Slovenija

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?

Ljubljana, 01. 07. 2023 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

Najbolj krhki odrasli ljudje so v poletnem času in času dopustov kronični bolniki. "Dostikrat se mi zgodi, da kdo sporoči, da je v tem in tem počitniškem kraju, da je pozabil svoja zdravila, da v kraju, kjer je, zdravila, ki ga on uporablja v Sloveniji, ne poznajo. Tako da je prvo pravilo: za dovolj dni vzemimo s sabo zdravila, če smo kronični bolniki, in to vsa zdravila, ki jih jemljemo," je na današnji novinarski konferenci poudarila družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček.

Opozorila je, da dovolj dni pomeni, da s sabo vzamemo zdravil za nekoliko več dni, kot boste odsotni, saj se lahko pot, še posebej, če to pomeni trajektne povezave in lete v tujino, nepredvideno podaljša, pogosto je lahko let preložen, zamudimo trajekt in podobno, v takih primerih pa nam zdravil ne sme zmanjkati.

Prav tako je pomembno, da so nam zdravila, ki jih jemljemo, na poti na dopust vedno pri roki. To pomeni, da so v ročni prtljagi, ne v prtljažniku avtobusa ali vozila, še manj v prtljagi, ki je v letalu med letom nedosegljiva.

Potovalna lekarna
Potovalna lekarna FOTO: Shutterstock

Poleg tega je pri zdravilih pomembno, da niso izpostavljena ekstremnim temperaturnim nihanjem. Če so z nami v naši osebni ročni prtljagi ali torbici, to pomeni, da bodo ves čas v razmeroma ustrezno klimatiziranem prostoru. Za zdravila namreč ni dobro, da so izpostavljena več kot 25 stopinjam ali ekstremnemu mrazu, celo pod lediščem, kar se zgodi, če so v letalu spravljena v običajni prtljagi.    

Ob potovanju v tujino ne pozabite na zdravstveno zavarovanje. Če se odpravljate v tropske kraje, kjer grozijo epidemije nalezljivih bolezni, se pred odhodom seznanite o obveznih in preventivnih cepljenjih, še opozarjajo zdravniki. 

Vsebina potovalne lekarne:

 

- zdravila, ki jih je predpisal zdravnik

- razkužilo in mazilo za rane

- sterilna gaza, povoji, vodoodporni obliži in varnostne zaponke

- trikotna ruta

- škarje

- pinceta

- termometer

- repelent oziroma sredstvo za odganjanje insektov in izdelki za odpravljanje težav po pikih žuželk in ožigih meduz

- protibolečinske tablete (paracetamol)

- rehidracijski prašek za primer dehidracije

- krema za sončenje

- krema za nego kože po sončenju

- hladilno mazilo za vnetja in opekline 

 

Podpredsednica Lekarniške zbornice Slovenije Romana Rakovec je na novinarski konferenci opozorila, da lahko nekatera zdravila v kombinacijami s sončnimi žarki povzročijo zelo hude preobčutljivosti na koži, zato je treba preveriti vpliv sončenja v primeru jemanja zdravil. 

Še posebej skrbno pripravite počitniško lekarno, ko gredo na počitnice ali potovanje tudi otroci, nosečnice ali doječe matere. Poleg osnovnih zdravil, ki jih morda otrok potrebuje zaradi svoje osnovne bolezni, je dobro imeti v svoji domači lekarni še fiziološko raztopino (za izpiranje oči, ran ali obkladke na pike), probiotik (za primer driske), zdravilo za lajšanje bolečin in zniževanje vročine ter kremo oz. mazilo za nego poškodovane kože in obliže. 

Popotniki pogosto kupujejo zdravila v tujini. Predvsem v nekaterih azijskih in latinskoameriških državah je mogoče kupiti zdravila, ki so sicer v Evropi ali pa ZDA dosegljiva izključno na recept. "Ta zdravila so običajno brez navodil in opozoril, lahko so sumljivega izvora oz. ponaredki, zato tovrsten nakup zdravil odsvetujemo. Če se popotnik vseeno mora odločiti za tovrsten nakup zdravila, naj bo pozoren, da bo zdravilo kupil pri farmacevtu, ki mu bo tudi ustrezno svetoval glede uporabe zdravila," še opozarjajo zdravniki. 

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SlepiSlovenc
02. 07. 2023 08.36
+1
Pozabili se napisati še polna gajba piva. 🤣
J.A.
02. 07. 2023 08.14
Ce gres kam v divjino razumem..drugace imajo pa povsod kaksno lekarno.
txoxnxy
01. 07. 2023 21.46
+2
Kar je na recept ok ostalo pa če ni doma kupite v tujini je dost ceneje pa še izbira je večja.
231koak
01. 07. 2023 21.42
+3
Nace Štremljasti
01. 07. 2023 19.14
+3
kaj pa šnopel ga je tudi potrebno vzeti,kaj meni dohtarca
bohinj je zakon
01. 07. 2023 18.36
+1
Lekadol, mazivo za rane, zavoj, hanzaplast, škarje,...........obvezno.
St. Gallen
01. 07. 2023 19.12
jod obvezno....samo pazi, da se ti ne razlije med prtljago :-) jodove palcke so primernejse...