Nov defibrilator v Trnovcu

21.6.2023 | 11:00

Nov defibrilator v Trnovcu
Nov defibrilator v Trnovcu

Pred enim mesecem letos so vaščani vasi Trnovec pri Metliki (pobudnik Franci Mišmaš) v sodelovanju z Rdečim križem Metlika začeli humanitarno akcijo za nakup novega defibrilatorja, aparata, katerega uporabimo ob zastoju srca.

Aparat skupaj z ogrevano omarico v vrednosti 2.243,58 evra smo v soboto, 17. junija, predali v uporabo.

Aparat je nameščen na hiši družine Plut sredi vasi Trnovec. Zbrane so pozdravil in se jim zahvalili županja občine Metlika gospa Martina Legan Janžekovič in predsednica Rdečega križa Metlika gospa Mojca Stopar Zevnik. Vsem donatorjem in vaščanom pa se je posebej zahvalil tudi pobudnik akcije vaščan vasi Trnovec gospod Franc Mišmaš.

Tokrat smo torej zbirali sredstva za nakup defibrilatorja, aparata, ki se uporablja pri oživljanju v primeru nenadnega srčnega zastoja.

Zdravje je vedno bilo in bo največje človekovo bogastvo, za njegovo ohranjanje pa moramo največ narediti sami.

Bolezni srca in ožilja so že dolgo vrsto let na prvem mestu med vzroki obolevnosti in smrtnosti v razvitem svetu.

Pomemben prispevek k boljšemu preživetju bolnikov s srčnim zastojem prinaša tudi uvedba avtomatskih in polavtomatskih električnih defibrilatorjev na javnih mestih, na katerih se pričakuje, da se bo zgodil vsaj en zastoj srca v obdobju dveh let.

Najpogostejši vzrok za nenadni srčni zastoj je migetanje srčnih prekatov, ki se lahko pozdravi le s sunkom električnega toka (defibrilacijo), katerega čez srce spustimo z avtomatskim zunanjim defibrilatorjem (AED). Ta naprava omogoča defibrilacijo prek dveh elektrod, ki jih nalepimo na kožo prsnega koša. Je varna in namenjena za uporabo laikom. Če defibrilator uporabimo v prvih dveh minutah po srčnem zastoju, lahko s tem možnost preživetja človeka z zastojem srca povečamo za več kot trikrat. Zato je toliko bolj pomembno vedeti, kje se defibrilatorji nahajajo in se izobraziti o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi AED.

Pri nakupu aparata so pomagali tudi: Kolpa d.d. Metlika, Gasilska zveza Metlika, Rdeči križ Metlika, Adrija dom d.o.o. Črnomelj, Občina Metlika, Eurostroj d.d. Metlika, Prostovoljno gasilsko društvo Lokvica, Marjan Črnič s.p Grabrovec, Matjaž Peršič s.p. Vinica, Majda in Anton Petric - Trnovec, Meja d.o.o. Črnomelj, Elfos d.o.o. Podzemelj in ITC kovinska oprema d.o.o. Lokvica.

V Metliki občini smo mrežo defibrilatorjev tako razširili še z enim novim in imamo sedaj 25 aparatov, ki so nameščeni v vseh večjih krajih in na vseh gasilskih domovih. A oprema doseže cilj šele takrat, ko imamo usposobljene posameznike ali ekipe, ki znajo in zmorejo to tudi uporabljati. Izobraževanje in usposabljanje sta pri tem ključnega pomena. V začetku letošnjega leta so začeli preventivno zdravstveno akcijo Pomagaj prvi, ki poteka v vseh krajevnih skupnostih v njihovi občini. V njih prikažejo temeljne postopke oživljanja in uporabo defibrilatorja.

»Vsak, ki pride na kraj nesreče ali nenadnega obolenja je dolžan pomagati. Dovolj je že to, da se ustavimo in pokličemo na pomoč reševalce. Šteje namreč vsaka sekunda. Najslabše kar lahko storimo je, da se samo brezbrižno odpeljemo naprej in ne storimo ničesar, kar se na žalost še vedno dogaja,« pove sekretarka OZ RK Metlika Zalka Klemenčič.

OZ RK Metlika

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava