Emma Raducanu je postavila številne mejnike. Postala je prva Britanka z zmago na OP-ju ZDA po Virginii Wade leta 1968 in najmlajša zmagovalka turnirja za grand slam po Mariji Šarapovi leta 2004 v Wimbledonu. Newyorški turnir je osvojila brez izgubljenega niza, kar je zadnjič uspelo Sereni Williams leta 2014. Foto: Reuters

Ko se je v New Yorku pred 20 leti zgodil teroristični napad, obe igralki še nista bili rojeni. To je bil najpresenetljivejši finalni obračun v zgodovini turnirja na igriščih Flushing Meadowsa. Prvič pol letu 1999 (17-letna Serena Williams je premagala 18-letno Martino Hingis) sta se v finalu OP-ja ZDA srečali dve najstnici.

Leylah Fernandez v finalu ni prikazala najboljše predstave. Naredila je 26 neizsiljenih napak. Poznalo se je, da je do finala odigrala štiri dramatične obračune proti najboljšim igralkam sveta. Naomi Osaka, Angelique Kerber, Elina Svitolina in Arina Sabalenka so ji priznale premoč. Foto: Reuters

150. igralka sveta zaslužila 2,5 milijona dolarjev
Emma Raducanu je v New York prišla kot 150. igralka na svetu, zapustila pa ga bo več kot sto mest višje. V ponedeljek bo na 23. mestu na lestvici WTA in seveda ji ne bo treba več igrati kvalifikacij. Vseh deset obračunov je dobila brez izgubljenega niza. Tudi olimpijska prvakinja Belinda Bencic in Grkinja Maria Sakkari sta bili nemočni proti Britanki, ki bo v žep pospravila vrtoglavih 2,5 milijona ameriških dolarjev. Do današnjega popoldneva na stadionu Arthurja Asha je v karieri zaslužila okoli 300.000 zelencev.

Britanka bolj zbrana v ključnih trenutkih
Fernandez je bila precej bolj nervozna na začetku obračuna. V drugi igri je izgubila servis po maratonski igri, ko je Britanka unovčila šesto priložnost. Kanadčanka je hitro izenačila na 2:2, nato pa je zaigrala precej bolje. V uvodnem nizu je bila ključna deseta igra, ko je Raducanu zadela nekaj izjemnih forhendov. Izkoristila je četrto zaključno žogo za prvi niz.

Tudi padec je ni zaustavil
V drugem nizu je Kanadčanka z brejkom v tretji igri povedla z 2:1, a ji ni uspelo zadržati visoke ravni. Raducanu je nanizala štiri igre. Pri vodstvu s 5:2 je že imela dve zaključni žogi, a ju ji ni uspelo unovčiti. V deveti igri je pri 30/30 padla po tleh in si odrgnila nogo. Zaradi krvi je na igrišče prišla fizioterapevtka. Odmor je Britanka izkoristila in nato izkoristila tretjo zaključno žogo z asom po uri in 51 minutah.

Na pripravljalnem turnirju za Wimbledon v Nottinghamu je Emma Raducanu šele prvič zaigrala na turnirju WTA in nato dobila povabilo na najprestižnejši turnir na svetu. Na Church Roadu je presegla vsa pričakovanja in se uvrstila v osmino finala. Uspel ji je ekspresni preboj med najboljše na svetu. Foto: Reuters

Virginia Wade končno dobila naslednico
Britanci imajo zmagovalko turnirja velike četverice prvič po letu 1977, ko je Virginia Wade osvojila Wimbledon. Danes je bila legendarna igralka na tribuni največjega teniškega stadiona na svetu, manjkal ni niti Tim Henman.

"Sweet Caroline" na stadionu Arthurja Asha
"To je najboljši dan v mojem življenju. Zelo visoko raven tenisa sva odigrali v finalu. Leylah je izločila nekaj najboljših igralk na svetu v zadnjih dveh tednih. V New Yorku sem se počutila zelo domače od prvega kroga kvalifikacij naprej. Zelo težko je bilo končati dvoboj, Leylah se je zares borila. Ogromno mi je pomenilo, da sta Virginia Wade in Tim Henman navijala zame. Kakovost ženskega tenisa je zelo široka, veliko igralk lahko osvoji največje turnirje. Nova generacija bo šla po poti Billie Jean King in drugih legend," je povedala nova teniška zvezdnica, ki je skupaj z gledalci zapela tudi uspešnico "Sweet Caroline".

Kanadčanka upa, da bo imela priložnost dvigniti veliki pokal
"Težko se bo pobrati po finalnem porazu. Vseeno sem ponosna na dosežek v zadnjih dveh tednih. Zelo sem uživala ob glasni podpori s tribun. Upam, da bom še kdaj igrala v finalu in bom dvignila tisti pravi pokal. Upam, da bom v nadaljevanju kariere močna, vsaj tako kot New York v zadnjih 20 letih," je povedala Fernandez, ki je imela pravo armado navijačev na tribunah.

Kanadčanka se lahko pohvali, da je letos v Monterreyu osvojila prvi turnir WTA. 73. igralka sveta je na poti do finala izločila branilko naslova Naomi Osaka, zmagovalko OP-ja ZDA 2016 Angelique Kerber, peto nosilko Elino Svitolino in v polfinalu v dramatičnem obračunu še drugo igralko sveta Arino Sabalenko.

Pred tremi leti sta se najstnici srečali v 2. krogu mladinskega turnirja v Wimbledonu. Britanka je bila na igrišču številka 17 boljša s 6:2 in 6:4, nato pa je izpadla proti poznejši zmagovalki Igi Swiatek.