Pahor je ob tem poudaril, »da je to ena zelo redkih dobrih novic v zadnjem času, ki krepijo zaupanje v evropsko perspektivo Zahodnega Balkana«.

Ta novica je po njegovem toliko pomembnejša v luči novih geopolitičnih razmer v Evropi, saj »prispeva k upanju, da se bodo ob morebitni novi blokovski delitvi v Evropi vse države Zahodnega Balkana znašle na evropski stran«i. Dodal je še, »da se mora okrepiti vzajemna odgovornost EU in držav Zahodnega Balkana za njihovo čimprejšnje članstvo v uniji«, so sporočili iz predsednikovega urada.

Premier Golob pa je poudaril, da bo Slovenija še naprej odločno podpirala širitev EU na celotno območje Zahodnega Balkana, je na Twitterju sporočila slovenska vlada. Za albanskega premierja Edija Ramo in makedonskega premierja Dimitarja Kovačevskega je dejal, da sta izkazala potrpežljivost in vodstvo.

Na novico se je odzvala tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je na Twitterju zapisala, da se za prebivalce Severne Makedonije in Albanije z začetkom pristopnih pogajanj piše novo poglavje, ter dodala, da bo Slovenija še naprej nudila podporo in je pripravljena pomagati pri napredovanju pogajalskega procesa.

Začetek pogajanj je pozdravila tudi evropska poslanka Irena Joveva (Renew Europe), podpredsednica delegacije pri skupnem parlamentarnem odboru EU-Severna Makedonija. Ob tem je v sporočilu zapisala, da je »odločitev o začetku pristopnih pogajanj žal prišla prepozno«, EU pa je po njenem mnenju s politiziranim procesom izgubila veliko kredibilnosti in zaupanja v regiji.

»Upam tudi, da bo današnja odločitev dala nov zagon za hitrejše in odločnejše reforme v regiji, hkrati bi lahko sprožila premisleke o reformi odločanja v EU. Ob tem se nadejam, da bo ta odločitev pospešeno vodila v dejansko članstvo Severne Makedonije in Albanije v EU,« je dodala Joveva.