Milan je na naslov čakal že vse od maja 2011. Devetkrat zapored je bil prvak Juventus, lani pa je bil najboljši Inter. Foto: Reuters

Milan je za 19. naslov prvaka potreboval le še točko v zadnjem krogu v Sassuolu, na koncu je zanesljivo osvojil vse tri točke, zmagal je z 0:3.

Olivier Giroud je zadel dvakrat. Foto: EPA

Trener rdeče-črnih Stefano Pioli je ob zadnjem sodniškem žvižgu stekel na zelenico k svojim varovancem, da proslavi naslov državnih prvakov. To je prvi naslov za omenjenega trenerja. Ekipi so se na zelenici v Sassuolu pridružili tudi navijači, ob solzah sreče in nasmehih so proslavili sijajno sezono, v kateri so izgubili le štirikrat.

Stefano Pioli pri 56 letih proslavlja prvi naslov italijanskih državnih prvakov. Foto: EPA

Leao podal pri vseh treh golih
Milanska ekipa je povedla že v 17. minuti. Potem ko je nogometaš Sassuola izgubil žogo na sredini, je v protinapad stekel Rafael Leao, brez težav je prišel v kazenski prostor, podal je pred gol. Tam je bil Olivier Giroud, ki je streljal in žogo med nogama vratarja Sassuola spravil v gol.

Naslov strelskega kralja je pripadel Ciru Immobileju iz Lazia, ki je dosegel 27 golov, Dušan Vlahović iz Juventusa je bil drugi s 24. Najboljši asistent lige pa je Domenico Berardi iz Sassuola, ki je podal za 13 golov.

Rafael Leao in Olivier Giroud sta sodelovala tudi pri drugem golu Milana. Leao je zlahka vzel žogo igralcu Sassuola pred njegovimi vrati, znova je podal pred gol, kjer je žogo v prazno mrežo poslal Giroud.

Štiri minute pozneje je Rade Krunić ukradel žogo, podal Leau, ki je tokrat žogo poslal v kazenski prostor z desne strani, bodoči član Barcelone Franck Kessie pa je streljal močno pod prečko (0:3).

Pri vseh treh današnjih zadetkih je podal Rafael Leao, ki naj bi bil v prestopnih načrtih francoskega prvaka Paris Saint-Germaina.

Navijači Milana so preplavili znameniti trg Duomo v Milanu, kjer proslavljajo naslov državnih prvakov. Foto: EPA

Pirova zmaga Interja
Inter je premagal Sampdorio s 3:0. Vse tri gole je dosegel v drugem polčasu. Ivan Perišić je zadel v 49. minuti – po podaji Nicole Barelle je streljal z levico, žoge se je ob tem dotaknil tudi Maya Yoshide in žoga je končala v mreži. Joaquin Correa je zadel v 55. in 57. minuti – pri prvem golu je streljal z roba kazenskega prostora, pri drugem pa je samostojno akcijo kronal z udarcem od blizu, streljal je v levo stran.

Samirju Handanoviću in Simonu Inzaghiju ni uspelo Interja popeljati do drugega zaporednega naslova. Foto: EPA
Gol Lea Štulca. Foto: EPA

Štulac v polno, vrnitev Iličića
Slovenske navdušence sta v zadnjem krogu navdušila vrnitev Josipa Iličića na zelenico po štirih mesecih in gol Lea Štulca.

Štulac je na sobotni tekmi zadel z roba kazenskega prostora za minimalno zmago Empolija nad Atalanto (0:1).

To je ekipo Josipa Iličića potisnilo na osmo mesto, kar pomeni, da Bergamčani prihodnje leto ne bodo igrali v evropskih tekmovanjih.

Milan, Inter, Napoli in Juventus bodo igrali v Ligi prvakov, Roma in Lazio bosta italijanska predstavnika v Evropski ligi, Fiorentina pa v Konferenčni.

Veseli pa to, da se je po štirih mesecih odsotnosti zaradi osebnih težav na nogometno zelenico vrnil Josip Iličić. Za Atalanto je igral od 83. minute.

Venezia in Genoa v drugo ligo
Jasno je tudi, da se bosta v drugo ligo preselili Venezia Domna Črnigoja in Genoa Roka Vodiška in Cagliari, medtem ko se je Salernitana Vida Belca rešila kljub porazu proti Udineseju z 0:4. Belec je branil celo tekmo za ekipo iz Salerna ter obranil eno enajstmetrovko.

38., zadnji krog:

SASSUOLO - MILAN 0:3 (0:3)
Giroud 17., 32., Kessie 36.

Sassuolo: Consigli (82./Satalino), Kyriakopoulos, Ferrari (82./Peluso), Ayhan, Muldur, Matheus Henrique, Lopez (46./Magnanelli), Frattesi (58./Traore), Raspadori, Scamacca, Berardi (68./Defrel).

Milan: Maignan, Calabria, Kalulu, Tomori (81./Romagnoli), Hernandez, Tonali (46./Bennacer), Kessie, Saelemaekers (81./Florenzi), Krunić (73./Diaz), Leao, Giroud (72./Ibrahimović).

Sodnik: Daniele Doveri

INTER - SAMPDORIA 3:0 (0:0)
Perišić 49., Correa 55., 57.

Inter: Handanović, Bastoni (60./Dimarco), de Vrij (73./Ranocchia), Skriniar, Perišić (59./Gosens), Calhanoglu, Brozović, Barella (59./Vidal), Dumfries, Martinez, Correa (73./Caicedo).

Sampdoria: Audero, Bereszynski, Ferrari, Yoshida (78./Magnani), Augello, Vieira (78./Askildsen), Candreva (62./Damsgaard), Thorsby (62./Trimboli), Rincon (84./Yepes), Sabiri, Caputo.

Sodnik: Marco Di Bello

SALERNITANA - UDINESE 0:4 (0:3)
Deulofeu 6., Nestorovski 34., Udogie 42., Pereyra 57.
Belec (Salernitana) je branil vso tekmo.

Štulac 79.
Iličić (Atalanta) je vstopil v 83. minuti; Stojanović je igral vso tekmo, Štulac (oba Empoli) je igral od 68. minute.

FIORENTINA - JUVENTUS 2:0 (1:0)