ki je dosegel prvih osem točk za svojo ekipo, so po trojki Alfreda Williamsa povedli z 11:6. A nato so zašli v krizo, kar so domači izkoristili, z delnim izidom 14:3 so prišli do prednosti šestih točk, na začetku drugega dela pa jo povečali na 12 točk (31:19).

Ko so sodniki v 16. minuti zaradi grobega prekrška izključili enega od nosilcev gostujoče igre Nedžada Muratovića, je bilo videti, da se ladja gostov potaplja, a kot da bi jih to dodatno spodbudilo, so spet zaigrali bolje in se tekmecem ob koncu polčasa povsem približali.

Lovili, a ujeli vendarle ne

Na začetku tretje četrtine so imeli priložnost za vodstvo, toda niso je izkoristili. So pa še nekaj časa ogrožali Domžalčane, še ob koncu tretjega dela je bil njihov zaostanek le sedem točk, odločilni trenutki pa so se dogajali na začetku četrte.

Takrat so domači po trojki Aljaža Bratca prišli do prednosti 13 točk, prednost pa se je izkazala za previsoko, da bi jo lahko Štajerci izničili, čeprav se ti niso in niso hoteli predati. Še minuto in pol pred koncem so zaostajali za 11 točk, a se po nekaj nepotrebnih napakah gostiteljev osem sekund pred koncem približali na 83:85. Dobro sekundo pred koncem so storili prekršek, Miroslav Pašajlić je oba zgrešil, toda Nejcu Strnadu je po ujeti žogi zmanjkalo časa za met.

Pašajlić je bil s 17 točkami najučinkovitejši igralec domače vrste, Bratec se je izkazal s štirimi uspešnimi meti za tri točke, pri gostih je Atanacković dosegel 20 točk. Helios zdaj čaka finalni obračun s Cedevito Olimpijo, s katero so moči v finalu DP nazadnje merili v sezoni 2008/09, ko so bili s 3:0 v zmagah boljši Ljubljančani.