Moskisvet.com
shutterstock 238808422

Stil

Nakup pohodniških čevljev: katero pohodniško obutev izbrati?

M.S.
04. 01. 2022 05.00
0

Pohodništvo je med najbolj priljubljenimi športi v Sloveniji. Nič čudnega, ko pa je Slovenija dežela tisočerih poti, ki kar vabijo z aktivnimi doživetji in mamijo ljubitelja pohodništva, da se sprehodijo po zelenih dolinah, mimo smaragdnih rek in potokov do vrhov Alp. Pohodniške čevlje kupujete za dlje časa, zato je pomembno, da nakupu posvetite dovolj pozornosti in časa ter se pri tem držite zlatih pravil nakupovanja tovrstne obutve. Prava izbira pohodniških čevljev je namreč pogoj za nepozabne avanture, v nasprotnem primeru pa smo zanje ne le prikrajšani, ampak se lahko pojavijo tudi bolečine in nastanejo resne težave, saj slaba stabilizacija noge poveča možnost padca, zdrsa ipd.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Enotnega pravila za pravilno izbiro pohodniških čevljev oz. obutve ni. Pomembno je, da izberete čevlje, ki bodo ustrezali vašim zahtevam. Če so vaši pohodi krajši in nezahtevni, bo zadostoval nizek pohodniški čevelj, če pa hodite na večdnevne ture z veliko opreme, potrebujete visoko obutev in boljšo oporo.

Za izbiro pohodniških čevljev si je treba vzeti čas.
Za izbiro pohodniških čevljev si je treba vzeti čas. FOTO: Shutterstock

Ko greste v lov za pohodnimi čevlji, vzemite s seboj nogavice, ki jih nosite na pohodih, v čevljih pa se nekaj časa sprehajajte po trgovini. Čevlji iz usnja potrebujejo tudi do 15 minut, da se ''ogrejejo'' in vam "sporočijo", ali vam zares ustrezajo. Svetujemo, da obutev preizkušate popoldne oz. zvečer, ko so noge zaradi zastoja telesnih tekočin bolj otekle in utrujene kot zjutraj. To stanje bolje ponazarja stanje nog na terenu in verodostojneje pokaže, katero številko potrebujete.

Kateri pohodniški nahrbtnik izbrati?
Preberi še
Kateri pohodniški nahrbtnik izbrati?

Kako veliki morajo biti pohodniški čevlji?

Prsti na nogi morajo imeti toliko prostora, da jih brez težav premikate in da lahko zrak v čevlju kroži. Čevelj mora biti nekoliko večji od stopala. Dobro se mora oprijeti pete, sicer vas bodo začeli ovirati žulji, prsti pa bodo pri spustu silili v konico čevlja. Ali so čevlji dovolj veliki, lahko preverite s t. i. prstni preizkusom, ko stopalo ob zavezanem čevlju potisnete naprej, pri čemer mora biti v predelu pete največ za debelino kazalca prostora (cca. en centimeter). Ko je čevelj zavezan, se prsti ne smejo dotikati konice. Prav tako se stopalo s prsti in peto vred pri različnih obremenitvah ne sme premikati v čevlju. Pomembno je, da pomerimo oba čevlja, saj sta si stopali med seboj nekoliko različni. Preizkusite klančino in umeten teren, ki je na voljo v številnih specializiranih prodajalnah, da bi kar najbolje preizkusili, kako se v čevljih počutite na klančini in pri dinamični hoji. Ne pozabite na primerno širino čevlja, saj ne smemo na nobenem delu stopala čutiti pritiska, istočasno pa mora obutev stopalu nuditi dober oprijem in se mu prilegati po celotni dolžini. Če se ne morete odločiti med dvema velikostma, izberite večjo številko, saj vam bo noga med hojo zagotovo vsaj malce zatekla.

Pohodniške čevlje kupujte popoldne ali proti večeru.
Pohodniške čevlje kupujte popoldne ali proti večeru. FOTO: Shutterstock

Nizek ali visok, to je tu vprašanje

Izbira med pohodniškimi čevlji je velika, pohodniška obutev pa se razlikuje glede na obliko, material, profil podplata in njegov notranji del.

Nakup pametnega telefona: kateri pametni telefon izbrati?
Preberi še
Nakup pametnega telefona: kateri pametni telefon izbrati?

Če si ne morete privoščiti po en par nizkih in visokih pohodniških čevljev, svetujemo nakup visokih, saj so ti bolj univerzalni in primerni za večino pohodnikov oz. planincev. Nizek pohodniški čevelj je sicer primeren za krajše izlete, dnevno pohodništvo in hitre vzpone. Rezan je pod gležnjem (zato je primernejši za tiste z močnimi gležnji) in ima po navadi nepremočljivo membrano. Hoja v nizkih čevljih je lahkotnejša in lagodnejša kot v drugi tovrstni obutvi. Nizke pohodniške čevlje danes pogosto zamenjujejo copati za trail running – športni copati s profiliranim podplatom, ki so rezani pod gležnjem, a so manj trpežni od nizkih pohodniških čevljev in nimajo srednjega podplata. Nizki pohodniški čevlji so lahki in fleksibilni ter nudijo dober korak in stik s podlago. Visoki pohodniški čevlji, ki so lahko srednje visoki ali visoki, so primerni za celodnevne in večdnevne ture po srednje težkem in težjem terenu ter počasnejše vzpone. So dokaj fleksibilni in nudijo dober stik s podlago, a so manj okretni kot nizki čevlji. Tovrstna obutev ni primerna za pohodnike,  ki s seboj prenašajo težak nahrbtnik. Tu pridejo v poštev robustni pohodniški čevlji (gojzarji). Ti praviloma objemajo gleženj in nudijo stabilen korak, tudi kadar nosite težko breme. Podplat je resda bolj tog, so pa bolj trpežni in vzdržljivejši. Ker so težki in manj fleksibilni, niso primerni za lažje in krajše izlete. Gojzarji imajo običajno podplat iz poliuretana, ki je trši kot etilen-vinil acetat (EVA). Ta je mehkejši in lažji, najdemo pa ga v pohodniških čevljih za manj zahtevne uporabnike. Zunanji del podplata je najpogosteje iz gume s profilom, ki preprečuje zdrse.

Nakup uteži: katere izbrati in zakaj?
Preberi še
Nakup uteži: katere izbrati in zakaj?

Visoki čevlji so domala nujna oprema na zahtevnenših terenih, vsekakor pa v visokogorju, če se resneje ukvarjate s pohodništvom, in v gorništvu, saj se lahko le tako uspešno spopadate s težkim terenom, kot so mokro skalovje, melišča in podobno.

Pred nakupom se je dobro posvetovati s strokovnjakom.
Pred nakupom se je dobro posvetovati s strokovnjakom. FOTO: Shutterstock

Kakšen podplat izbrati?

Pri pohodniških čevljih govorimo o treh podplatih: zunanjem (glej zgoraj), srednjem (ta je med gumijastim podplatom in notranjim materialom obutve ter zmanjšuje pritisk) in notranjim (vložek, ki nudi oporo stopalnemu loku in poveča udobje). Za krajše in manj zahtevne ture je najprimernejši oblazinjen podplat, ki pomaga absorbirati napetosti ob stiku s podlago, medtem ko je bolj tog podplat resda manj udoben, a na dolgih turah po težkem terenu zagotavlja večjo stabilnost in tudi večje udobje.

Nega pohodniških čevljev

Pohodniške čevlje je treba primerno negovati, zakonitosti vzdrževanja pa so nekoliko drugačne kot za druge vrste obutve. Le tako lahko ohranite njihovo vodoodpornost, zračnost, obliko in videz. Ker so narejeni iz različnih materialov (cepljeno usnje, polnozrnato usnje, nubuk, Gore-Tex, poliester, sintetično usnje, najlon ipd.), je težko posploševati, a načeloma velja, da jih nikoli ne sušimo na radiatorju ali podobnem viru toplote, ampak na zraku, da jih ne mažemo s kremo ali impregniramo, če jih prej ne očistimo, da jih ne peremo v pralnem stroju, ne puščamo na soncu in ne mažemo, če so iz nubuka, ampak za to uporabimo impregnacijski sprej.

Vodič za nakup kolesa: pred nakupom si nujno odgovorite na ta vprašanja
Preberi še
Vodič za nakup kolesa: pred nakupom si nujno odgovorite na ta vprašanja

Še to: naj vas med nakupom ne premami videz čevljev, saj pohodniške čevlje kupujemo zaradi funkcionalnosti, in ne zato, da bi bili v njih lepi.

Moške bunde: na kaj je treba paziti pri nakupu zimske jakne?
Preberi še
Moške bunde: na kaj je treba paziti pri nakupu zimske jakne?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 342