Casper Ruud bi lahko v ponedeljek postal prvi igralec sveta. Foto: EPA

23-letni Norvežan je junija izgubil finale Rolanda Garrosa proti Rafaelu Nadalu. Uvrstil se je v drugi finale turnirjev velike četverice in v nedeljo ob 22.00 bo vsekakor imel lepe možnosti. Prvi polfinalni obračun na stadionu Arthurja Asha je trajal točno tri ure.

Ruud si je po 55 udarcih zagotovil uvodni niz
Oba tekmeca sta začela zelo nervozno. Hačanov je izgubil servis v drugi igri, a je nato brez oddane točke znižal na 1:2. Odločala je podaljšana igra, ki jo je dobil Ruud s 7:5. Odločilna točka je navdušila, po 55 udarcih je Hačanov poslal žogo v mrežo po močni bekhend paraleli, ki jo je zadel Ruud.

Karen Hačanov je naredil 41 neizsiljenih napak. Rus je bil zelo nervozen v prvem polfinalu na turnirjih za grand slam v karieri. Foto: EPA

V prvi igri drugega niza se je Hačanov vrnil po 0/40. Ruud se ni pustil zmesti, blestel je z natančnimi udarci z osnovne črte. Nanizal je pet iger zapored, osvojil je kar 19 od 20 točk. V drugem nizu je zadel 12 "winnerjev" in naredil le dve neizsiljeni napaki.

Hačanov se je pobral v tretjem nizu
Hačanovu se je uspelo pobrati v tretjem nizu. V 12. igri je zelo agresivno vračal začetne udarce in uspelo mu je, da je Norvežanu odvzel servis. S tem je znižal na 2:1 v nizih.

Norvežan prevladoval v četrtem nizu
V četrtem nizu je Rus dobil le uvodno igro, nato pa je popustil. Ruud je znova osvojil pet iger zapored in brez oddane točke v osmi igri zaključil obračun s skrajšano žogico.

Ruud: Kar malce nerealno se mi zdi vse skupaj
"Odigral sem odličen obračun. To je bil najpomembnejši dvoboj moje kariere in bil sem nervozen. Na Rolandu Garrosu sem izgubil finale in pomislil sem, da bi to lahko bil edini finale na turnirjih za grand slam. Res sem vesel, da sem znova v finalu turnirja velike četverice. Kar malce nerealno se mi zdi vse skupaj. V tretjem nizu nisem igral slabo, Hačanov pa je blestel. V četrtem nizu sem precej bolje vračal servise," je povedal tenisač iz Osla.

Točke na mreži17/3120/23
Carlos Alcaraz je postal najmlajši finalist Odprtega prvenstva ZDA po Petu Samprasu iz leta 1990. Ključ do uspeha proti Francesu Tiafoeju je našel v boljšem prvem servisu in manj nevsiljenih napakah. Foto: Reuters

Alcaraz najmlajši finalist po letu 1990
V finalu se bo Norvežan pomeril s komaj 19-letnim Špancem Carlosom Alcarazom, ki je v drugem polfinalu ugnal ljubljenca domačega občinstva Francesa Tiafoeja s 6:7 (6), 6:3, 6:1, 6:7 (5) in 6:3. S tem je postal najmlajši finalist turnirja velike četverice v Flushing Meadowsu po letu 1990, ko se je v veliki finale pri 19 letih in 28 dneh uvrstil Američan Pete Sampras. Pred dvema dnevoma je v četrtfinalu proti Italijanu Janniku Sinnerju odigral maratonski dvoboj, dolg 5:15 ure, ki se mu tokrat ni prav nič poznal pri kondiciji.

Ravno nasprotno. Alcaraz je po tesno izgubljenem prvem nizu šele zares začel igrati in se zasluženo uvrstil v svoj prvi finale turnirjev za grand slam. "Igramo v polfinalu turnirja za grand slam, zato moramo dati vse od sebe, pa naj gre za štiri ali pet ur," je Alcaraz pojasnil svoje ogromne zaloge moči. Tiafoe, ki je pred domačimi navijači upal na veliki met, pa se je po porazu boril s solzami. "Počutim se, kot da sem vse razočaral," je dejal 24-letnik v stadionski mikrofon: "Vrnil se bom in zmagal! Oprostite mi tokrat!"