Tujina

Bruselj: Poljska medijska zakonodaja pomeni resna tveganja za svobodo medijev

Bruselj, 20. 12. 2021 16.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Evropski komisiji z zaskrbljenostjo spremljajo najnovejši razvoj dogodkov v povezavi s poljsko medijsko zakonodajo. Predlog zakonodaje, ki ga je v petek potrdil poljski parlament, pomeni resna tveganja za svobodo in pluralizem medijev na Poljskem, ki so že sedaj v težkem položaju, so poudarili.

Komisija pričakuje, da bodo članice unije zagotovile, da njihove politike in zakonodaja ne bodo negativno vplivale na njihovo zavezanost svobodnemu, neodvisnemu in raznolikemu medijskemu sektorju, je v odzivu na petkovo odločitev parlamenta povedal govorec komisije Christian Wigand.

Spomnil je, da je komisija zaskrbljenost glede poljskih načrtov izrazila julija v objavljenem poročilu o vladavini prava na Poljskem, petkovo glasovanje pa je pritiske na medijski sektor na Poljskem, ki je že tako v težkem položaju, še okrepilo. Takšen zakon lahko po oceni komisije privede do prisiljenih sprememb v lastniški strukturi medijev ter pomeni resna tveganja za svobodo in pluralizem medijev na Poljskem.

Za zdaj gre sicer še vedno za predlog zakona, ne za zakon, je še izpostavil Wigand in zatrdil, da bodo razmere na Poljskem še naprej pozorno spremljali.

Poljski parlament je v petek sprejel sporno medijsko zakonodajo, za katero kritiki ocenjujejo, da je poskus desne populistične poljske vlade za utišanje neodvisnega in zasebnega televizijskega novičarskega programa TVN24, ki je v večinski lasti ameriške skupine Discovery.

Poljska vlada na drugi strani meni, da bo zakon, ki ga je spodnji dom poljskega parlamenta sprejel z večino glasov in tako preglasoval zavrnitev zakona v senatu, zavaroval poljsko medijsko krajino pred morebitnimi sovražnimi dejanji iz tujine, na primer iz Rusije.

Poljska televizija TVN24 je v večinski lasti ameriškega Discoveryja.
Poljska televizija TVN24 je v večinski lasti ameriškega Discoveryja. FOTO: AP

Poljska medijska zakonodaja podjetjem izven Evropskega gospodarskega območja namreč prepoveduje, da bi imela kontrolni delež v poljskih medijskih podjetjih. Za ameriško skupino Discovery to pomeni, da bo morala prodati svoj večinski delež v TVN, ki je največja zasebna televizijska mreža na Poljskem. TVN24 je novičarski program omenjene televizije. Senat, kjer ima večino poljska opozicija, je septembra letos glasoval proti omenjeni medijski zakonodaji. Spodnji dom je prvotno zanjo glasoval mesec dni prej.

ZDA so že takrat posvarile pred morebitnimi posledicami zakonodaje za svobodo medijev na Poljskem in poslovnega ozračja za tuje vlagatelje. Washington je poljskemu predsedniku Andrzeju Dudi tudi predlagal, naj vloži veto na zakonodajo. Da bi ta začela veljati, jo mora namreč podpisati predsednik poljske države.

Po sprejetju predloga medijske zakonodaje so na Poljskem potekali tudi protesti. Pred predsedniško palačo v Varšavi se je v nedeljo zvečer zbralo več tisoč ljudi, protestniki pa so se zbrali tudi drugod po državi. Protestniki v glavnem mestu so od predsednika Dude zahtevali, naj ne odobri predloga zakona. Zbrano množico so nagovorili tudi novinarji in predstavniki opozicije, med njimi nekdanji poljski premier in predsednik Evropskega sveta Donald Tusk."Danes smo tukaj, da ubranimo svobodo medijev. S solidarnostjo bomo zmagali in skupaj odstranili to vlado," je dejal.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ate_ist
21. 12. 2021 19.20
o svobodi medijev in o svobodi govora naj zagotovo molčijo v ZDA. hujšega kot kazen za objavljanje resnice se ne dogaja nikjer po svetu. 175 let kazni za objavo nečednosti elite. kje so sankcije? ah da jezike ste vtaknili v najtemnejšo luč nosilcu svobode in demokracije s šesto floto.
motorist_mb
20. 12. 2021 18.11
+3
Dvoličneži sami imajo vse pod sabo zdaj pa kao...
letmeseeit
20. 12. 2021 18.02
+4
EU, bi rada sprejela Turčijo. To državo iz katere državljani bežijo v kombijih in po rekah ? In v čem je Turčija boljša od Poljske ?
anatomija
20. 12. 2021 17.35
+1
Lahko bi Poljsko in Janševo vlado spravili skupaj v en zapor , da bi bili manjši stroški Vsem se iztekajo dnevi na prostosti . Čas prihaja ko bodo kriminalci šli v zapor