Teheran. Foto: EPA
Teheran. Foto: EPA

Teheran je bilo v petek najbolj onesnaženo mesto na svetu, je sporočilo švicarsko podjetje, ki meri kakovost zraka po svetu IQAir. Takrat je bil indeks onesnaženosti zraka na njihovi lestvici 236.

V soboto opoldne je bil indeks 183, zrak je še vedno "nezdrav", v petek pa je bil v nekem trenutku 500, kar je največ na tej lestvici.

Predstavniki lokalnih oblasti so dejali, da tokrat glavni razlog za onesnaženje niso stara vozila, tovarne in nizkokakovostno gorivo, ampak močni vetrovi, ki naj bi prah prinesli večinoma iz Iraka, ob tem pa razmere slabšajo podnebne spremembe, suša in dezertifikacija oziroma širjenje puščav.

Iransko ministrstvo za okolje je v soboto sporočilo, da se bo onesnaženje do večera še poslabšalo, saj naj bi prah prihajal tudi iz Sirije, Savdske Arabije in Jordanije.

Dariuš Golalizade, vodja urada za zrak in podnebje na ministrstvu, je dejal, da se 26 pokrajin po državi dva dni spopada z določeno stopnjo onesnaženja, ki ga povzroča prineseni prah.

Po njegovih besedah je "glavni način za reševanje tega pojava diplomacija". Ministrstvo je sosednje države pozvalo k srečanjem, a so ta to za zdaj zavrnila, je dejal.

Vladni podatki kažejo, da je v Teheranu zrak bolj ali manj čist le dva dneva v celotnem iranskem koledarskem letu, ki se je končalo 20. marca. Večina dni je označenih kot "sprejemljivih", 111 pa jih je bilo nevarnih za ranljive skupine ali za vse prebivalce.

Oblasti se praviloma ne odločajo za zaprtje mesta, v katerem je čez dan ob prihodu številnih dnevnih migrantov okoli 12 milijonov ljudi.

Tudi v soboto lokalne oblasti niso uvedle omejitev, so pa ranljivim skupinam svetovale, naj ostanejo v zaprtih prostorih.