Zdravje in zmogljivost se je vsem izboljšala. Foto: EPA
Zdravje in zmogljivost se je vsem izboljšala. Foto: EPA

V ameriški študiji je sodelovalo 30 moških in 26 žensk, ki so bili telesno aktivni in zdravi. Pri sodelujočih, ki so bili stari med 25 in 55 let ter sledili istemu prehranskemu načrtu, so 12 tednov opazovali vpliv raznolikega programa telovadbe, ki je med drugim vključeval tudi vaje za raztezanje, sprint in vzdržljivost. Medtem ko je ena skupina telovadila eno uro pred 8.30, je druga iste dejavnosti izvajala med 18. in 20. uro. Raziskovalci so ves čas spremljali njihov krvni tlak in telesno maščobo, prav tako pa tudi gibčnost in moč.

Potrebno je več raziskav. Foto: BoBo
Potrebno je več raziskav. Foto: BoBo

Po koncu raziskave, ki je bila objavljena v reviji Frontiers in Physiology, so ugotovili, da sta se vsem, ki so sodelovali, ne glede na čas vadbe zdravje in zmogljivost izboljšala. Čeprav sta gibanje in telovadba za telo dobra kadar koli, je ameriška študija pokazala, da vseeno obstaja del dneva, ki je popoln.

Ženske, ki bi si želele izgubiti nekaj maščobe v srednjem predelu telesa in zmanjšale krvni tlak, naj bi najboljše rezultate dosegle, če telovadijo zjutraj. Tiste, ki želijo izboljšati mišično moč v zgornjem delu telesa, pa tudi svoje počutje, bi morale trenirati zvečer, poroča BBC.

Moški v študiji glede na čas telovadbe niso bili preveč občutljivi, njihova moč se je izboljšala v vsakem primeru. Kljub temu se je za izboljšanje zdravja srca, presnove in duševnega zdravja kot najboljša izbira izkazala večerna vadba.

Raziskovalci so dejali, da vzrok, ki tiči v teh razlikah, ni povsem jasen – različen odziv na čas telovadbe bi lahko bil posledica tudi različnih hormonov med spoloma. Na tem področju naj bi bila tako potrebna še nadaljnja raziskava.